• Krátkometrážní

Démon (1972)

Škoda, že moje předsudky vůči loutkám, které z tohoto kousku dřeva dělají něco roztomilého, mažou tu děsivost či strach, který bych cítil při sledování příběhu s živými lidmi. Nicméně nápad zfilmovat horor v takovém střihu je skutečně originální a určitě si při dalším výběru filmů vzpomenu na Kawamota. *** Po druhém shlédnutí o dva měsíce později své tvrzení o infantilitě loutek odvolávám, nicméně čtyři hvězdičky ponechávám, jelikož ponurá atmosféra ještě není tak propracovaná jako u Chrámu Dojoji (1976) nebo v Plamenném domě (1979).

Vormittagsspuk (1928)

Beta verze Andaluského psa, nicméně Richterovy nápady narozdíl od Buňuela s Dalím nevzbuzují tolik sympatií.

Farma zvířat (1954)

Už dlouho mě z nějakého animovaného filmu nemrazilo v zádech, jestli vůbec někdy. Dobré vystihnutí myšlenky Orwellovy předlohy, ku prospěchu jde i jednoduchá symbolika (hlásnou troubou lidu jsou ovce, vůdci představují prasata...) a líbí se mi i disneyovská roztomilost zvířecích hrdinů - kontrast se zdejšími "světlými zítřky" dělá pak dílo více působivým. Kvalitativně srovnatelné s hraným 1984.

Stařec a moře (1958)

Nevím, jak je na tom knižní předloha, ale tahle dramatizace je bohužel průměrná. Spencer Tracy se sice zhostil role starce solidně a technické zpracování filmu je i na dnešní dobu stále výborné (zadní projekce mě neiritovala tak jako ostatní), ovšem dění na plátně se neuvěřitelně táhne (nevěřil bych, že tohle napíši někdy o 87 minut trvajícím filmu), atmosféra Havany, která dodává Hemingwayovu dílu další, autobiografický rozměr, není zrovna dokonalá a výkon Spencerova malého pomocníka je příšerný, repliky odříkává, jako kdyby mu někdo stál za zády s pistolí. O vypravěči se nebudu ani zmiňovat, jelikož tak za mě už učinili jiní.

Stezky slávy (1957)

Zloděj křičí - chyťte zloděje. Nádherná ukázka nepříjemné zvrhlosti válečného dění a zároveň vlastně i důvod, proč jsem rád, že se mohu vyhnout povinné vojenské službě... Dopadl bych podobně asi jako upřímný generál Dax (znamenitě podaný Kirkem Douglasem), který se taktéž nesmířil s tím, že ve válce musí rozum pryč. Nejmrazivější se mi asi zdála scéna, kdy vidíme rozprávějícího Daxe s dobře naladěným generálem a kolem prochází zmrzačení vojáci. Mimochodem se jedná asi o jediný Kubrickův film, který lze srovnávat s nějakým jiným z jeho dílny - v tomto případě konkrétně s Full Metal Jacket (možná ještě s Fear and Desire, který jsem ale ještě neviděl). Tento film se mi osobně zamlouval více, jelikož o třicet let mladší snímek je spíše syrovější a zdejší přímočarost a krutost mě vyhovovala mnohem více. I tak se nechci dotknout Vesty, obě díla řadím do zlatého fondu žánru válečných filmů. Kubrick taktéž boduje s nečekaně propracovanou atmosférou zákopů, dalo by se říct, že tak činí s brilantností válečného reportéra, na někoho, kdo se narodil až deset let po skončení první světové války, klobouk dolů. Jinak o konci si nemyslím, že je prvoplánový, naopak Douglasovo doporučení Kubrickovi být realističtější se aspoň v mém případě projevilo. Opravdu geniální film, o jehož účinnosti nejlépe svědčí kejhání potrefených hus ze Španělska a Francie. V mém osobním žebříčku Kubrickovy tvorby bych jej řadil na páté místo. P.S. Matty, není to vtip. "Řekni mi, čeho se kromě bajonetů nejvíc bojíš?" - "Výbušnin." - "Přesně. Já taky." 100%

Muž z prvního století (1961)

Oldřich Lipský svou éru bláznivých komedií nenačal zrovna dobře. Bohužel tohle je dnes již dost vyvětralá satira, jejíž myšlenku mnohem lépe využil o dvanáct let později Woody Allen ve svém Spáči (když už jsem u té inspirace, mám dojem, že i Jirešův "Velký Malíkov" se tomuto filmu chtěl vyrovnat, ale vzhledem k propadu díla se o něm bavit dále nebudeme) - například mnohem lépe mi sem pasoval Allenův nerdismus než Kopeckého extrémní češství, které mě v některých scénách iritovalo. Stejně tak to vykreslení budoucnosti mi v americkém díle přišlo mnohem sympatičtější, a to i po stránce extrémní orwellovské totality. Jediné, co nezklamalo, byla (byť monotónní) hudba Zdeňka Lišky, ale bohužel mi nestačí ani to, ani fakt, že se jedná snad o první tuzemský pokus o sci-fi. 40%

Smrt stopařek (1979)

Asi jeden z nejlepších českých filmů svého žánru. Sice velmi jednoduchý a nikterak inovativní například ve výstavbě děje, zato však důrazný a někdy až naturalisticky působivící krimi-thriller s výborným hudebním doprovodem Karla Svobody. Palec nahoru dávám za Polákovu opakovanou schopnost experimentovat - např. realistická kamera nebo neotřelé obsazení (s výjimkou Zdeňka Buchvaldka, který bohužel dává vzpomenout na dobu natočení), kterému kraluje polská výpomoc Marek Perepeczko, jehož mimiku ale dabující Besser trochu přehrává.

Ani stín podezření (1943)

Hitch opět boduje. Vynikající thriller o strýčkovi Charliem, který není úplně svatoušek a divák si jen říká, proč tomu tak je. Jak už jsem psal u Wilderovy "Pojistky smrti", tento na svou dobu revoluční styl vyprávění se mi líbí a zrovna tady je o to víc sympatičtější díky zvýšenému zájmu o dějovou linii.

Adamovo žebro (1949)

Souboj pohlaví je sice vděčným tématem, ale v tomto zpracování mě moc nezaujal. Spencer Tracy je zde v trochu slabší formě než obvykle, jeho partnerka Katharine mi to však vynahrazuje - i zde je takovou lvicí, že slavný Leo známý z filmů MGM je oproti ní jen neškodným koťátkem.

Včera, dnes a zítra (1963)

Tři povídky, každá sice jiná, ale přesto svým způsobem jsou všechny něčím stejné. Je to především zásluha hereckého mistrovství nejlepších italských herců, co jsem kdy měl možnost vidět, a že jich není málo. Všechny povídky jsou pěkné tím, jak i přes jistou kontroverzi nad postavami stále svítí jakási svatozář, škoda jen, že druhá povídka má podstatně menší šanci zaujmout a prošumí podobně jako sprchování či jízda šalinou, takhle musím dát pouze čtyři hvězdy, a to navzdory slavnému závěru snímku. :-) Navíc, ač Marcello podává traidčně profesionální výkon, dokáže držet se Sophií krok pouze v první části, další dvě už více stojí na jeho krásné partnerce, kterou jsem si mimochodem díky tomuto filmu dost oblíbil.