Krvavý diamant (2006)

Původně jsem myslel, že se budu dívat na akční snímek o honbě za diamantem režie alá Zwick. V průběhu filmu jsem začínal být čím dál více překvapen jak se děj odvíjí a také hereckým výkonem Di Capria. Moc pěkně zkombinovaná Zwickovská akční podívaná se smutným příběhem dnešní Afriky. Samozvané militantní skupiny, které neváhají unést a zfanatizovat děti k otřesným masakrům jsou ve filmu bez obalu podané a dobře zakomponované v celém ději. Happy end na konci tam prostě být musel jako i to, že Di Caprio zemřel pro dobrou věc.

Gauneři (1992)

Moc hezký vstup do režie alá Tarantino. Ještě než naběhnou úvodní titulky odehraje se scéna zdánlivě o ničem, ale se spoustou výborných hlodů, které většinou s následným dějem nemají nic společného. Po titulcích je vpád rovnou někam doprostřed děje a následné odvíjení je promícháno tak nějak začátek, konec, prostředek a na konci je finální resumé. Prostě osobitá Tarantinovská režie, která se nazapře, kde nechybí dost krve a spousta štavnatých dialogů, které jeho díla dělají tak originálními. Samozřejmostí je i to, že sám pan režisér si střihl malou mini roli.

Utržený ze řetězu (2005)

Začátek se rozjel ve svižném tempu ruce, nohy létají vzduchem ve stylu Jet Li. V průběhu děje už tempo začínalo opadávat, když se Morgen Freeman snažil Jet Limu vnuknout osobnost. Oceňuji Freemanův herecký výkon v roli slepého ladiče pian. Ale můj celkový dojem je spíše podprůměrný, i když scénář je netradiční.

Mafiáni (1990)

Martin Scorsese zrežíroval osobitou gangsterku ve které vypráví Ray Liotta svůj životní příběh. Sen mladého chlapce, který se zhlédl v Italské mafii, která v oněch letech v Americe vládla. Na filmu je dobře ukázané jak mafie byla krutá, ale spravedlivá a svým způsobem i čestná. Ikdyž jak De Niro nechal postupně likvidovat všechny členy, kteří mu dopomohli k vyloupení letecké společnosti ze strachu, že ho někdo udá, na tom čestné nebylo zhola nic. To byl asi taky důvod proč nikdy nepatřil do té pravé sicilské rodiny. Martin Scorsese dokázal přesně ukázat na jakých principech mafie fungovala. V závěru je taky za mříže dostal onen Henry (Ray Liotta), který plně využíval všech výhod, které mu mafie přinesla, ale nad ní postavil svůj osobní zisk v podobě dealera drog a navíc nebyl sicilské krve, takže se k němu rodina otočila zády v době, kdy mu šlo o život. Tím pádem byl nucen udat se na policii a svědčit jako korunní svědek proti všem, které považoval za své. Nejlepší je epilog, kdy vypráví, že život dožije jako nula. Sice žije, ale neprožívá.

Max Payne (2008)

Asi jsem čekal o dost víc než se mi po shlédnutí dostalo. Nemám rád když se v kině nudím a koukám na hodinky kdy už mě pustí ven. Zadýchaný thriller, kterému chybí napětí a akce. A když už to vypadá, že se začne něco dít nakonec je konec. Jak jsem se na tento film těšil tak mi přinesl velké zklamání.

S čerty nejsou žerty (1984)

Jelikož je tento film o dva roky mladší než já tak co by dítko jsem věřil, že až v prosinci na mě přijde čert a bude si mě chtít odnést do pekla tak to tam bude vypadat přeně takhle. Je to moje nejoblíbenější pohádka kde dobro jasně zvítězí nad zlem a hlášky typu "Máchále tebe čeká šibenice. Je já silomil šavli", nebo "tři vojáky zranil, dva zhmoždil a jednoho... zesměšnil" patří neodmyslitelně k Petru Nárožnému. Kdo by je neznal a navíc, když je někde slyším tak si vždycky vzpomenu na tento super film.

Četa (1986)

Jeden čas jsem hodně srovnával Kubrickovu Olověnou vestu se Stoneovou Četou ve smyslu, který snímek je lepší. Dospěl jsem k závěru, že oba dva filmy jsou výborné, ale každý svým vlatním způsobem. Četa ukazuje krutost Vietnamské války ve smyslu života vojáků, kteří ve válce bojovali. Četa je o o tom co vojáci ve Vietnamu dělali, aby se s krutostí a zvěrstvi vyrovnali každý po svém vlastním způsobu a hlavně jak nejen tento konflikt, ale válka jako taková dokáže člověka změnit k nepoznání.

Nelítostný souboj (1995)

Precizní záležitost souboje dvou povah. Na jedné straně zloděj génius Robert De Niro a na straně druhé policajt workoholik avšak mistr ve svém oboru Al Pacino. Delikátní bylo vyloupení banky a následné prostřílení se zkrz policení sbory. Ovšem nejvíc mě uchvátil rozhovor obou rivalů v nějakém fastfoodu, kde si jasně ujasnili jak si stojí a jak budou při své další, společné konfrontaci postupovat. No na konci jsem přál De Nerovi, aby dostal Al Pacina, ale tak to prostě dopadnout nemohlo.

Americká krása (1999)

Perfektní prolínání satiry s reálným dramatem. Perfektní výkon Kevina Spacey v roli muže, který se potýká s čítankovou krizí středního věku a za patami mu sekunduje Mena Suvari v roli pubertálního spratka, která se naopak snaží dělat dospělou. Ve filmu bylo vidět snad na tucet úchylek, dogmat a daších věcí se kterými se každý z nás již někdy potkal nebo dokonce ji prožívá a tak si každý najde tu svou část z tohoto koláče s názvem Americká krása.

Život Briana (1979)

Já nevím, ale mě prostě ten anglický suchý homor moc nesedí.