• Krátkometrážní

La Femme la plus assassinée du monde (2018)

Hodně zajímavě (a volně) zpracované historické téma o jednom horrorovém divadle a jeho velké hvězdě. Komorní ale působivé, v pastelových, ale kontrastních barvách, věčně zakouřené nebo zamlžené.

Anna (2019)

Kdyby si to brutální Nikita rozdala s Jamesem Bondem, jejich dcera by se jmenovala Anna. Což je vlastně, kromě poměrně nesympatické hrdinky a její představitelky, které jsem to nevěřil (Maud bych to uvěřil více), vlastně zároveň i největší kámen úrazu.

Taxi (2004)

Hodně suchý koncentrát. Hodně slabé obsazení. Queen Latifah mám rád, i jako herečku, ale tuhle roli jsem jí prostě nevěřil.

Häxan: Čarodějnictví v průběhu věků (1922)

Soubor příběhů, povídání a historických pojednání. Výborná výprava. Skvělé masky (ďábel, démonický kozel, potomci čarodějnice). Obzvláště zajímavá a působivá je závěrečná srovnávací pasáž. Obecně vzato velmi slušná, povedená a zajímavá práce, nejen s ohledem na dobu vzniku. S tímhle si tvůrce opravdu vyhrál, nejen co do vizuální stránky, ale i co se týče obsahu a sdělení. Jen od toho nesmí divák čekat klasický film. 101 hororů, které musíte vidět, než umřete 76/101

Chobotnice (1998)

Uf. Tady testosteron z mužských postav stříká až na diváky. Kladem jistě je očividná multikulturnost charakterů, to vcelku potěšilo. Dále několik zajímavých scén (Asiatka na záchodcích) a... ano, Korejka a Famke. Negativa? Přehnaná stopáž, přílišná vizuální okázalost, nesympatická digitální onanie, dva nejnesympatičtěji nejsympatičtější záporáky sejmou jako první, film nakonec moc neukáže. 2,5*

Zóna soumraku (2002) (seriál)

Tahle verze seriálu mi přišla svým způsobem hodně povrchní, jako by symbolizovala povrchnost doby, v níž vznikala. Příběhy většinou jednotvárné, nejednou až nepříjemně výchovné. Zaujalo hlavně jen pár horrorových příběhů, převážně ke konci seriálu a obzvláště jeden díl navazující na díl z původní černobílé série a dva remaky z černobílé verze.

Santa Clarita Diet (2017) (seriál)

Kdybych měl někomu SCD krátce připodobnit a popsat, asi bych mu řekl, ať si představí Zoufalé manželky ale s tím, že jedna z těch manželek je zombie a žere lidi. A teda mnohem třeskutěji zábavnější a humornější Zoufalé manželky. Technicky vzato ten seriál poměrně rychle na první pohled od horroru uteče k čisté situační komedii, ale pocitově se k němu nakonec vrátí. Protože tísnivé a mrazivé stavy ze nevyvolávají nemrtví sem tam někoho žeroucí a tu a tam stříkanec krve, ale lidi samotní, jejich povahy, pohledy a postoje. SCD vlastně staví a definuje tzv. "předměstský horror". Jednotlivé charaktery jsou sice hnány ad absurdum (jak to v podobných příbězích bývá) a tomu odpovídají i situace ale tématické bloky, zpracovávající lidské odhodlání potlačující jakousi obecnou morálku (můžeš mít jakékoliv hodnoty, ale když jde o osobu blízkou, jdou stranou), tzv. "přípustné zabití" (stačí, aby oběť měla jakékoliv mnou definované stigma - třeba dělat jen něco, s čím já nesouhlasím - a je přípustné ji zabít) a v neposlední řadě, jakmile něčemu věřím, byť je to jakkoliv imaginární, jsem pro to schopen udělat cokoliv, dokonce nevidět realitu (asi nejděsivější pasáž seriálu v křesťansky založenou policistkou). V tomhle je to horrorové až dost. Ústřední čtveřice je hodně dobře obsazená. Barrmore jsem zase rád viděl v trhlé a horrorové roli, Olyphant předvádí něco, co bych od něj nikdy neočekával, Hewson & Gisondo jsou sympatická a navzájem si sednoucí dvojka. No a Ellis už je jen příjemná třešnička na dortu.

The Twilight Zone (1959) (seriál)

Viděl jsem náhodný výběr ze všech pěti sérií (ze čtvrté hodinové tedy jen jeden) a i když by průměr hodnocení jednotlivých dílů do plného nešel, obecně jsem ze seriálu, jeho záběru a atmosféry dost nadšený. Miluju černobílý formát a hodně se mi líbilo uchopení celého projektu, včetně vstupování jeho tvůrce do příběhů. Zamýšlený mix sci-fi, horroru, fantasy a mrazivého podivna se prostě povedl. A jako příjemný bonus několik známých herců v hodně mladém provedení.

Taxi 5 (2018)

Jo, slušný, koukatelný a částečně vlastně i příjemný odskok. Z původní série nezůstal v podstatě nikdo důležitý, ale ustálo to.

Taxi 4 (2007)

Po přehnaně přehnané trojce se Taxi zase vrátilo zpátky na zem, trochu zpomalilo a začalo být zase humorné.