Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Čekalo se mnoho let, až někdo vytvoří další pokračování známé space opery, jakžto ságy "Star Wars". Muselo být težké navázat na starou trilogii 40let poté (od původního tvůrce George Lucase) a předat pochodeň, nové generaci, tak aby se zachovalo to Big Fans Story, které je bezprostředně největším na světě. Včera jsem se tedy vydal do Libereckého Cinema City a usedl nedočkavě do sedadel s obrovskou natěšeností a strachem zároveň.. Po 20min. zbytečných reklam se objevilo logo LucasFilm. Můj dech se v tu ránu zatajil a moje srdce přestalo bít. Přišel první záběr, a už od první chvíle jsem tušil, že Hvězdné Války jsou se vší parádou zpět. První řád, který se odtrhl po rozpadu Impéria (připomínajíci teď více nacisty) převzal Generál Hux pod velením temného pána - Supreme Leader Snoke, a jeho učedníka – Kylo Rena, kteří chtějí vyhladit rezistenci staré republiky, a najít a zabít Luka Skywalkera. Na straně světla tu máme známou partu Hana Sola (Harrison Ford si tuto roli opravdu užíval) a jeho chlupatého kámoše Chewieho a nyní generálku (princeznu) Leiu. Dále jsou tu 3 nové tváře – osamělou Rey z planety Jakku, Finna bývalého stormtroopera (utečence Prvního řádu), a Poe Damerona – nejlepšího letce Rezistence. Po celý film je cítit hřejivý pocit obrovského přátelství, napětí, a neskutečné akce ale i - strachu a velkého tajemna. Nyní moje obavy o budoucnost SW se vytratily, a já se zase mohl cítit jako malý kluk, který poprvé zhlédnul Novou Naději na starém VHS.. J.J. Abrams skvěle nastartoval další epické dobrodružství napříč vesmírem, a právě takové, po kterém jsme tolik toužili. Úplně od samého začátku to nabere neskutečný drive, a až do konce se v podstatě film nezastaví. Je to vtipné, má to náboj, styl, nově rozvinutý děj, krásné prostředí, bez zbytečných zelených pláten a digitálních triků, které bijí do očí (jen tolik, aby jste cítili ten pravý prožitek ze skutečného světa). A jak já vždycky říkám,.. "Hudba je polovina filmu" a nemůžu nezmínit Johna Williamse, který zase posunul hranici, a udělal nádhernou kompozici, která vám vyrazí dech při velkolepé akci, a pohladí na duši při dojemných scénách. Osobně jsem si myslel, že z toho Disney udělá pohádku pro malé děti, ale opak je pravdou , příběh je temný a mrazivý a přesto že J.J. jel na tutovku, a neriskoval s něčím extra originálním, řadím tento díl mezi mé 3 nejoblíbenější (Imperium vrací úder, Pomsta Sithů). Další má na starost velký fanoušek, a režisér Rian Johnson. A už teď se moc se těším co přinese nového. 6/5* = 110%

Purpurový vrch (2015)

Už dlouho jsem ve filmu neviděl, tak nádherným smysl pro detail, jako právě tady. Interiéry a prostředí by mohl závidět i sám - Tim Burton u kterého se nechal del Toro nejspíše inspirovat. Styl 1900' století je až do puntíku vymazlený onou dobou že lepší jsme snad nikde nemohli vidět . Takže není divu, že jsem se v každý moment rozplíval nad danými záběry. Kamerou a hudbou je to na výbornou, herecky slušné.. Bohužel zklamání se dostavuje v té hlavní věci - Scénář,.. co se nám snaží ukázat originální a zamotaný příběh, který jaksi už v půlce prokouknete, a na konci filmu pak kroutíte nevěřícně hlavou - "To je všechno?" Kde je napětí, kde je strach o hlavní hrdinku? Nikde.. Začátek tak vypadal složitější, než se na první pohled zdálo. Bohužel na tak banální děj mě to nechytlo. Velká škoda.

Amy (2015)

Dokument je točen z většiny amatérskými záběry, nejspíš protože Amy nikdy nechtěla být točená, a už vůbec být tak slavná. Neunesla tíhu pod takovým tlakem medií, což jí táhlo k depresím a léčila je drogami, které její tělo přivedlo na úplný konec, jak psychického, tak fyzického stavu. Byla člověkem, který v tomto ohledu neměl ruční brzdu, kdyby to přešlo do fáze sebedestrukce. Nejhorší je , že všichni okolo ní to věděli, a nezakročili v čas. Čekal jsem více emocí podle světových recenzí, ale vlastně je tam toho celkem dost, na to, aby člověk jako já, (kterej miluje jazz) řekl to co už říkám dávno - Amy byla opravdu vyjímečná zpěvačka. Dokázala by za svůj život ještě monoho, a víc, jako nikdo jiný. Nějaká Beyonce, Rihanna apod.. jí jsou někde u kotníků. Na světě už bohužel neni moc kvalitní hudby (té poctivé a pravé hudby), a neustále nám odcházejí ti nejlepší - Jackson, Houston, Brown.. Díky bohu za ně.. protože jejich hudba byla a bude navždy věčná v našich srdcích, pocitech, a jak se při nich cítíme..

Papírová města (2015)

Film nemá co nabídnout. Naprosto o ničem. Týpek vypráví příběh, jak se zabouchl do holky co bydlí vedle, a ona je tak zvláštní, dokonalá, a mysteriózní, že po ní totálně baží. Je to tak naivní pitomec, že si dokonce myslí, že odešla z domu, aby mu dala znamení, že ho miluje.. On jí pak najde podle tajních indícíích, a ona mu řekne "Co tady kurva děláš? Já chtěla být jen sama" . "Káára Dele" je totiž tak odpornej zjev, že i hovno za rozbřesku je oproti ní Miss America. Její neherectví je tak špatný, že se na ní nedá dívat. Nejspíš proto, se od 2/3 filmu skoro neobjeví. Režisér jí musel vystřihnout ze všech replik. Nic proti ostatním hercům, ty jsou celkem v pohodě. Bejt na tomhle v kině s holkou, už bych odcházel v půlce, a chtěl vrátit peníze za naprosto ztracený čas.

Labyrint: Zkoušky ohněm (2015)

Upřímně,..jednička mě tak moc nebrala, byl to jakýsi všeho mix, od scifi, fantasy, dobrodružný a trochu survival. Konec byl otevřený a tak jsem byl zvědavý jak to tedy bude pokračovat.. (tak jako všechny dnešní filmy z předloh fantasy knih pro mladé, s kterým se poslední dobou rozthl pytel). Začátek se ale rozjede výborným tempem, zpracováním - post-apo velice reálné, a nádherně vytvořené - více kulis a prostoru pro hmatatelný detail, ne jen zelené plátno everywhere.. (až na pár vyjímek "oněch"). Hudbou nadprůměrné, a tento díl si také přidal do žánru - "Horor" , na kterém buduje většinu atmosféry (75% filmu), a musím uznat že pár solidních lekaček tam tedy je. Verdikt: Dvojka je zábavnější, nenudí a je o trochu temnější, navíc se nám otevřel uplně jiný směr a to je rozhodně plus.. 70%

Everest (2015)

Miluju dobrodružné filmy, už od dob, kdy jsem jako malý koukal s otcem poprvé na K2, nebo Cliffhanger. Abych se vrátil zpět k Everestu, určitě si tu užijete nádernou scenérii zasněžených hor, a také tu temnou stránku přírodního živlu, která se s nikým a ničím nepáře.. ("Je tu příliš mnoho konkurence.. Nepotřebujeme, aby lidé soupeřili mezi sebou. Tento boj je mezi člověkem a touto horou. Poslední slova má vždy hora..") Je to natočené někdy, až dokumentarním stylem, což byl záměr a díky tomu, jde vlastně z většiny o přepis skutečných událostí, které se tehdy uskutečnili.. Nebudu samozřejme nijak spoilerovat příběh, který si každý může najít na wikipedii, ale nedoporučoval bych takovou hloupost dělat, protože jinak přijdete o tento neskutečně strhující boj mezi člověkem a největší horou světa..

Taxikář (1976)

Taxikář - je jaká si městská filozofie pohledu na temnou betonovou džungli New Yorku, která odráží lepší světlo špatné stránky zmařených životů.. Je to poezie bytí, bez šance na lepší zítřky. Proč tak velké hodnocení? Má to obrovské kouzlo. To nejkrásnější na tom je hudba B. Herrmanna, a hned za tím herecký výkon De Nira + precizní režie pana Scorseseho. Čemuž se = Umělecké dílo

Země zítřka (2015)

Navoněná bublina, která logikou nejspíš předčila Nolanovi epické SciFi filmy, protože tohle je takovej průser, že když jsem zrovna dopíjel lahváče, náhle se mi záhadně objevila na stole zátka, kterou jsem před pár minuty odhodil do koše. Náhoda? Nemyslím si,.. ale asi už mám námět na film. Stačí jen sníst hodně fazolí, zakousnout to kusem plechu, a zapít to litrem projímadla.. Poté použít na WC namísto toaletní papíru linkovaný,.. zabalit do dopisu, a poslat na adresu Walt Disney Production, s poznámkou že jestli do mého skvělého (až geniálního) a nadčasového filmu nenacpou 150milionu dolarů (a jednu ošklivou uřvanou čubku z komparzu), tak se jim na to z vysoka v... Přeji hezký ztracený čas dvou hodin, kterých jsem mohl využít třeba jinými důležiťejšími věcmi.. Například koukáním na hodiny, nebo počítání aut u dálnice.

Bojovník (2015)

Nečekal jsem originální scénář, ale zas ne úplný patos. Film má necelé 2h a opravdu rychle uteče. Nejsou v něm velké mezery , které by se daly pokazit, načež jako celek neni dosažen ten spravny feeling na konci, protože příběh byl na stejný styl už několikrát viděn. A tak jsem očekával více emocí, které i přes skvělý herecký výkon Gyllenhaala není na 5* kvůli scénaři. 75%

Černé zrcadlo (2011) (seriál)

Tohle by se mělo pouštět na ZŠ, aby nová generace pochopila, kam ten náš svět spěje.. Nehorázně silné, reálné, až nekompromisní téma této doby sociální sítí, elektroniky, vymožeností, která nás ovlivňuje natolik, že naše pravé priority člověka pomalu končí. A rodí se svět, tak antiutopický , až se mi z toho chce zvracet.. 100%