Sunlight Jr. (2013)

Väščinu divákov evidentne upútal všadeprítomný depresívny rozmer, ale je to skôr o tom ako skvelí herci zachránili druhotriedny film...

Růžový panter znovu zasahuje (1976)

Štvrtý film pentalógie o panterovi balansuje medzi klasickou groteskou, bondovskou paródiou a infantilnou fraškou. I keď jednotkou u mňa zostáva dvojka, bavil som sa skvele!

The Changeling (1980)

Viac thriller než horor a k tomu s absolútne nezainteresovanou hlavnou postavou!

Mluv s ní (2002)

Baletka a ošetrovateľ, toreadorka a novinár a ticho. Film „rozpráva“ o neschopnosti komunikácie a zároveň sa cez postavu Benigna dosť morbídne vysmieva zo seba samého.

Kůže, kterou nosím (2011)

Frankenstein v postmodernej situácii. Oveľa temnejšie, rušivejšie a násilnejšie než rané filmy s podobným námetom (Matador), obsahujúce všetky zaručené almodóvarovské trademarky, ale servírované ako chladený Dom Pérignon.

Lásky jedné plavovlásky (1965)

Film, prostredníctvom ktorého si uvedomíme, akým depresívnym miesto musela byť dobová ČSSR. Natočené v niekoľkých dlhých záberoch, ktoré evokujú pocit reality v štýle Francúzskej novej vlny. Je tam tanečná scéna, milostná scéna, hádka a uzmierenie. Celkom ako divadelná hra, ibaže žiadnej teatrálnosti sa nedočkáme. „Len“ jednoduchosti a úprimnosti.

Světáci (1969)

Skvelá triedna komédia, kde Podskalský odhalil fiasko socialistickej prevýchovy na „nového človeka“.

Hoří, má panenko (1967)

Slávny, zvláštne frustrujúco smiešny film českej Novej vlny - absolútnym vrcholom je sekvencia s horiacim domom ( »Otočte ho aspoň!« »Vždyť on se tam stejně dívá.« »No nedivte se, vždyť mu hoří barák!« »Dedo, není Vám zima?« »Tak pojede blíž k vohni, né!?«).

Vše o mé matce (1999)

Simplemente excelente. Príbeh ženy, ktorá po smrti syna hľadá jeho otca a stretá veľké množstvo neurotických žien, o ktoré sa stará ako matka, je jednoducho úžasný. Výkon Cecilie Roth ako Manuely je (ne)uveriteľne precítený a prežitý, doslova zakúsime všetky jej emocionálne stavy. Penélope Cruz, nešťastná mníška Rosa, si vie udržať optimizmus a sladkosť i uprostred absolútneho zúfalstva. Marisa Paderes odvádza prvotriedny výkon ako starnúca divadelná hviezda Huma, ktorej láska k nemilosrdnej kolegyni Nine (Candela Peña) motivuje všetko konanie. Antonia San Juan nám znova dáva súkromné hodiny sebadôvery a útechy v roli transexuála La Agrado a Manuelyn syn Estéban (Eloy Azorín) vystihuje snílka v každom z nás. Pokiaľ ide o vizuálnu stránku - prepracovaná ako v každom Pedrovom filme - dominujú hlavne otiene červenej a modrej evokujúce tóny smútku, hnevu, vášne a úzkosti. Na konci fimu si v celej komplexnosti uvedomíme význam odkazov na klasické diela ako „All about Eve“, čo je rámcom pre „divadelnú“ zápletku a „A Streetcar Named Desire“ uvádzajúce existenciálne východisko pre väčšinu týchto postáv. Avšak je veľmi veľa ciest ako to uchopiť. Koniec koncov je to plné lásky, nenávisti, straty, materstva a priateľstva...

Na dno vášně (1997)

Čo je špeciálne na Almodóvarových filmoch je, že idú na dreň toho, čo znamená byť človekom. Ľudia sú odhalení ako ľudia. Je tam krutosť, úprimnosť, vášeň, zrada, lži, sex. Z pohľadu týchto tém je námet Dna vášne typicky brakový - prepustený trestanec sa chce pomstiť žene, čo ho v minulosti ponížila tým, že ju poriadne pretiahne, ona sa do neho zaľúbi a on ju nemilosrdne opustí. Tento „plán pomsty“ sa však veľmi rýchlo mení na mnohovrstevnatý vzťahový príbeh, kde má každý detail svoje osobitné miesto. Už len erotické scény, s ktorými sa väčšina tvorcov moc nebabre, sú úžasné: nie sú ani silné, ani slabé, sú krehké. A čo prišiel s tým všetkým Almodóvar urobiť je potešiť nás. A darí sa mu to. Plní celú stopáž zvratmi, dynamikou postáv a metaforami, ktoré držia diváka prilepeného k obrazovke!