Medvěd (1961) (TV film)

,, Já ji musím zastřelit už z principu! '' --- Jak to, že jsem tohle dneska viděl poprvé? Čechov je klasika, ale nevím jak by to dopadlo v podání jiné trojice. Tady toto to je prostě klenot. Jestliže paní Stella hrála ženu s velkým Ž co má šťávu s velkým Š, pak Werich je WERICH. Pan Záhorský zde sice jen sekunduje, ale i tak vydatně. Moc jsem se bavil. Skláním se před excelentními hereckými výkony hlavně Jana Wericha. Z těch 34 minut je každá sekunda vyplněná dokonale. 5 nábojů do Smith & Wessona!

Hraniční přechod (1998)

Zvláštní film. Srovnávat jej však s Full Metal Jacket je ale mimo realitu. Identitu snipera jsem tušil hned od počátku. Film se sice odehrává kdesi v čečně, válečných momentů a bojových scén mnoho nenabídne. Divák má tak spíše možnost poznat život u předsunuté jednotky na hraničním checkpointu, kde se kromě nahodilých útoků vzdáleného snipera nic moc neděje a kde se dá nuda krátit všelijak. Kdo chce najde si v tom možná něco víc na téma, proč tam byli, za co umírali atd... Pro mne tam toho bylo málo. O ohnivých hřibech a vrtulnícíchc z dvd coveru si nechte jen zdát! Beru to jako takovou žánrovku zajímavou spíše prostředím. Tři růže. * * *

Souboj na obloze (1997)

Tohle mělo veškeré atributy béčka jako poleno. Špatní herci, špatný scénář, hromada chyb, nelogický děj a hrál v tom Madsen. Jednu chvilku jsem si říkal, že tu vypíšu všechno u čeho se mi kroutili palce u nohou, ale omezím se jen na dva nejzábavnější zápichy... Za prové naši hrdinové pokaždé létali v jiném Tomcatu, pokaždé s jiným číslem a pokaždé jiným emblémem na kormidlech :-) Film byl totiž ve valné většině při záběrech na bojovou techniku sestříhán z jakých si náborových nebo dokumentárních videí a tak si filmaři museli poradit s tím co měli v ruce. ještě, že alespoň typově se drželi na uzdě. A druhá pecka byla závěrečná evakuace, kdy záchranný vrtulník po dosednutí vysadil mariňáky a zatímco obal letci a Madsen bojovali s hordou Iráčanů při kapslíkové přestřelce, krycí vrtulníky Cobra na to jen koukali :-))). Ale nebudu jen zlej. Mám rád letadla a tady se jich ve filmu mihne spousta. Dojde i na vrtulníky přičemž na konci potěšil můj z nejoblíbenějších - skutečná vrtulníková obluda a král nebes CH - 53 Super Stallion. Dávám za jednu kulku do ramene. *

„Marečku, podejte mi pero!“ (1976)

Lehce slabší než Jáchym, nicméně opět nadupané takovým množstvím hlášek, že se dá říci, že třetina mluvených pasáží z filmu zlidověla :-). Kdo tohle může o svém filmu říct? * * * * *

Jáchyme, hoď ho do stroje! (1974)

Klasika jako všechno z tohoto období od S + S. Moje nejoblíbenější a nejčastěji užívaná hláška? : ,, zřejmě slušnej odddíl''. * * * * *

Stepfordské paničky (2004)

Zvláštní, tohle je třetí film s Walkenem co jsem za vánoce viděl. Jakoby to bylo nějaké znamení... No nic. Stepfordské paničky velmi dobře začaly a to jak po stránce dějové, tak po stránce filmařské. Bohužel velmi špatně skončily a to jak po stránce dějové, tak po stránce filmařské. Nějakou snahu umíchat komedii na téma emancipovaných manželek tu vidím, nebylo to ale dotaženo do konce. Nicol tu byla opět k nakousnutí, ale zdálo se mi, že neměla moc co hrát mimo pár grimas na začátku a na konci. --- Navíc - když už jsem se sháněl po nějakých aeroliniích, které ráno přistávají v Connecticutu s tím, že bych rodinku a hlavně manželku vyvezl na výlet, film dospěl do takového konce, že mi přišlo zbytečné vyhazovat peníze za letenky. Pánové (tedy ti ženatí a zejména ti dlouho ženatí), Stepford máme doma, netřeba nikam jezdit a přeberte si to jak chcete. Tři koláčky. * * *

Marťan (2015)

Tak jsem se po skvělé Gravitaci zase po čase podíval pořádně do vesmíru. Těch pár výletů v různých béčkových filmečcích nepočítám. Marťan vás hned od prvních minut zaujme natolik, že přestanete vnímat čas. Všechno jede tak jak má a vy Markovi prostě celou dobu držíte palce. Kdyby Scott děj ,,neosvěžoval'' někdy tupým humorem a hlavně těmi různými vědci, kteří jakoby najednou na něco převratného přijdou, ale musí udělat propočty... pak bych šel na 5 hvězd. Bohužel právě tito náhle osvícení vědci provází skoro každý béčkový katastrofický film a tak jsem na ně alergický. Moc mně bavilo jak se Mark snažil komunikovat se Zemí než se podařilo hacknout jiný systém (nebudu spoilerovat), s čím jsem měl ale větší problémy byly Mac Gyverovské úpravy Hermesu pomocí výbušniny či závěrečné Markovo přiblížení.... To jsou ale opravdu jen drobnůstky na skvělém díle, které mne bavilo od první minuty až do konce celých těch 134 minut. Nedávno jsem četl knihu od jednoho doktora, který se nechal schválně sám vysadit v oceánu bez ničeho jen v člunu s vlascem. Bylo mu divné, proč tolik lidí po ztroskotání lodi tak krátce v záchranných člunech umírá. Zjistil, že je to letargií, pesimismem a odevzdání se osudu. Ti co bojovali, vyburcovali svá těla k neskutečným výkonům, které by v sobě ani nehledali. Dokut to jde měl by člověk bojovat a neskládat ruce do klína. Třeba to nevyjde, ale je hodně těch, kteří to díky tomu dali... tenhle film je právě o tom. O vůli přežít a o optimismu. Samozřejmě astronauti k hledání nových cest a pro řešení kritických situací mají asi nejlepší předpoklady. Jsou to mozky lidstva, vybraní jedinci z nejvybranějších. Oni mají mít toto přímo v popisu práce. .-) 4 brambory. * * * *

Vítejte v džungli (2003)

Tyhle filmy o pokladech jejichž děj se odehrává v džungli mám rád. Od tohoto jsem moc nečekal a tak jsem dostal skoro víc než jsem chtěl. Humor tam pravda občas zaskřípal, ale vem to čert. na to, že v tom hrála mlátička Johnson, kterého moc nemusím to ušlo. Kdo opět potěšil byl ,,korporátní'' Walken, kterému role sedla jak ulitá :-). Tři sošky. * * *

Správnej dres (2015) (TV film)

No, když jsem ze zvědavosti sledoval začátek filmu a rozhovor Kuchařové s Doležalovou, zaúpěl jsem. Ty holky fakt neumí hrát, procedil jsem skrz zuby. Kupodivu Kuchařová pak celkem dobře prokázala, že hrát by docela uměla. Navíc se na ni dobře dívá. Nevím jestli to byl záměr dát jí jako parťáka šášu Krustyho Jastrabana aby ten rozdíl opravdu svítil, každopádně pokud ano, pak se to evidentně podařilo... Celý příběh je takovou vánoční pohádkou o princezně, která nechce bohatsví, ale raději si najde hodného a chudého českého honzu. Tomu doma říkají, drž se svého stavu a kopyta, ale on nedbá. Celkem byvil Vladyka se svými promluvami do duše Jastrabanovi a kdo bavil nejvíc byl Mádl. Ten teda tu hokejovou vytřískanou gumu zahrál skvěle. Bohužel ten jeho metr padesát na hokejovýho svalnatýho obra moc neseděl... :-). Ačkoliv příběh končí vánočně a tedy dobře, pamatujte si že,, Život a AZ kvíz jsou svině! '' :-) Jdeden draženej dres. *

Hořící moře (2007) (TV film)

No, jak je to s tou nepotopitelností v obsahu nevím, spíše se jedná o nadsázku s ohledem na počáteční bohové úspěchy lodi. V dokumentu o tom nepadlo ani slovo. Ano, souhlasím s ostatními - o válce mezi Anglií a Argentinou o Falklandy se moc neví, což je škoda. My co víme, také víme proč z jednoho speciálu Top Gearu vypoklonkovali Jeremyho Clarksona i s celým štábem místní poté co si na své porsche dal na spz H982 FKL. Ano byl to speciál z Patagonie :-). No nic, vraťme se k tématu. Angličané nám nabídli celkem zajímavý dokument, při kterém jsme mohli tuto válku sledovat očima námořníků torpédoborce HMS Coventry. Kluci se na palubě o chystaném konfliktu i o selhání diplomacie dozvěděli ve chvíli, kdy už loď směřovala k hraničnímu pásmu budoucích bojů, stejně jako další posádky lodí v operačním uskupení. První argentinské letouny se podařilo sestřelit protileteckými raketami, při přiblížení blíže pobřeží však rakety špatně zaměřovaly cíle a došlo k průniku dvou útočících argentinských letounů Skyhawk, kterým se podařilo odhodit pumy. Loď dostala těžký zásah a začala se potápět. Dokument je obohacen o dokumentární záběry i fotografie ze soukromých sbírek přeživších námořníků, kteří celkem upřímně a poutavě vyprávějí své vzpomínky na bitvu. Trochu mne mrzí, že se některé záběry např. na pálící loď opakovaly a že v roce 2007 si tvůrci trochu nepohráli s nějakou tou animací. I tak to ale mělo náboj a člověk si tak mohl lépe představit co se honí v hlavě radarového důstojníka či obsluhy raketometů, když na její loď nalétávají nepřátelské stíhačky... * * *