• Krátkometrážní

Dáreček (1984) (studentský film)

Skvělá mikrokomedie, která se obsazením, humorem a vypointovaností dokáže srovnávat i s určitým procentem skečů z České sody.

Je dobrá, slaďoučká (1983) (studentský film)

Poprvé mě nějaké Vorlovo dílo zklamalo. Nevím, jaké byly podmínky zadání úkolu, nicméně pan režisér se od svého stylu až příliš vzdálil a tentokrát jsem si bohužel připadal jako při sledování podprůměrné televizní inscenace z tehdejší doby, čemuž odpovídá suchá zápletka a špatné herecké výkony (zvlášť mladý Schmid, který byl na pár facek) - ani Šteindler nedokázal pobavit jako obvykle.

To můj Láďa... (1981)

Pan Vorel že má máslo na hlavě? Ale kdepak, v tomto případě se ukázal jako brilantní pozorovatel lidského života a jeho miniatura je i po třiceti letech stále aktuální, stejně tak Eva Holubová svým typicky sklepáckým přehráváním podobně kvalitně vystihla charakter postavy.

Kašpárek (1981)

Nebývám příliš nadšen, když jsou grotesky syrové a jdou až na dřeň, nicméně i přesto, že na mě ne zrovna pozitivní nálada dolehla, tak musím uznat, že dílo svým přesahem do reálného života potěšilo. Výborný Milan Šteindler.

Rychlé šípy zakládají klub (1979)

Zajímavé převedení komiksu na filmový pás, a to se vším všudy - nejen s bublinami jako dialogy, ale i chůze postav je stylizovaná, jako kdyby vypadla z papíru. Výborně zvolená hudba (J.Ježek - Bugatti Step).

Zákon samurajů (1978)

Každý začátek je těžký... Oceňuji pokus natočit v českých luzích a hájích snímek ve stylu Kurosawy, nicméně zůstalo pouze u dobrého vystižení stylizace a pokud se mělo jednat o parodii, tak mi zde trochu chyběl humor. Ale i přes průměrné hodnocení zvedám palec nahoru, jelikož tahle premiéra samurajského filmu na našem území je zároveň i derniérou. (Mimochodem, nebylo by vůbec špatné, aby Vorel udělal self-remake po vzoru Kouře a Skřítka.)

Mezihra (1924)

Vznětlivé vlasy, náměstí Paříže na jedné šachovnici nebo pohřební vůz na horské dráze... O závěrečné pointě a titulcích už netřeba hovořit. Myslím, že ti, co při pohledu na římsu dostávájí chuť se po ní procházet jako po laně, docení tento film asi nejvíce. Geniální dadaistická hříčka.

Nokturno (1980) (studentský film)

Nádherné monodrama s mystickou atmosférou, která mě osobně přibila k monitoru už při úvodních titulcích. Jedná se o mé první setkání s Larsem von Trierem a cítím, že bych měl dát příležitost i celovečerním filmům tohoto na první dojem sympatického Dána. Film (i s anglickými titulky) najdete zde: http://www.youtube.com/watch?v=EYoG37qE6EE

Jiný druh lásky (1988) (hudební videoklip)

Když si odmyslíme píseň coby tuctový produkt let osmdesátých, zůstane nám, jak už to u Švankmajera bývá zvykem, kvalitní nápaditá animace, která dodává textu písně jiný rozměr. Škoda, že se český animátor hudebnímu průmyslu nevěnoval častěji, bylo by to hlavně dnes zajímavé občerstvení.

Zánik domu Usherů (1980)

Svérazné a výrazně expresivní pojetí Poeovy povídky s výborným Petrem Čepkem coby vypravěčem - jeho intonace si ukrajuje minimálně půl hvězdičky z hodnocení.