Život na Zemi (1979) (seriál)

Ačkoliv jsou již pochopitelně některá fakta i poznatky zastaralé a méně úplné, jde o výbornou sérii o evoluci. Dneska už by to bylo možná těžší natočit se všemi těmi militantními kreacionisty, tehdá se asi o evoluci nepochybovalo. Zároveň dnes by šlo o přehlídku digitálních orgií, tehdá si museli vystačit s reálnými živočichy. David například vypráví o obřích obojživelnících v době prvohovor a k jejich znázornění využije například velemloky. Takový způsob je však dost možná lepší. Člověk si plně uvědomí, jak je tento svět proměnlivý. Téměř žádný živočišný druh nepřežije déle jak pár milionů let, a přitom se stále najdou potomci těch starodávných tvorů, kteří jsou jim až strašidelně podobní.

Bournův mýtus (2004)

Já se tedy přidám k té zdá se méně početné skupině lidí, která nějak nechápe, v čem by Supremacy měl být lepším filmem, než jednička. Tohle je solidní akčňák, ale ve výsledku o tom stejném, co jednička, pouze mu chybí mysteriózní atmosféra a neustálé napětí, které provázelo Identity. Nastolené otázky v jedničce byly daleko zajímavější, neboť se týkaly samotné podstaty toho, co je Bourne zač. Zde to již víme a otázky se týkají pouze jedné z jeho misí. K tomu je film hůře sledovatelný kvůli módnímu rozstřesu kamery. Navíc brzké úmrtí jedné z klíčových postav z jedničky mě velmi zklamalo, neboť tím snímek pro mě o hodně přišel. Díky této postavě se mi zdála jednička dějově komplikovanější a zajímavější, dvojka je tak poměrně primitivní záležitostí, která mi připadala jako mix Toma a Jerryho a Running Mana.

Interstellar (2014)

Zkratkovitý a přesto příliš doslovný. Obdivuhodně seriózní sci-fi ze staré školy a přesto fantasmagórie. Tichý a klidný a přesto zbytečně hlasitý. Dechberoucí a zase zbytečně sentimentální. Tomu říkám rozporuplný film. Nepochopil jsem celou řadu drobných i těch větších dějových detailů, řekl bych, že jsou to spíše filmové chyby a zmatek ve scénáři. Asi jsem hlupák, ale film pro mě naprosto nedostatečně vysvětlil i tak základní dějový bod, jako v čem má ta naše Země vlastně problém, kde se to všechno vzalo atd.. Dále pak zmatečný střih. Bez hudby by to bylo lepší. Zimmer opět bez nápadu, umí být především hlasitý tak, že není rozumět slova a diváka příliš vodí za ručičku. Do tohoto filmu se to nehodilo. Přese všechno jde o sci-fi úkaz, který v sobě má mnoho dobrého, až skvělého. A moc se mi líbí, že si filmaři konečně začínají uvědomovat, že ve vesmíru je vzduchoprázdno se vším, co k tomu patří!

Vlhká místa (2013)

Docela slabota. Ztopořený péro jde a pořádný záběr na sračky rozmatlaný ženský konečník ne? Vždyť o tom to celé bylo! Charakter té holky mi přišel takový dost nepochopitelný a neuvěřitelný. Celý je to dost nuda a o hovnu. Čekal jsem, že si to aspoň rozdá s tím svým tátou, když už nic. Celý život jsem si myslel, že holčičky přece neprděj, takže ty dvě hvězdičky jdou na účet díky edukativní hodnotě tohoto filmu.

Jak funguje vesmír (2010) (seriál)

Mám s tímhle dokumentem několik problémů...teda hlavně dva. Za prvé prezentuje vědecké poznatky jako víru. Není tam žádná skepse, jen občas dokument nabídne alternativní vysvětlení. Prostě si většinou vybere jednu z možností a tu prezentuje jako fakt. To se mi nelíbí. Za spoustu let bude tenhle pořad jen vtipnou sebrankou dobových omylů. Za druhé se mi nelíbí samorecyklace. Polovina záběrů i informací v díle Supernovy byla už v díle Hvězdy, polovina informací v díle Sluneční soustavy byla už v díle Planety, polovina informací v díle Galaxie už byla v díle Černé díry atd.. Také mě mrzí určitá povrchnost celého pořadu. Ale to je holt u populárně naučných (jiné dokumenty už se vlastně nedělají) normální. Na druhou stranu je tu úžasná vizualizace a je to tematicky ucelené, takže pořad nabídne lidem, kteří toho o vesmíru mnoho nevědí, poměrně dobrý všeobecný základ.

Happy Tree Friends (2006) (seriál)

Mám k tomuto ambivalentní vztah. Jako celek líbí, ale už je to pak trochu o tom samém a nepřekvapí. Někdy ale jo, zvlášť takový díl Out on a Limb svou brutalitou a nápadem převyšuje ostatní.

La cara oculta (2011)

Miluji filmy s takhle úderným námětem. To to jde pak všechno samo. Hlavní pointa filmu mě naprosto dostala. Tohle jsem fakt nečekal. Bylo mi hrozně líto, že film skončil v nejlepším, ale kdyby pokračoval dál, tak už možná v tom nejlepším neskončil :-). Ale co, stejně to chci delší! A vám povrchním pitomcům, co si stěžují na malá prsa hlavních protagonistek, vzpamatujte se! Taky byste asi nebylo zrovna rádi, kdyby vám nedali práci kvůli vašemu malému penisu. A navíc, Clara Lago je nádherná po všech stránkách a Martina García je, když už nic, hezká v obličeji. A je to vlastně tak trochu záporňačka, takže jestli to, že má prsa po tatínkovi, vám na ní vadí, tak to aspoň splnilo účel, protože jí přece nemáme mít rádi a máme mít rádi Belén! Btw. i začátek mě bavil, buďte taky trochu žánrově flexibilní, no ne!

Úsvit planety opic (2014)

Inteligentní blockbuster. Moc dobrá hudba Michaela Giacchina, která sice občas padá do žánrového klišé, ale minimálně na začátku mě dostala svými až "ligetiovskými" postupy, čímž poněkud navázala na podobně provokativní soundtrack z původní Planety opic z roku 1968. Středobodem tohoto snímku, jejž posouvá Úsvit výše, je postava Caesara. Výborně zpracovaný charakter, který je morálně pevný, emocionálně působivý a přesto si s ním nikdy nemůžete být zcela jistí. Moc se mi líbilo, že autoři netlačí na pilu ve smyslu "divák musí fandit opicím" případně "divák musí fandit lidem". Každý si víceméně může zvolit svůj postoj a v obou táborech jsou ti špatní i ti dobří. Pokud mám snímek srovnat s těmi, který vlastně remakuje, a sice něco mezi Dobytím a Bitvou o Planetu opic z roku 1973, je tento remake jednoznačně lepší a věrohodnější zpracování téže látky, což je v konkurenci všech ostatních novodobých remaků, prequelů a sequelů obrovská výjimka. A zaujalo mě to rozhodně i více, než jednička. Trochu se však bojím dalšího dílu, aby se nestal jen pouhou samoúčelnou řežbou, to by se mi asi tolik nezamlouvalo.

Nevěřící (2013)

Richard Dawkins říká krátce po začátku, že už ho nebaví diskuse s moderátory, protože moderátoři totálně zničí debatu, která se rozvíjí, a proto se rozhodli s Lawrencem Kraussem pořádat debaty jen spolu. Problémem je, že v tomto pořadu je moderátor, a tím je střihač. Celý dokument je vlastně jen sběrem krátkých štěků, které samy o sobě působí nedostatečně, nadutě a s malou informační hodnotou. Tyto štěky jsou vybrány z celé řady pořadů, rozhovorů či shromáždění a každý z těchto pořadů, rozhovorů či shromáždění by ve své plné délce měl pro mě větší hodnotu, než tato sbírka všeho a zároveň ničeho.

Obchodník s hrůzou (1993)

Všechny změny oproti knize jsou k horšímu. SPOILERY. Z Lelanda Gaunta udělal film pitomce...Je jasný, proč tu nebyl Eso Merill. Rozpočet by neměl na ty drahý auťáky :-). Taky mě štve, že dítě přece nemůže ve filmu umřít. Fakt, že Brianovi se sebevražda nepovedla, neměl na film vůbec žádný vliv. To tam bylo prostě jen proto, že děti ve filmech neumíraj. Trapný. Na lítající auto taky asi nebyly prostředky, stejně jako na hroutící se most. Ale jinak to celou dobu jakžtakž jde, ale ten konec je fakt divnej. Vůbec tam není ta stísňující a dusivá atmosféra z knihy, kdy Alan Pangborn jen něco tuší, je v nejistém boji sám a jen kouká, jak se vše postupně hroutí. Tady se udělá masový shromáždění a hned jsou všichni na jedné lodi a všichni ví, kdo je ten Leland Gaunt zač. V knize to tuší jen pár vyvolených a ostatní jsou blázni. Taky nechápu, proč se ve filmu Leland Gaunt nachází snad úplně všude. Správně má jen tahat za nitky. Taky jsem nepochopil tu elektřinu. Docela mě mrzelo, že film nerespektoval základní pointu v knize, a sice, že veškeré nezbytné věci byly jen haluciancí jejich majitelů. Alan Pangborn neměl vidět vzácnou kartičku s bůhví kým (správně tam měl být Sandy Koufax), ale nějakou ošmatanou bezcennou kartu. Prostě se mi jen potvrdilo, že nedokážu sledovat filmy se znalostí knihy, ještě se mi nikdy nestalo, že bych byl z filmu podle knihy nadšený poté, co jsem tu knihu četl. Když to udělám naopak, tak to jde...