Proč právě on? (2016)

Kurvomedie podobného střihu slaví poslední dekádu nefalšované žně.....já jsem rozhodně všema deseti pro....má to však i svá úskalí...kde brát a nekrást?!?!? Dochází nápady, žerty se opakují a nebo přichází na řadu hluchá místa. Francův bezprostřední multimilonář disponuje stejnými mouchami: geniální vtípek, vata, slušný vtípek, vata, vata, slabší vtípek a tak pořád dokola. Každopádně Franco je zaručený držák, Cranston mne jako neznalého Perníkového táty mile překvapil, Deutch je kočka, je kočka, je kočka a perfektne urobená a samotný Proč právě on? patří k tomu lepšímu co bylo v daném žánru poslední dobou natočeno.

Zpátky ve hře (2012)

Upřímně řečeno jsem tak nějak počítal, že Eastwoodův návrat do hry, bude více fungovat jako sportovní snímek....klidně stokrát omleté klišé o outsiderovy, který až na konec světa došel, ale zkrátka více o odpalování kožených balónků....mám to prostě rád. Tady je však bohužel baseball použit jako jakýsi nástroj ke rozehrání průměrného vztahového dramatu...a když dramatu, tak na první pohled tuctově jalového. Takže pálky a rukavice do kouta a pojďme se šťourat v nevyřešených otázkách mezi stárnoucím hledačem talentů a jeho dcerou, ambiciózní právničkou. Nevím jestli předešlá spolupráce s Robertem Lorenzem přiměla "dirty Harryho" ještě jednou osedlat hereckého oře, ale dříve avizovaná poslední role v Gran Torino by byla důstojnější derniérou.

Prázdniny v Provence (2016)

Tak tohle nebyly zrovna dvakrát zábavné prázdniny....možná tak (nebo určitě) příjemná dovolená pro dotyčný filmový štáb, ale ty drahý diváku raději honem zanes uspořenou libru do nejbližší cestovky. Hned v první minutě to tam napálíme v podobě hlavního hrdiny hledajícího vhodné místo k vykonání velké potřeby...to aby bylo každému ze staru jasno oč tu poběží. A scénář jste nechali na letišti u odbavení? Potřebuju na velkou-zhulím se- ožeru se- zhulím se-potřebuju na velkou-udělám lachtana-zhulím se-potřebuju na velkou-ožeru se-zhulím se.....tak jsme se zasmáli "ha, ha, ha"! Z dobře sestříhané upoutávky se by dalo uvěřit, že jde o vtipnou letní odpočinkovou komedii, ale realita je trochu jiný Cabernet Sauvignon. Když nejvydařenějším počinem celého projektu je písnička z závěrečných titulcích, tak je hádám něco špatně.....že pane Michálek?

Vykolejená (2015)

Female Apatowka? Ok, určitě! Ale tady nám něco hapruje..... vůbec to jako Apatowka nefunguje. Osobně bych řekl, že to je samotnou Amy Schumer. Komička otřískaná ze všech stran Comedy Central jakoby najednou byla hozena doprostřed oceánu na vypuštěném člunu.....neví jestli se má pokusit o nafouknutí plavidla a nebo se vydat kraulem vstříc horizontu. Považuji se za skalního fans podobně laděných kousků, ale ruku na penis, tady jde o tlačení nečehosi někam, kde se to cosi necítí vůbec ve své kůži. Ony už dvě hodiny je hodně přes čáru....nebavíme se o Forrestu Gumpovi....to zkrátka musí všechno štymovat. No nevím, Amy by se ještě asi měla převážně realizovat na poli stand upu nebo by se jí lehce mohlo stát, že bude "Vykolejená".

Ztraceni v Mnichově (2015)

Petr Zelenka je zkrátka jedním slovem solitér, který si filmařinu dělá po svém a co je nejdůležitější jinak. Je to mystifikační komedie? Je to psychologické drama? Je to pštros? Vůbec jsem nevěděl do jaké klece tohoto devadesátiletého žaka šedého zavřít a přesto jsem si vrněl jako u plného krmítka.Zkrátka pábitelská originalita, neotřelý vtip, dětská hravost, hodinářská vypracovanost, to vše made in Petr Zelenka.

Šmoulové: Zapomenutá vesnice (2017)

Tak po roce (plus mínus) opět jako celá rodina před plátnem, které znamená svět. Naposledy to byla Zvonilka a tvor Netvorm která mne z pohledu dětského diváka svou syrovostí víc než zklamala. Když k tomu ještě přidám Gosnellovy více než nepodařené rodinné polohrané šmouledie, tak z tohoto pohledu je Zapomenutá vesnice......raz, dva, tři, tadáááááá, pecka. Barevné, veselé, dobrodružné, poučné, hravé......třemi slovy: vhodné pro děti. Možná ten konec už byl trochu moc, ale fajn. Já osobně to s těmito modrými kdovíčím táhnu již od svého dětství a co se týče tohoto celovečerního filmu nemohu jinak než: "takhle určitě ano".

Tajemství Divadla Sklep aneb Manuál na záchranu světa (2016)

Zkrotit nezkrotitelné, pochopit nepochopitelné, uhasit neuhasitelné anebo cesta do hlubin sklepákovy duše. Sklep je bezesporu fenomén s nemalou řádkou skalních fanoušků, kteří by pro něj neváhali vběhnout do hořícího domu, jimž (nebo kolem něj) prošel početný zástup solitérních osobností. Divadlo v roce 2016 oslavilo obdivuhodné výročí čtyřicetipěti let fungování a tak tento dokument beru spíše jako takovou malou gratulaci......jinak se totiž vzhledem k objektu zájmu drží až zbytečně u zdi. Hanák, Vávra, Šteindler, hráli jsme, pili jsme, veselili jsme se, nějaké fotečky, nějaké záznamy.....žádná skříňokostlivcové témata (jenom Václav Marhoul se lehce otřel o jisté krizičky), žádný nebo minimální prostor pro další zajímavé aktéry jako Burda, Vychodilová nebo Kušiaková ani bývalé výrazné členy Macháčka, Slováka, Schmidta nebo Nebřenského ...nevím, šlo se k tomu postavit trochu více "sklepácky". Takže jak píše kolega jablonec: " Pro fanoušky Sklepa povinnost", já bych si dovolil opravit na: "Pro fanoušky Sklepa málo".

Útěk ze Sibiře (2010)

Zdeněk Pohlreich by zřejmě podotknul, že téma samotné je silné jako noha od kulečníku. Zaujalo, o tom žádná, ale proč mne nechal osud skupinky vězňů prchajícím z ruského gulagu tak chladným? Může za to režie, scénář, herecké výkony...těžko říci, ale herci bych si dovolil tvrdit jeli na 110 procent! Každopádně mi strašně chybí práce s emocemi, atmosférou, s dramatičností....z některých scén šlo vytřískat mnohem více. Samozřejmě jde o velmi kvalitní biják, už jenom to pomyšlení, že jde o příběh podle skutečných událostí ho posunuje o jeden level výše........možná šlo o Weirův záměr vyhnout se prvoplánovým scénám, ale já se zkrátka nedovedu oprostit od myšlenky, že šlo udělat více.

Jak se zbavit nevěsty (2016)

Jedna z nepříliš lichotivých zpráv o stavu naší kinematografie. Určitě nejde o šílenost typu Babovřesky nebo Waterloo po česku, po které demonstrativně vracíte svou průkazku do klubu "Jsem člověk"..........ale v důsledku naprosto zbytečný počin, bez jakéhokoliv byť nepatrného významu. Amatérská nevěrohodná romantika jako z pera kolektivu zootechniků z Horní-Dolní....jako jeden díl nějakého nekonečného seriálu dobrá, ale takhle se přece nedělá celovečerní film....a nebo ano?

Sousedi 2 (2016)

Kdybych to chtěl vzít hodně hákem, tak použiji námi již ve školce hojně citované: "opakovaný vtip není vtipem". Nakonec by byla vhodná i otázka: "Proč vlastně Sousedi 2?". Nejsem si vědom, že by tenhle neighbor fight nějak rozzářil rok 2014.....ale už se stalo! Nové osazenstvo Rogenova sousedství vykrádá to lepší ze svého předchůdce, stejně tak i jako on často sahá k laciným prvoplánovostem.....svým způsobem úplně zbytečný film. Jednička, byla rozhodně zábavnější, navíc pokud jde o podobný styl humoru, tak by šlo doporučit několik zdařilejších kusů (jenom Rogen jich má ve filmotéce několik), ale když už vyšel na světlo světa, tak na takové to domácí žvýkání, proč ne?