Bratrstvo spravedlivých (1986) (TV film)

Typický zástupce studentských 80. let, ovlivněný trošičku filmy s Charlesem Bronsonem. Keanu Reeves mi zde přišel hodně nesympatický a jeho holka ve filmu mu mohla dělat matku. Hodně ukecané.

Cypher (2002)

Úžasný, co jde vytvořit za malý peníze! Když jsem pak viděl přeplácaný nový Star Trek, vzpomněl jsem si na Moon, který také nebyl drahý a jaký má vizuál a napětí, a pak na Cypher.

Monstra vs. Vetřelci (2009)

Začal jsem psát, ale pak jsem si všiml, že bych jen opakoval komentář Silence. ----- Původně 3D film se na DVD vydání objevuje v provedení 2D a samozřejmě bez 3D brýlí. V takové chvíli nové technologie ztrácejí svou podporu a důležitější jsou jiné věci.   Se 3D filmy mám jeden problém - většinou jsou dělány jen pro 3D efekty, ale chybí jim příběh, cokoliv, co by ve 2D dokázalo upoutat pozornost na déle než dvacet minut. A že se 3D technologie do našich domovů hned tak nedostane (i když se o to hodně společností snaží, ale je to stále nákladné, drahé a ne tak efektivní jako ve specializovaném kině), to si můžeme být jisti, takže 2D stále rozhoduje.  Řídký příběh je problémem i Monster vs. vetřelců. Když pomineme zavádějící název, protože vlastně vetřelec bude jen jeden, nebude se nakonec ani zachraňovat svět, ale most v San Francisku. Hodně času také pobere chystaná svatba a rosničkové peripetie, které vyústí v očekávanou pointu, ale na to, jaký měly zpočátku prostor, by člověk čekal něco víc.    Příběh vypráví o dívce Susan, která má před svatbou. Spadne na ni však meteorit a ona díky tomu vyroste o nějakých pět metrů do výšky navíc. Vojsko ji zavře ve speciálním "skladišti" pro monstra v Area 51. Pak však přiletí mimozemský talíř a je potřeba zneškodnit ohromnou robotickou sondu, na niž jsou všechna střeliva americké armády krátká. Ale ani pak není vyhráno... Film oplývá jemným humorem a mnoha mrknutími pro zasvěcené, když otevřeně parafrázuje mnoho jiných úspěšných sci-fi filmů, případně na ně alespoň upozorní v obraze (nápis na jaderné raketě "E.T. Go Home!"). Komickou figurkou je zde, nebo má být, americký prezident, jakýsi playboy, a celá jeho rada.    S monstry je to trochu horší, i když Dr. Švába namluvil v originále Hugh Laurie, známý teď spíše jako Dr. House, a položil se do své postavy beze zbytku. Tvoří je sliz bez mozku, chybějící článek (vypadá jako něco mezi rybou a opicí) a hmyzosaurka velikosti několika mrakodrapů - pravděpodobně. Soudě podle některých scén se její velikost sem tam mění. Jenže kromě Dr. Švába se ostatní monstra nemají jak projevit - nejenže vlastně dostanou docela málo prostoru, ale i ten je pro jejich příběh takový nijaký.     Zkrátka - přes dokonalou animaci a hoodně odkazů a vtipů, někdy až parodického charakteru, přes množství 3D akcí, je film příběhově stále jen slabším odvarem např. Toy Story nebo Cars. A navíc - a to důrazně vypichuji - nejde o film pro děti. Soudě podle ohlasu našeho syna, sedmiletého, se u filmu po asi dvaceti minutách hodně nudil, příběh ho nebral, vtipům nerozuměl. A popravdě se mu ani nedivím.  Jak již bylo řečeno v perexu, na DVD je film pouze ve 2D. Jedině na Blu-Ray se objeví krátký 3D film, jinak nic 3D netřeba hledat. Poměrně svižně naběhne menu, kvalita obrazu i zvuku je na mírně nadprůměrné úrovni. Jako bonusy nás čekají komentář tvůrců, film o filmu (17:28), technologie ve filmu (6:18), tři vystřižené scény (5:27), video hrací skříň z různých filmů DreamWorks, pod tlačítkem Nemačkejte v hlavním menu pak jsou ještě minutové upoutávky na různá DVD, seriál a hru. To vše s CZ titulky (včetně komentáře!). Takže jen hnidopišsky jeden zápor - u bonusů chybí možnost časového posunu, tedy skoku.

Six Degrees (2006) (seriál)

Moc mě to nechytlo. Postavy mi nepřišly totiž uvěřitelné, jejich problémy samotné už byly mimo obyčejný svět. A když do toho ještě přijde řada setkávacích náhod, bylo toho moc. Nejuvěřitelnější snad byla postava fotografa, ale i u ní platilo, že je zde zastoupený určitý druh klišé, a u těch ostatních mi to klišé vadilo úplně nejvíc (když černoch, tak s gangsterskou minulostí, když manažerka, tak rovnou šéfka public relations, když tajuplná dívka, tak po ní rovnou někdo jde, když hezký chlap, tak podvádí, když vdova, tak jí manžel umřel při Pouštní bouři...)

Bruno (2009) odpad!

Sascha Baron Cohen se pravděpodobně pokusil ukázat, kam až může vést pozitivní diskriminace. Povedlo se mu natočit hodně nechutný film. Naprosto vážně doporučuji před tím, než si tento film pustíte, postavit si někde poblíž kýbl na zvracení. Pokud tedy nejste sado-maso-řitně ulítlí. Sice asi chápu, co chtěl Cohen svým filmem vyjádřit, ale tentokrát myslím ve své parodii současných mravů přestřelil. Je sice fakt, že 4% menšina okupuje 96 % celosvětové filmové produkce, což je zvláštní nepoměr. Také je pravda, že homosexualita se v posledních letech stala spíše módní záležitostí, a ti, kteří ji mají vrozenou, se z moderních zviditelňovacích snah cítí spíše trapně. (Resp., mám pár známých, kteří holt se s vrozenou homosexualitou narodili, a všechny ty pochody, politické snahy, pokusy o změny zákonů, kecy o registracích apod., jsou jim silně proti srsti. Nikdy se necítili nějak diskriminovaní, ani v době komunismu, a tyhle věci berou jako osobní soukromou záležitost, o které nechtějí diskutovat veřejně.) V tomto filmu (od prvních minut jasně produkovaným studiem Üniversal) vystupuje Cohen jakožto rakouský módní specialista a moderátor zábavního pořadu, který je teplý. Dává to najevo vizáží, řečmi, chováním. Snaží se prosadit v Hollywoodu, smířit Izraelce a Araby, stát se vojákem a tedy chlapem, podstoupí převýchovu na heterosexuála... Mezitím si stihne z Afriky opatřit malého černouška, kterého vozí jako maskota. A na závěr si s Eltonem Johnem zazpívá "mírovou" písničku o tom, jak v každé vesnici potřebují vybělit anál. Chápu, že se Cohen veze na módní vlně určité negace trendů antidiskriminace a pozitivní diskriminace, ačkoliv se tváří jako výsostný propagátor těchto snah. Dovádí je ad absurdum, nejspíše proto, aby ukázal, že by bylo fajn stanovit nějaké hranice, kam až s tou podporou menšin chceme zajít. Na druhou stranu si myslím, že to šlo vyjádřit kultivovaněji. Jistě, takto přivodí divákům šok, ale také znechucení. Po zhlédnutí filmu je člověk nejen znechucen, ale ani to vlastně nevyvolá nějaký dialog. Protože Cohen v celém filmu tak strašně drží linii "seriózního" vyprávění, že zapomněl na občasné mrknutí na diváka, aby věci nebral tak doslova, chybí mu nadhled. Ne každý je schopen přijímat jeho styl humoru a vtipů, a i ten, kdo to asi dokáže, může často tápat, co myslí Cohen vážně, a co ne. Tedy - kdy paroduje, a kdy naopak říká svůj názor. Pokud nějaký má. Na každý pád je pojetí filmu skutečně tak přehnané, až je urážlivé a nechutné. Přehled možných análních praktik s liliputem v hotelu už snad ani nepatří k něčemu, co by napadlo normálního člověka - přemýšlel hodně Cohen nad těmito úchylárnami a jak je bude natáčet? A hrátky s penisem byly skutečně nutné? Nejvíce film selhává jako celek - po řadě skečů vlastně ani není jasné, co říká, komu to říká, a evidentně je v určité fázi už jedno i jak to říká.

Poslední dům nalevo (2009)

Spíše thriller než horor je remakem filmu Wese Cravena ze 70. let. Co však tehdy mohlo šokovat, je nyní nudnou zívačkou. V poslední době žánr hororu stagnuje. Omezil se pouze na duchařiny natáčené podle klišovité šablony, a pak na vyvražďovačky, kterých je dokonce několik podžánrů, ale v podstatě jsou rovněž natáčeny podle jedné klišovité šablony. Thriller Poslední dům nalevo v roce 1972 diváky šokoval zobrazenou mírou násilí. Dnes nemá šanci, takové Saw a spousta dalších pandánů jsou krutější a krvavější. Příběh vypráví o rodince, která jede na chatu k jezeru, holka se se svojí kamarádkou dá do kupy s podivnými mladými lidmi, kteří jim slibují trávu, ale navzdory slibům jednu zabijí, druhou znásilní a postřelí. Postřelená - dcera z oné rodinky v úvodu - dokáže odplavat div ne maraton domů. Jenže doma rodiče, aniž by znali skutečnost, vrahounům poskytli přístřeší. Když rodiče prozřou, pomsta nebude daleko. Pomalé tempo vyprávění tentokrát je spíše kontraproduktivní. Herecké výkony jsou totiž neuvěřitelně špatné a neudrží táhnout celý film. Samotná zápletka je hodně chatrná. A když je navíc - na thriller - ještě ke všemu neuvěřitelná (postavy neumřou, ani když dostanou kudlou do srdce, když je střelíte do krku, mají sílu se prát, mikrovlnku můžete spustit s otevřenými dvířky) a nudná (některým postavám trvá čtvrt hodiny, než s pohrabáčem v ruce přejdou obývákem ke schodům), je o celkový špatný dojem postaráno.

Záchranka San Francisco (2009) (seriál)

Škoda, že to NBC zrušila. Logika nelogika, postavy mi byly sympatické, což se u mnoha jiných seriálů říct nedá, a zvraty vskutku překvapivé. Otec dělal saniťáka a říká, že realita je často ještě dost drsnější.

Castle na zabití (2009) (seriál)

Vynikající a vtipné, inteligentní a neurážlivé, s mírou vkusu tak akorát. Je poznat, že tenhle seriál nedělali žádní blbci. Navíc miluju hlavní postavy, které se dokážou chovat dětinsky, a mít nad tím nadhled. Potěší i skutečnost, že si tvůrci dali práci s každým detailem, aby byl reálný a uvěřitelný. Vezměte si jen "český" díl - jména zní česky, nápisy na obale mají skutečně českou diakritiku. A jak jsou využity pohledy, mrknutí, úsměvy, načasování scén, skutečně velmi dobré. ------- EDIT: Tak mám za sebou 7x23, a myslím, že tím to mohlo skončit. Seriál mne od začátku chytil tím, že bere tradiční téma policajt/-ka a přicmrndávač odjinud (mentalista, bílý límeček, psycholog, autista, cokoliv) s nadhledem. Že Castle je jak malý kluk, který se i v dospělosti dovede radovat ze života a užívat si kdejakou ptákovinu. V sedmé sérii tomu odpovídal vlastně jen díl na "Marsu", dokonce ani Divoký západ mne moc nebral (sice to Kate v kovbojském slušelo, ale kde byly přestřelky, bitka na baru apod.?). Hodně dílů bylo jaksi do počtu, a dnes už si ani nevzpomenu, o čem přesně (všichni ti mrtví právníci, drogoví dealeři, pátrači na vlastní pěst), jak si byly ty díly podobné jako vejce vejci. Trochu z toho vybočoval díl s čínskou komisařkou Zhang, ale skutečně jen trochu - v akci jsme ji viděli v podstatě jen dvakrát, z toho jednou jen kradla pistole z ruky. V 7. sérii se v podstatě vše uzavřelo - 3XK, Katina matka (ta už dokonce dříve), objevily se dvě nové věci, které se ale rychle povedlo taky uzavřít (a souhlasím, že linka s Castlovým zmizením byla trestuhodně nevyužita a vysvětlení bylo poněkud pitomoučké - navíc nevysvětlovalo, proč Castle sám platil za zničení černého SUV, proč bydlel u jezera, jak se ocitl na moři apod.). Děsný zážitek z dětství sice dostal nakonec jen jeden, poslední díl, ale celý slouží spíše takovým těm uvědomělým řečem, jak a co nás formuje, abychom byli takoví, jací jsme. Nebylo to nakonec natočeno úplně špatně, ale záporák byl prostě chabý a scén s ním málo. A nakonec Castle dostane prestižní ocenění z rukou Michaela Connelyho. Prostě to zde mělo skončit. Jestli Kate vstoupí do politických vod, bude to jiný seriál. Na každý pád ty Castlovy hrátky a dětský přístup mi v téhle sérii hodně chyběly, a pokud z toho udělají vážný seriál, bude to stejné jako všechny ty výše naznačené. Leda by ta zkrácená osmá série byla jen jakousi parodií, kde by mohly Kate a Castlovi pomáhat jejich přemoudřelé děti. :-)

V (2009) (seriál)

Slušný remake, aktualizovaný, ale nijak stupidně americký, i ty rodinný vztahy naštěstí nejsou dookola rozebíraný, jak jsem se bál. A hrdiny nejsou jen krásní mladí lidé, na což začínám být v poslední době alergický u všech seriálů. -- EDIT po 2. sérii. Šel jsem s hodnocením dolů, protože se postupně do toho ty rodinné vztahy začaly motat, postavy začaly jednat zmateně a nelogicky, a nakonec i ty díly byly o ničem - co se vlastně té hrstce zoufalců povedlo? Vlastně jen to zmražení vojáků, ale jinak na co sáhli, to podělali. Seriál se hodně snaží i o politickou strunu - takové to vydírání s úsměvem. Když vy neuděláte, co chci, tak já... Postava Tylera mi vyloženě lezla na nervy, a jak se z jeho matky stala neohrožená bojovnice, ztratila i ona mé sympatie. Některé motivy jsou nedotažené nebo dokonce trestuhodně vynechané a zapomenuté (jak to dopadlo s tou látkou, která může vetřelce rozleptat?, co ten doktor / vědec z předposledního dílu první série, kam ten zmizel?, proč Lisa nezabije matku na lodi rovnou a hned, jak zjistí, oč jí jde? proč ten zbytečně komplikovaný plán? jak to, že Ericu vyhodí od FBI, ale v posledním dílu tam zase je? proč neprozradí pátá kolona všem lidem na světě, jak je možné vidět invazní lodě?...) A tak bych mohl pokračovat dál a dál. Co díl, to spousta nelogičností, děr, otázek, naznačených a nedotažených motivů, zbytečností, překomplikovanosti, bez jasného tahu na branku. Původní série má méně dílů, a i když je to také o nezdarech, vždy se ale děj a snažení odbojářů posune někam kousek dál. Tady je buď pořád plichta o ničem, nebo Anna vše využije s úsměvem ve svůj prospěch - až to opět nedává smysl. Celé to nakonec vypadá jako pokus o alienskou Hru o trůny - i s tím, že nakonec zabijeme tolik hrdinů, kolik se dá.

Nebezpečný vlak (1999) (TV film)

Docela slušný akčňák/thriller, napínavý a solidně natočený, víc jsem ani nečekal.