Hotel Rwanda (2004)

Tenhle film mi vzhledem k tématu přišel strašně zastydlý. Veškerá zvěrstva se děla jakoby mimo kameru, pokud už byla výjimečně zabraná nějaká vražda, bylo to jakoby někde v dálce, takže celá genocida na mě pak padla s daleko menší silou, než tomu bylo například v jiném zpracování stejné tématiky Někdy v dubnu, pamatuji si, že tam i mně už z těch záběrů nebylo dobře a to nejsem úplně ten typ, co by zavíral oči při náznaku násilí na obrazovce. Jasně, je to bez citového vydírání, ale je to zároveň nezobrazení skutečných scén, které mají v této události své nezastupitelné místo. Je ovšem chvályhodné, že díky nižšímu ratingu se tak snímek může dostat i mezi mladší diváky a ti poznají, o co v konfliktu zhruba šlo. Co už se mi ale nepozdávalo vůbec byl nesnadno uvěřitelný charakter hlavní postavy, který byl vyobrazen bez jediné negativní vlastnosti. Pokud už porušil zákon, například úplatkem, nutně to bylo pro něčí záchranu či pomoc. Spoiler - To, co mi dále vadilo, byl samotný konec. Nepřišlo mi úplně vhodné, aby v tomto typu filmu byl tak jednoznačný happyend, působilo to na mě hodně divně. Film jakoby mi říkal: "Umřelo milion lidí, ale tahle rodina se zachránila, je to v pořádku".

Taxi (1998) odpad!

Tak konečně je pro mě jednou zase hodnocení na čsfd pravým překvapením. I když, co to kecám, já jsem překvapenej skoro u každýho druhýho filmu. Obrázek na obalu od dívídíčka hlásá něco o stříkání adrenalinu s testosteronem, ale jestli se mi adrenalinu dostalo do krve víc jak dvě molekuly, tak sežeru taxík. Začátek téhle nebetyčné hovadiny ještě není nutně zlý, minutu od minuty je to ale horší a horší. Charakter hlavní postavy (toho hezounka, co je ale zrovna v tomhle filmu náhodou největším looserem na zeměkouli) je tak debilně napsaný, že se mi těžko hledají slova. Navíc jak to ten vůl hraje! Ale co, pustil jsem si to, protože jsem čekal akční nážez, takže to přehlížím. Jenže ejhle. Ona tam není jediná akční scéna, co by stála za to! Jsou tam asi tři bezúčelné honičky, z nichž jednu autoři velmi vtipně vůbec nenatočili, a zbylé jsou zrychlené, aby to vypadalo cool. Navíc ta závěrečná je bez zvukových efektů, výsledný efekt na příjem adrenalinu do krve = 0. Během scény vyloupení banky jsem nevěděl, zda si ze mě dělá scénárista rovnou prdel, nebo nechápu, co ho vedlo k tak idiotskému chování všech zúčastněných. Luc Besson mě se svým scénářem s pracovním názvem "Schválně kolik umím do filmu vtěsnat píčovin", dodatečně přejmenovaným na Taxi, dokonale uzemnil, takhle originální polohy na křesle jsem ještě neměl a takhle špatný film jsem od něj nečekal. A pozor, ti zločinci musí být nutně Němci, protože v Marseille mění výfuky jen Kruger a to je Němec. Nesmrtelná logika!

Solaris (1972)

Stanislaw Lem nenapsal kdovíjak zábavné sci-fi, ale jeho zápletka je celkem zajímavá a netradiční. Zároveň je v knize prostor pro její hlubší prozkoumání. To Andy Tarkovskij zcela záměrně tuhle zápletku skoro neřeší a soustředí se na podivný vztah dvou charakterově nezajímavých osob a předkládá ho divákovi, jak jinak, než aby co nejrychleji usnul. Úvodní část filmu, odehrávajícího se na Zemi, je úlet a úplně nepotřebný. Nevím, kdy se příběh přesně odehrává, jestli je to vůbec známo, ale je to poměrně dost vzdálená budoucnost (pamatuji si, že planeta Solaris byla objevna 100 let před narozením hlavního hrdiny). Co měla tedy znamenat ta desetiminutová jízda starým automobilem se záběry na město 70. let 20. století plné činžáků, koukám, že japonských? To bylo hodně naivní. Když jsme se tedy dostali konečně na loď, kde jsme pak s výjimkou strašně otravných flashbacků, snů či vzpomínek, strávili celý zbytek filmu, díval jsem se na Solaris už skrz prsty. Skvělé charaktery Snauta a hlavně Sartoria, kteří byli úžasně zahráni, si divák neužije mnoho a už vůbec ne jejich krásných halucinací. Nechci filmu upírat některé skvělé momenty (kdybyste mě mučili, možná bych si vzpomněl i na něco konkrétního), ale většina filmu mi nic nedala, možná proto, že jsem jak četl knihu, tak viděl ono příšerné Soderberghovo zpracování, čili onu psychologii, která z příběhu vyplývá a kterou Tarkovskij nijak neobohatil, již znám. V jiných dílech Tarkovského tvoří jeden ze zásadních kladů vizuální stránka. Zde mě neuchvátila ani za mák. Dočkal jsem se jednoho slabého pohledu z vesmíru, několika záběrů na Oceán a pár tradičních přebliků do černobíla či negativova. Jinak vizuální stránku tvořily jen hnusné studiové interiéry lodi, která vlastní telefon od Alexandera Grahama Bella. Celkově snímek splnil má očekávání v podstatě do puntíku, čili kdybych to měl shrnout - budu se nudit, bude tam pokud možno co nejméně sci-fi zápletky a hodně jakože dumání, budou tam zbytečně dlouhé scény a bude to působit levně a rozhodně to NEBUDE lepší než Vesmírná Odysea, jejíž myšlenkové sdělení vnímám tak o deset pater výš, o audiovizuálu ani nemluvě.

Stalker (1979)

Je fajn, když člověk sleduje takovýhle filosofický film, sice se může těšit, že uvidí sci-fi (bláhově, to nepřišlo), ale krásně si zapřemýšlí, mezi tím, co se mu postupně odkrvují nohy, protože si blbě sednul. Ale místo toho, abych znovu přemýšlel nad bezcílností lidské existence a problematikou víry, tak mě napadla jiná věc. Možná, že jsem si to plně uvědomil v té několikaminutové scéně, kdy hlavní tři hrdinové jen sedí, nic nedělají a posléze jeden z nich řekne: "to je krásné ticho". Tam na to bylo času dost. Litoval jsem totiž, že se nedívám na film, který by pojal téma filosofického snímku jinak. Stále jsem si v duchu říkal: "Hm hm, to jsou chytré myšlenky, to jsem ale hezky zušlechťován". Naopak jsem ale zatoužil, abych si spíš řekl: "No ty vole, tak s tímhle hodně lidí souhlasit nebude", ovšem to bych možná chtěl nemožné po filmu ze Sovětského svazu. Vizuální stránka samozřejmě nemá chybu, ale já jsem hodně dějově zaměřený divák a přestože lehce nastíněný příběh vypadal velice zajímavě, zde je odkloněn na třetí kolej, což je pro mě škoda. A že je to trošililinku natahované? Znám i horší případy, ovšem je jasné, že jsem z toho nadšen nebyl ani tady. Muselo to ale být, kdyby byl Stalker akčnější, nemuseli by všichni pochopit, že chce být snímek vznešenější podívanou.

Futurama: Milion a jedno chapadlo (2008) (video kompilace)

Obyvatelé vesmíru gamma! Druhá filmová Futurama až na výjimky kompletně postrádá vtip. Nebo takhle, ona ho má, ale velká část z nich se už hrozně opakuje. Vtipy jsou postaveny na charakterových vlastnostech, kterým jsme se už mnohokrát smáli v seriálu. To, co je velkým plusem The Beast with a Billion Backs, je podle mě skvělý příběh, který jde mnohem dál než nějaká Vesmírná odysea a podobně zastydlá story.

Casino (1995)

Právě jsem zhlédl skvělý film, jmenuje se Casino. Přecijenom jsem si ale pak říkal: "Jsem si jistý tím plným počtem"? Tak jsem se rozhodl, že si přečtu komentáře, co dávají méně jak čtyři. Dal jsem jim šanci, aby mě přesvědčily svými zdrcujími argumenty, že si tenhle snímek pět hvězd nezaslouží...výsledkem této studie je nakonec pět hvězd...co se dá dělat...

Metro (2004)

Jak já na těchhle rutinních slasherech miluju, když postavy vraždícího maniaka (který musí asi zvládat reinkarnaci, neboť jsem ho již spatřil asi v padesáti filmech a ne všechny byly horory (Pán prstenů, Sin City apod.)) nedodělají, on sípe na kolenou, ale ne, nechají ho být a rychle pryč, on se mezitím vzpamatuje a my se můžem těšit na další fight. Jako já toho tvůrce nechápu. Když nemám prachy a neumím psát, tak se aspoň snažím využít atmosféru zajímavýho prostředí. Nebo z toho udělám aspoň gore (to mě napadlo při té promarněné scéně na chirurgii). Ne, že zabiju nadějné intro i nadějný tajuplný začátek na perónu totální exhibicí klišé a lekaček, u kterých víte s desetisekundovým předstihem, že přijdou, čili jaksi postrádají onu podstatu. Film snad stojí za zkouknutí možná kvůli prostředí a také kvůli překvapivé morální facce v závěru.

Pomsta netvora (1955) odpad!

Tvůrci vymysleli tu pokud možno nejvšednější zápletku a nejnudnější monstrum na světě. Začátek je ještě slibný, ale neskutečně roztahaná část v akváriu mě málem zabila. Konec byl docela hloupý, ale na celém filmu ještě zdaleka to nejlepší. Tohle dílo není vtipné, není zábavné, není napínavé, není strašidelné, není vůbec nic. Od pozdějšího tvůrce geniálního Shrinking Mana je to pro mě opravdu velké zklamání.

Tropická bouře (2008)

Bude mít snad někdo ještě po tomhle filmu kecy na Toma Cruise? Jo? Nepřejte si mě :-)

Robot-monstrum (1953) odpad!

Pomůže mi někdo s tím koncem? Já jsem ho nepochopil. Zbytečně to shodilo jinak slibně rozjetý film. Btw. škoda, že si ty děti nakonec nehrály na rodinu, to mohlo být docela zajímavé.