Benátky, ostrovní klenot (2012) (TV film)

Benátky mám rád a byl jsem tam několikrát. To město má neskutečnou atmosféru. Bohužel, turistický ruch sice přináší sebou nemalé peníze na opravy památek, ale i haldy odpadků a zacpané ulice. V Benátkách je to opravdu markantní. Největší smrtí Benátek jsou chudí batůžláři, kteří si často jídlo vezou sebou včetně pití, město si projdou a po konzumaci odpadky vyhodí do košů. Nic si tam nekoupí a k večeru odjedou lodí ke svému autu či hotelu... Letos jsem se navíc ve městě setkal s enormním nájezdem Asiatů (nic proti nim). Skoro to na kanálech při pohledu do gondol nevypadalo jak v Benátkách ale jako na řeče Jang-c’-ťiang. I já jsem zaslechl zvěsti o postupném vysidlování Benátek. Původní obyvatelé a rodáci už toto město neshledávají k životu ideálním a prchají z něj jinam. A přitom právě tito lidé mu vtiskávají stále onu čarokrásnou podobu. Vzpomněl jsem si na studentská léta, kdy jsem v jedné ze zastrčených uliček seděl a skicoval nádherné zákoutí přede mnou, zatímco z oken jednoho paláce se linula příjemná hudba a nižšího patra jakási italská mamá hlasitě svolávala bambini k obědu za hlasité cinkání talířů... Jak jsem tenkrát zatoužil nahlédnout do oné domácnosti a nebylo to jen tou vůní linoucí se nad kanálem. Letos jsem smutně hleděl na množství paláců se zabedněnými okny a zamčenými moly, kde už dlouho nezakotvil člun ani nezavoněla z oken polévka... Být italskou vládou, začnu tuto situaci urgentně řešit. Provozovat město duchů nebo lunapark ,,Benátky'' s průvodci a navezenými dárkovými předměty vše Made in China (včetně originál skla z ostrova Murano) asi jde, ale koho to bude lákat? Pěkný dokument, který naťukl i tento problém. * * * *

Drtivá porážka (2009) (pořad)

Při delším sledování je to už na jedno brdo, ale vzpomínám na ty záchvaty smíchu při prvním sledování tohohle pořadu. Některé držkopády byly opravdu neuvěřitelné a klobouk dolů před všemi odvážnými, kteří se na dráhu ,,smrti'' vydali. Tady opravdu nejde o to vyhrát, ale zůčastnit se. Hezká Amanda a Top Gearový Richard navíc vtipně komentují a tak je čas od času příjemné podívat se na to jak do těla dostává od osudu někdo jiný než vy. * * * *

Marie Růžička (1994) (TV film)

Pohádka byla točena dle předlohy španelské lidové pohádky. Co musím ocenit, je snaha tvůrců zasadit pohádku do Španělska sedmnáctého století ať u jde o kostýmy nebo o pravda někdy úděsné studiové prostředí. Bohužel hodba, rádobytriky z pécéčka, herecké výkony místy na úrovni ochotníků pohádku strhávají dolů a dělaji jí složitě koukatelnou i pro děti. (Ověřeno na potomstvu). * *

Bílá duše (2014) (TV film)

,,Co když má pravdu? Co když jsme jako Němci?'' --- Soldat blanc hravě strčí do kapsy většinu válečných filmů poslední doby a to je TV filmem. Ačkoliv stopáž je krapet delší, nudit se nebudete. Postarají se o to jednak sympatičtí herci také skvěle zvládnuté bojové scény. To vše v prostředí Vietnamu. André je voják a důstojník. Neposlouchá jen rozkazy, přemýšlí. Pokud by to bylo ve prospěch francouzské armády a své jednotky, nebylo by mu co vytýkat. U něj však myšlenky způsobují pochybnosti. Pochybnosti o tom, proč je v Indočíně a proč má ve jménu svobody zabíjet místní lidi chtějící nezávislost. Jeho kamarád Robert je voják každým coulem. Je tvrdý, umí vést tým a pochybujícího Andrého si vezme pod ochranné křídlo, byť je André jeho nadřízeným. Robert o rozkazech nepochybuje. Když je při jednom boji v džungli André ztracen a prohlášen za nezvěstného, dlouho hledá jeho tělo. To jakoby zmizelo. O to podivnější je pak informace rozvědky, že jakýsi Francouz zběhl k Vietminu a slouží nejen jako nástroj propagandy, ale podílí se i na vraždění francouzských vojáků.... Dál nebudu spoilerovat. Film byl opravdu výborný a mě se na něm líbilo i to dějové zasazení. Málokdy totiž divák může sledovat příběh z období 1945 - 1949. Po válce velká řada zemí chtěla nezávislost, nastala éra dekolonizací, ale konkrétně Francie nejen v Indočíně se nechtěla vzdát svého dřívějšího vlivu, který ztratila při japonské okupaci. Jediné co mně zamrzelo byl občas zahlédnutý náklaďák GMC M35, který v roce 1945 ještě neměli ani Amíci natož Francouzi v Indočíně. Ten byl vyroben až v roce 1949. A také zamrzí mírně ,,useknutý'' konec i když divák si jej zcela jistě domyslí. Za sebe dávám rozhodně 4 dávky opia a milovníkům válečných snímků říkám: NEVÁHEJTE!!! * * * *

Baader Meinhof Komplex (2008)

Z hlediska filmařiny nemám prakticky co vytknout. Němci skutečně zamachrovali a natočili perfektní historické drama mapující vznik a akce RAF (Neplést s Royal Air Force .-) ! Bohužel a to je čistě můj problém, ta banda neměla mé sympatie a ani pochopení pro jejich akce. Chápu, že doba byla divná, plná revolucí a válek a když si někdo myslí, že konec šedesátejch a sedmdesátky byl odvaz, tak možná jen pro někoho... Pro mne jsou RAF teroristickou skupinou ať už jejich pohnutky byly jakékoliv. Protestovat proti válce terorismem je zkrátka dost divná forma protestu. Film rozhodně stojí za vidění jako jakýsi otisk doby a zejména moderních dějin Německa, při sledování vás vůbec nenapadne, že to bylo točeno v roce 2008. Myslím, že jeho vznik je důležitý zejména pro Němce a jejich omladinu. Tu hvězdu navíc nedávám za lehce přepálenou stopáž. I tak je to ale za 4 balíčky TNT. * * * *

Teror (2011)

Zprvu slušný rozjezd ve stylu Funny games USA. Nikol byla jako vždy skvostná a kupodivu tu i Nicholas v brýlých hrál celkem dobře. Od poloviny se však záporáci začnou chovat jako idioti což umožní rodince převzít kontrolu nad situací. Dojde tak k celé řadě různých avšak málo uvěřitelných zvratů. Ke konci se napínavost již zcela vytrácí a divák jen čeká, zda se sami zločinci navzájem nepozabíjejí nebo nesvážou a nevzdají policii... Škoda, potenciál to mělo. Dva diamanty. * *

Roznese tě na kopytech (2013) (TV film)

Čt nasadila poněkud odvážnější žánr, což po všech těch Bohdalkách s Dvořákem a divákově brutálním předávkování Donutilem vítám. Jiřího Dvořáka i Nelu Boudovou mám rád a skvěle si jako pár sedli. Krejsová je zajímavý typ s pěknou postavou. Ne že by se mi nějak extra líbila, ale sálalo z ní něco co asi kvůli Dvořákovi sálat mělo. Kdo mi nesedl byl Šteindler. ten bohužel jako jeden z mála opustil před lety nespoutané vody Sklepa a coby filmový herec je nasazován do rolí ,,komediálních'' postav... Bohužel to, že je vtipný a vtipně hraje si myslí jen ti co jej nasazují a snad i on sám. na mne ať už v reklamě nebo v TV působí jak rudý hadr na býka. Film je zařazen jako komedie, což mi moc nepřišlo. A pokud tam něco k smíchu mělo být, bylo to křečovité a nevtipné. Např. scéna pod stolem v restauraci asi měla být jednou z nich, těžko se tomu ale smát po Policejní akademii, kde již před notnou dávkou let také jedna ze slečen zalézala pod ubrus... Tohle se prostě moc nevydařilo. Jeden monokl. *

Atentát (2015) (seriál)

A máme tu další seroš od scénáristů K+K na motivy skutečných událostí. Je možné, že lecos ukázané se dělo, nebo dokonce děje. Nesedí mi tam však obsazení celé řady herců Krausem v roli prezidenta počínaje. Pár akčních scén potěšilo, ale jediným důvodem proč na to občas kouknu když není nic jiného je Hanka Vagnerová... Dvě štěnice. * *

Jaderná havárie: Den první (2008) (TV film) odpad!

Tenhle film mně celkem upřímně nasr....A to je vlastně asi prvním rakouským filmem, který jsem kdy viděl... Dokonce ani Amíci si netroufnou u bývalých zemí Sojuzu je ve filmech nazývat jejich skutečnými jmény. A tak své agenty posílají do Azburií, Turgestánů - Tom Hanks v Terminálu byl také ze smyšlené země.... Nechtějí totiž nikoho naprdnout i když jim to může být v případě třeba Uzbekistánu šumák. To naši rakouští sousedé jsou jiná liga. Ti jdou do sousedů Čechů hned a natvrdo. Udivilo mne, že film dokonce platila ORF! Navrhuji ať ČT natočí fiktivní katastrofický film o ,,invazi rakouských svišťů'' z oblasti Dolního Rakouska - konkrétně z Hornu a okolí na Vysočinu, nebo např. o jejich uhelné brutální elektrárně Dürnrohr, kterak ekologie neekologie chrlí popílek a uran do čistého rakouského ovzduší. Proč uranu? Ten je totiž v nemalých koncentracích obsažen v hnědém uhlí, které tam spalují... Celé ,,pseudo fiktivní drama'' je hnusná propaganda o zlých Češích a jejich hnusné primitivní elektrárně tam za kopcem. Mimochodem podle Rakušáků jsou Dukovany v Jižních Čechách ! Asi si je spletli s Temelínem :-). Zlí Češi mají atomovou elektrárnu - nezabezpečenou, zlí Češi tutlají informace o havárii reaktoru, zlí Češi informují pozdě až když radioaktivní mrak dopadá na rakouská kinder hrající si v jeslích na pískovištích... Oproti tomu je Rakousko idylickou krajinou lesů, luk a strání s rozvinutým zemědělstvím , kde průzračně čisté ovzduší jen občas protne trocha toho dýmu z rakouského traktoru... Filmaři nám, resp. rakouské veřejnosti předvedli, jak se hasí doma průser vzniklý a utajený v Čechách. Až vybouchnou Dukovany, Rakušákům na to postačí : Dva Blachawky, kteří budou vrtulemi rohánět radioaktivní mrak, 4 hasičská auta, 2 policejní a sedm vojenských aut. Jo a pekař s nouťasem. Prostě machři! Film je nejen napínavý, ale i dojemný. Uvidíme kterak radiace zasáhne do života prostých Rakušáků, jen tak mimochodem to schytá těhotná mamča s chlapečkem, školka, zamilovaní pubescenti na posedu a sedlák se sedlačkou jezdící na traktoru v radioaktivním dešti. Také jedna novinářka - fotografka. Jo a zase pekař s nouťasem. Po dokoukání jsem se styděl, že jsem Čech a až bude jen chvilka času navíc - zajedu do Hornu položit květiny k hrobu ubohého pekaře. Ano budou to kopretiny natrhané na lukách kolem Temelína. - ODPAD! PS. Doufám, že se ČEZ nebo ČR za tuhle nenávistnou sra... minimálně ORF ozvali!

Sopka: Místo přistání (2014) odpad!

Ultrabrutální záležitost při jejímž sledování raději odložte svůj mozek do nějakého roztoku . Nebudete jej totiž potřebovat a evidentně jej nepotřebovali ani tvůrci. Mohl bych tu vyjmenovat asi milion debilit jimiž je tento film doslova prošpikován. Nebudu to dělat, navíc většina toho je již zmíněna v komentářích níže. Ne nebyl to omyl, že jsem film viděl. Naopak, šel jsem do něj s podobným odhodláním s jakým jde pyrotechnik odstranit výbušninu. A stejně jako on, i já si byl vědom toho obrovského rizika, že mi třeba ze sledování rupne cévka a budu tahat nohu... Nu přežil jsem to. A co víc, královsky jsem se bavil. Něco tak echt pitomého jsem už dlouho neviděl a to se svými přáteli na tyto filmy specializujeme! Asylum tentokráte naservírovalo opravdu silnou kávu. Samozřejmě je to odpad, přesto si film jistě najde své příznivce žánru guilty pleasure! :-) ODPAD !