ABCD ekologie aneb Životabudič (2001) (seriál)

Ačkoliv to je spíše pro mládež u pár dílů jsem se sám lecos dozvěděl. Vacek je známý žížalkář a tak to od něj beru mnohem více, že kdyby pořad provázel někdo jiný... Vladyka zdatně sekunduje. Ekologie ano, ale bez fanatismu. Tady se to tvůrcům celkem dařilo držet na kolejích. Tři PET láhve .-) * * *

Aberdeen (2000)

Lenu Headeyovou miluju od okamžiku, kdy jsme se poprvé spatřili ve Waterlandu :-) . Stellan Skarsgård si s Lenou střihnul roli otce a dcery. Thomas (otec) je totiž těžký alkoholik a tak vyhovět žádosti Leniny matky Heleny aby jej Lena odvezla do Aberdeenu na protialkoholní léčení je celkem nesnadný úkol. Z cesty s takovým člověkem se rázem stává dramatická záležitost na jejímž konci čeká Lenu (Kaisu) další životní zkouška. Během dlouhé cesty však Lena dojde k nejednomu poznání. --- Skvělá záležitost, kterou doporučuji vidět! * * * *

Abraham Lincoln: Lovec upírů (2012)

,,Když se u nás upíři s Lincolnem poperou, tak jenom nožem a nebo sekerou... '' ----- Lincoln to je hodně zajímavá postava. A zajímavé bylo i celé devatenácté století ve kterém žil, obzvláště v Americe. Přiznávám, že když jsem si dříve prohlížel jeho dobové fotografie, vždycky na mne působil lehce strašidelně. Samozřejmě to dělala ta zvrásnělá tvář, vous a starodávná móda s nezbytným cilindrem na hlavě. Na fotkách se navíc tváří většinou dost přísně a spíše než velkého státníka připomíná hodně přísného reverenda nějaké z tehdejších farností... Zkrátka a dobře devatenácté století je takový ten přelom mezi středověkem a moderní dobou (samozřejmě vím, že mezi tím byl ještě novověk...). Leckde se ještě topilo doma v otevřených ohništích a spalo na podlaze, jinde už první parní stroje začaly nahrazovat lidskou práci a ke konci století se k tomu připojila elektřina... Do toho v Americe občanská válka, zrušení otroctví... Dost prostoru pro tajemný příběh o úpírech řekl jsem si. Spíše jsem ale odhadoval duchařský příběh v kulisách Ameriky na počátku nového věku. Žel, tady se to hned po deseti minutách upíry přímo hemží. Abe Lincoln je tu chudák představen jako jakýsi americký klon Abrahama Van Helsinga ze Stokerova Drákuly. Rozhodně zde nemrtvé neničí silou myšlenek, má na ně něco lepšího. Sekeru s postříbřeným ostřím.... Jak asi vypadají zdi a dobové tapety panských sídel, která navštívil aby je zbavil vympýrů asi nemusím zdůrazňovat... Film je plný digitálních efektů, někdy lépe zpracovaných, někdy hůře. K těm lepším počítám bitku ve stádu koní, k těm horším jízdu ,,polárního expresu'' po hořícím mostě... Ačkoliv je to celkem krvavé, je to spíše dětská záležitost. Otákou je zda to tak Timur a jeho parta zamýšleli. V podstatě celý film mi běžela hlavou jedna otázka - vlastně dvě... Proč proboha Abraham Lincoln, co jim sakra udělal ??!!! A ta druhá - byl Generál Robert Edward Lee taky upír ??? .-). Tohle bylo za dvě stříbrné kule. * *

Absolvent (1967)

Parádní Dustin jako vždy. Tohle by vám nemělo doma chybět v dvd archívu TOP filmů. * * * *

Adamova jablka (2005)

Tak tady asi budu za toho pomysleného červa v jablku. Téměř pětaosmdesáti procentní hodnocení, superlativy v komentech, záplavy hvězd... Již delší dobu jdu po všem, kde se vyskytuje pan herec Mads Mikkelsen. Zatím jsem měl kliku a každý film byl rána do černého. O filmu Adams aebler jsem věděl a moc jsem se na něj těšil. Nevím jestli to bylo tím, že jsem očekával mnoho..nevím. Námět s farářem netradičně nahlížejícím na svět s mottem ,,věř a víra tvá tě uzdraví'', který vede komunitu looserů byl fajn a příjezd odsouzeného skinheda do tohoto prostředí ve mně vzbudil zájem. Mám rád humor a řekl bych že moc. Nejraději mám ten černý anglický. Musí být inteligentní... Ale tady u této ,,komedie'' jsem se opravdu nechytal. Pokud se někdo výborně bavil u černého ironizujícícho humoru pak opravdu nevím kde jej našel. Kde to mělo být? U padajícího obrázku Hitlera? U ironického lékaře, jehož vztah s Ivanem jsem nechápal ? U partičky skinheadů ? Zastřeleného kocoura? Mrtvých ptáků? Chlapečka po obrně? Nevím. --- Z filmu jsem mnohem více cítil dramatický a mysteriozní podtón, díky němuž hlavně v závěru byl film až dojemný. Ale ruku na srdce, já o té proměně Adama nepochyboval a a ni o jeho koláči. Vše k tomu směřovalo a tak u filmu zaujme jen vývoj postavy faráře Ivana (Mads Mikkelsen). Vždy hodnotím filmy jak mi sedly, jak na mně zapůsobily... Tohle bylo jiné než cokoliv ostatní. Neříkám, že to místy nebylo fajn, ale také neříkám, že mi to kdo ví jak sedlo... Bít se tu v prsa s davem nebudu. Zatím nejslabší film s Mikkelsenem. U mne je to je jen za tři krkavce. * * *

Ad Astra (2019)

Ty jo, moje 3700 recenze... Celkem mazec, ale jedeme dál !  :-)  ---- Tak já honím Johna Seeda ve FC se sapíkem po celé Motaně, likviduju tu jeho šílenou rodinku i sjetý příslušníky té jeho sekty blaženosti a pak zjistím, že je za sklem nahrávacího studia na Marsu :-). Tak to jo!!! Mimochodem mne pobavily ty Mars maskáče US. Army barvy oranžovo-hnědé :-). Nu co dodat... Když dva dělají totéž není to totéž, respektive když dva tvoří digitální svět u pícíčka není to totéž. Narážím na mnou předchozí viděný čajna  film, který byl také samý digitální efekt, ale bez valného efektu... Mně tahle one man show Pitta sedla, byť jsem tedy na konci čekal větší zvrat. Ale jak zpívá Mňága - I cesta může být cíl. Někdy musítem  straaašně daleko aby vám došlo, že ve skutečnosti nejste samotáři ač si to myslíte. Vzpomněl jsem na podobně laděný Solaris (2002). Strašně moc mi k nádherným obrazům vesmíru sedla hudba. Moc mi to připomnělo soundtrack ve hře Deliver Us The Moon, která měla moc podobnou atmošku. Jsem rád, že jsem zase po nějaké době viděl pořádnější sci-fi a navíc se tam mihnuli mí oblíbenci Tommy Lee a Donald. Teda jsou to už kmeti, ten čas je hrozná sketa. Ženy stárnou, muži zrají říká se laškovně, ale oba zestárli hrozně... Za chvilku přestanou točit a kdo přijde po nich? I Brad už má pár vrásek, kde jen je ta mladá smrt v Seznamte se Joe Black... Ale tak to prostě je. Dávám za 4 hladový paviány ! * * * *

Addamsova rodina (1991)

Neskutečná komedie. Ten scénář je prostě geniální! Celá famílie byl herecky ztvárněna naprosto dokonale, nevyměnil bych ani jednoho člena. Hlavně Raul Julia a Anjelica Huston, z nich jsem fakt nemohl. Ale i dětičky byly super! A jestli tuhle dokonalost mohlo ještě něco pozvednout k nebesům, pak je to český dabing s hlasy pana Štěpničky, paní Zawadské, pana Prágera a dalších... Kdo miluje černý humor, tomu by tuto komedii měl předesat jeho obvoďák. Já se u toho tlemil celých 96 minut! Dávám za 5 seků šavlí! * * * * *

Addamsova rodina 2 (1993)

,,Myslíte, že se mu líbím? - Určitě, vždyť zvracel! '' ----- Spousta lidí tupíše cosi ve stylu - jasně je to pořád geniální, ale je to dvojka, A dvojka je dvojka a bla bla... Já bych naopak řekl, že dvojka předčila jedničku. Jestliže se první díl výhradně odehrává v domě (a okolí) Addamsonových, pak v tomto díle budou nadšené děti odeslány na skautský tábor Chippewa a tam začne teprve ta správná jízda! Christina Ricci konečně dostala krapet více prostoru a to nejen v závěrečné táborové divadelní hře o osadnících. Do toho zmatky doma s miminkem a nová chůva.... Zkrátka a dobře opět geniální koktejl morbidního a černého humoru. Vskutku hřbitovní zábava! Dávám za 5 krocanů, bezt debaty. * * * * *

Adéla ještě nevečeřela (1978)

,, To chce čerstvej vzduch a točenou Plzeň! '' Adéla je asi nejgeniálnější krimi komedie co znám. Duo Brdečka - Lipský prostě zamachrovalo a co věta to fór. Ani se nechce věřit, že něco takového vzniklo v době normalizace... Miloš Kopecký opět předvedl, že co se týče záporňáků, není mu v naší kinematografii rovno :-). Film je prošpikován skvělými herci a je to sakra znát. Nemohu jinak než dát 5 taliánů ! * * * * *

Adelheid (1969)

Zde není třeba slov. * * * * *