Volání divočiny (2020)

Volání divočiny je asi jedna z nejkrásnějších knih o přátelství mezi člověkem a psem. Na Londonovi jsem odrostl a nejen na něm, nikdy nezapomenu na Kočovníky severu od Curwooda a další knihy z divočiny Severní Ameriky. Navíc mám doma také jednoho chlupáče, který by za mne dýchal a tak jsem byl zvědav na tento rodinný film. Filmů na které by se mohla koukat celá rodina je sice hodně, ale ne každý tvůrce umí správně vyvážit emoce či smutek s humorem a tak se občas děsím pláče citlivějších dětských diváků, jejichž dušičky ještě neobrnil drsný a někdy i zlý svět dospělých. Jakmile ve filmu někdo nebo něco umře, je hotovo a těžko může člověk vysvětlovat, že je to jen jako. Jenže když na film koukáte poprvé, nevíte zda ona past v něm je nebo není. A co si budeme povídat London a jeho zlatokopecké příběhy včetně tohoto - to není jen romantická četba pro nejmenší. Proto jsem film sledoval s drobnou obavou. Ale musím uznat, že si zde tvůrci dali s vyvážením dost záležet. Fordovi a Omaru Sy role sedly, byť se tu trochu nemohu zbavit dojmu nezbytné nutnosti rasové vyváženosti, bez které se současná kinematografie dle předepsaných tabulek a kvót už asi neobejde. Nejsem úplný specialista na tu dobu, ale Omar Sy by asi tam tehdy na sněhu v tamním prostředí působil dost exoticky ... (Nic ale proti němu, jako herce ho mám moc rád). Buck a nejen on byl samozřejmě animovaný, ale byl perfektní. Kdo má doma čtyřnohého přítele a zná všechny ty pohledy, gesta, pohyby, musí ocenit jakou práci si s animací tvůrci dali. Já jsem byl spokojen, tohle je po Alfě, Lvím králi a Mauglím další super zdigitalizovaná záležitost a já dávám za pěkné tři valouny zlata. * * *

Divoch (2019)

Divoch je hodně zvláštní film. Ani já neznám podrobně reálie týkající se podobných band na NZ. Něco jsem už ale viděl z Austrálie a viděl jak tam přežívají původní obyvatelé podobně jako původní etnika Ameriky, hlavně Severní. Jsou na okraji zájmu společnosti s velmi vysokou kriminalitou, drogovou závislostí a závislostí na alkoholu... Nedivil bych se kdyby na NZ to bylo podobné. Také už jsem něco viděl i četl o pasťácích šedesátých let a je to děs, leckdy je to až jako přes kopírák. Šikana, zneužívání dětí vychovateli a dozorci, velmi špatné podmínky, které místo nápravy jen zhoršily duševní stav dětí i jejich schopnost návratu do ,,slušné'' společnosti. Tady je zajímavé, že hlavním hrdinou je běloch zatímco většina bandy jsou potomci původních obyvatel. ,,Zvíře'' - seržant prezidenta bandy pochází z docela normální bílé rodiny. Přesto z ní byl jako malý vytržen a následující události mu způsobí takový psychický blok, že se stydí vrátit. Přesto přeze všechno není typickým kriminálníkem. Vnitřně i přes působení v bandě umí rozeznávat dobro a zlo i když je vykonavatelem prezidentových rozhodnutí a pro ránu kladivem nejde daleko. Celý film je vlastně takovým potácením se od špatného začátku po snahu vrátit se domů. Já mám takovou životní zkušenot, že když se něco na začátku naboří a podělá, většinou se to k dobrému obrátí opravdu často jen zázrakem. Tohle byl dost zajímavý psychologický film a oceňuji herecký výkon zejména hlavního hrdiny. proto dávám za 4 zářezy do plaňky plotu na dohled rodného domu. * * * *

Batman začíná (2005)

Jejkote mankote, mně se snad ještě tyhle netopejřiny začnou líbit :-) Asi to bude Nolanem, nebo nevím. Tohle byla další escort missin, jenže místo očekávané nudy u podivných figur města Gothaj to hned od začátku bylo jiné. A všimla si toho i omladina, která u toho konstatovala, že je to divný díla ty dřívější byly lepší. Ono to vlastně vůbec zprvu nevypadalo, že se tam Batman objeví. naopak připomnělo mi to všechny ty šaolinské filmy s Carradinem, kdy k němu do chrámu přišel nějaký model a odešel vybaven hmaty, chvaty, obraty a výkopy. Další co mně dost bavilo byli herci. Byla tu doslova celá sada mých oblíbenců od miláčka M. caine po mlaďounkou Katie. Bale mi takdy sednul do role netopejra a to mnohem více než sympaťák George, nebo Val. Sám rok vzniku už umožnil film nadupat digitálními efekty což bylo docela znát, zejména při poslední bitce. Nemohu jinak tady musím hodit 4 barely dobroty do městského vodovodu. * * * *

Štipku soli (1977) (TV film)

Jsem překvapen, že mi tahle normalizační věcička a směle to nazvěme seriálem málem unikla. Specializuji se na tyhle kousky a do nedávna jsem o tomhle dílku neslyšel. Já tu tedy nadšením hýkat nebudu. Abrhám tu osciluje ve své roli od naprosto dementního hraní (pod jeho úroveň) po hraní uvěřitelné. Jeho postava je celá taková zmatlaná. Teď už se nedivím, že po něm šáhli ve Druhém dechu když potřebovali někoho ke kravám do kravína... V prvním díle coby geniální konstruktér žijící jen pro svůj pletací stroj (ti z něj asi měli v Hlubočanských strojírnách s jejich Čtyřstovkou než ji ukradli Japonci pěkný vítr :-) . Ve dvojce jede na rekreaci ROH do Tater, kde se zamiluje a ve třetím dílu jsme hodně času na Slovensku mezi slepicemi a přeberte si sami jak to myslím :-). Krampol i Záhorský byl z nějakého nepochopitelného důvodu dabován... Krampola chápu, jeho postava byl Slovák, ale proč Záhorskýho daboval Höger, to asi věděla jen horská služba... Mně se asi nejvíce líbil ten prostřední díl. Jestli Vojta Kotek jakž takž v Padesátce ztvárnil sedmdesátkové retro, tak tady to byl originál v nejčistčí esenci! Už jen to lyžažřské vybavení! ! A pak ta móda! K nezbytným kotletám až ke krku se prostě hodí pletený rolák a sáčko. Kostkovanou flanelkou pod oblek se také nedalo nic zkazit a dámy zabíraly jak dravé ! To se pak šlo na gruzíňák, ti romantičtější začali džusem... Když to celé pospojuji musím uznat že film chvilkami bavil, chvilkami nudil a chvilkami to bylo až blbé. Což přesně naplňuje kritéria normalizačního filmu. Odvézt pozornost pracujících od politického dění odpočinkovou zábavou s herci slavných jmen a to v rolích divákovi blízkým na známých místech. Dávám za troje upletené kalhotky bez kazu. * * *

Údolí krásných žab (1973)

Když člověk zestárne, rád se vrací v myšlenkách do mládí a do dětství. Tedy, pokud jej měl samozřejmě hezké. Každá generace to však má jinak. Většinou jí připadá, že za jejích mladých let to bylo to nejlepší a nechápe na co bude vzpomínat ta soudobá. Já jsem přesně v té fázi, kdy se na to ptám. A zároveň tuším, že i dnešní děti budou vzpomínat na čas a způsob jak jej trávily když byly malé. Možná, že to budou zrovna ty on-line hodiny her a chatů u počítačů a tabletů v době covidové, kdo ví? Jestli je to horší než to bylo za nás? Těžko říci. Těžko strovnávat nesrovnatelné. Sám se s hrůzou občas nachytávám při myšlence - komunisty na ně. A to jsem jejich zapřísáhlým odpůrcem. Možná by jim trochu neškodilo přivonět k té době bez počítačů, k době, kdy se muselo poslouchat. A určitě by jim neškodilo zažít takový podobný tábor jakých jsme my zažili nespočet. V té době nedělala hygiena přepadovky v kuchyních, místo lednice byla v zemi vykopána hluboká jáma, úplně stejná, která sloužila o kus dál za latrýnu. Sportovat se dalo bez goretexu a spát dutých vláken ve spacácích, každou pořádnou baterku s žárovkou a ne ultrasvítivou LED diodou napájely monočlánkvé buřty, a když někoho žahla kopřiva, nežaloval kvůli tomu otec právník vedení tábora za újmu na zdraví nebohého dítěte. A přesto ty tábory každý přežil a by co víc, měl na ně překrásné vzpomínk\y uchované do dnes. Kdo měl kliku, jezdil na tábory nepionýrské od různých podniků. Já je zažil téměř skautské, protože náš vedoucí, Foglarův přítel náš TOM - Turisttický oddíl mláděže šikovně ukryl pod křídla ČSTV, kde se to moc funkcináři neprohánělo a kde si mohl nás mladé vést jak chtěl. Ale nemusely být špatné ani některé pionýráky. Záleželo na vedoucích, kdo to jak žral tu ideologii a kdo chtěl děti něco třeba jen naučit o lese a mohl to dělat jen s rudým šátkem na krku. Tady jsem tolerantnější, byť samozřejmě už za nás jsme na pionýry pohlíželi jako na jakousi líheň svazáků a tedy budoucích soudruhů a soudržek kandidátů na členství v KSČ. Jiřímu Hanibalovi se parádně podařilo už v té době zachytit do tohoto filmu kouzlo jednoho z takových táborů a asi ani netušil jak to bude působit na dnešní čtyřicátníky a padesátníky... Tábor sice pionýrský, ideologii tam ale nikomu necpe a kdo nechce nemusí těch pár záběrů na ošátkované děti ani postřehnout. Základní myšlenka je jasná. Mladá zamilovaná dívka, první láska co jí zamotá hlavu a odjezd tábor, kde se jí bez něj moc nechce být. Moc se mi to líbilo. Herecké výkony dětí slušné, jen tam trochu neseděl ten zpívající Jandák ovšem s hlasem Karla Zicha. Ale jinak hrál příjemně, docela jsem koukal jakou měl tehdá postavu... No ale to my všici... A tak vyjímečně přihazuji hvězdu navíc a dávám za shozené plechovky. * * * *

Roky prelomu (1989) (seriál)

Tyhle komunistické sračky, ano říkejme tomu pravým jménem jsou vždycky těžko zkousnutelné. Ovšem toto bylo žvýkatelné asi jako podrážka boty. Většinu z každého dílů totiž tvoří různé schůze a rokování. nejen soudruhů, ale ostatních poválečných stran. Sem tam se v seriálu zabočí k jednotlivým epizodkám, ale hlavní lajnu drží příběh kterak se komunisté dostali k moci, přičemž vělkou měrou se věnuje Slovensku. Seriál začíná příjezdem komunistické vlády v době ještě válečné na první osvobozená území Slovenska a končí jak jinak přijetím demise E. Beneše, čímž komančové dostali zelenou pro své reje. Celkem natvrdo film ukazuje jak od prvopočátku to měli s opozicí i církví a jak v posledních únorových dnech měli zejména v Praze obšancované skoro vše. Ale slovo demokracie Gottwald vyslovuje v každé druhé větě. únorem 1948 ,,bez výstřelu'' začíná peklo slušným a úspěšným lidem. Je to začátek doby, které říkáme léta padesátá, doba komunistické tyranie, která ve svém vrcholu už začala po vzoru velkého bratra požírat dokonce i své vlastní soudruhy. Za zmínku určité stojí výkony pana Pleskota v roli Dr. E. Beneše. Šílená doba.. brr... * *

Batman navždy (1995)

Držím slib a tak sjíždíme díl za dílem. Nevím proč má tento díl tak špatné hodnocení. Nijak nevybočuje z řady ostatních dílů, ale třeba mi to tak připadá jen proto, že nejsem skalní Marvelista. Tady jsme měli dokonce záporáky dva, jeden větší cvok než druhý. Nevím co město Gotham komu udělalo, že musí v každém díle na něj zaměřit pozornost nějaký šílenec :-). Kdo se mi tu ale líbil nejvíc byla samozřejmě Nicole. Vědět dřív, že se já zrychluje dech z chlapa v kůži s blanitými křídly, zaběhl bych do nějakého shopu prodávající kostýmy a bylo by... A k nezahození nebyla ani mladá Drew. Jediný kdo mi tam nesedl byl Kilmer. Člověk se v každém dílu těžko přeorientovává na nového chlapíka hrajícího Batmana. Tenhle díl byl navíc celkem vizionářský. Předpověděl VR i fakt, že z toho bude někomu hrabat a pak také v Batmobilu předvedl zadní kameru, která je dnes standardem i levnjších aut jako součást parkovacího asistenta. Dávám za 3 virtuální obrazy. * * *

Aneta Langerová a Janáčkova filharmonie Ostrava (2019) (koncert)

Ultimátní záležitost. Přiznávám, že mi Aneta neseděla ani v tehdejší Superstar, ani po ní. Tak trochu mi připadá, že se do své dnešní podoby hledala, protože když srovnám její první alba s pozdějšími řekněme experimenty, nemůžeme mluvit o nějakém přímočařejším vývoji k dokonalosti. Alespoň si to to myslím. Třeba taková spolupráce M. Kubišovou v muzikálu Touha jménem Einodis byl velice kultivovaná a povedená záležitost zatímco 8 hlav šílenství bylo fakt šílenství. Každá kapela která vydá několik alb většinou vydá pak buď desku pro děti, nebo něco sehraje s nějakým větším tělesem ideálně symfonickým. Nedopadá to vždy dobře, záleží jak to kdo pojme a jak to kdo zaranžuje. Tady to tedy dopadlo neskutečně! Anetě symfoňák vyloženě sedí a sluší. Vokály jí dělala Dorka Barová, která sama o sobě je velice zajímavým zjevem v českých hudebních vodách. Janáčkovka už má za sebou nejdnu podobnou akci, mám s ní například velice povedený koncert s kapelou Zrní. Řekl bych, že Aneta jak stárne má písně čím dál komornější, baladické a když se na koncert podíváte, nebo si jej poslechnete, zjistíte náhle že už nechcete jinak :-) ! Když to pak člověk slyší jen v původním znění na kytaru nebo s Anetiným orchestrem, že ač originál to už není ono. Chybí tam ty smyčce a žestě... Nádherný koncert, vřele doporučuji! * * * * *

Batman a Robin (1997)

Další escort mission, plním slib a koukám s drobotí na další díly. A kupodivu a je to zvláštní když čtu zdejší hodnocení, tohle mně docela bavilo. jednak se tam docela slušně hlásí a i celkem vtipně jako třeba když Mr. Freeze někoho zmrazí a procedí ,,potřeboval zchladit''. Jen mi tam nějak neseděl Robin a pak taky Batgirl. Ta skupinka okřídlených myší se začíná nějak nebezpečně množit. Efekty docela taky zajímavé a jako třešnička Uma se svým afrodiziakálním pylem a proklatě dlouhýma nohama. Když už tento typ pohádek, tak proč ne zrovna takhle. Dávám standardně za 3 diamanty. * * *

Kulky spravedlnosti (2019)

Už se vám někdy stalo, že jste vstoupili na kluzkou podlahu, podjely vám nohy a vy jste letěli aniž by jste mohli cokoliv dělat než vykuleně zírat? Tak podobně se budete cítit u této Bulharsko - Kazachstánské koprodukční záležitosti. A upozorňuji, že i ten dopad bude pořádně tvrdý. Na jednu stranu je tahle šílenost někde v úrovni déček, protože na béčko to nemá. Na stranu druhou je to geniální. Film si dělá srandu prakcicky ze všeho a nejvíce právě z jednotlivých žánrů, které se někdy berou zatraceně vážně. Tady v podstatě můžete čekat cokoliv a také lecos se vám z toho splní. Fascinujícího tam bylo nespočet, ale mne dost pobavilo to pomalé vybalování hlavy z báglu a pak to rozvazování igeliťáku... A taky asi přehodnotím svůj negativní postoj k fousatým kočkám i k protokolům :-). Ne asi jsem nepochopil všechno, ale celej film jsem se usmíval nad tím jaký je to úlet. Záležitost natočená čistě pro radost a snad až schválně místy tak blbě. Třeba parta nasedá do vrtulníku a pak je na něj několik záběrů jak letí. Jenže každej záběr je to jinej stroj! Nejdřív Sea Stallion, pak Mi8 a nakonec Blackhawk... To přeci nemohlo uniknout, to musel být záměr :-). Dávám za 4 dodávky čerstvého masa matce a jdu si zapařit Duke Nukem 3D. Dostal jsem strašnou chuť postřílet pár prasat! * * * *

Časové pásmo bylo změněno