Don't Watch This (2018) (seriál)

Názov tejto minisérie horoví za všetko. Nepozerajte sa na to. Naozaj, vyhnite sa tomuto blábolu veľkým oblúkom, je to lacná, nezáživná amatérčina bez štipky nápadu, pri ktorej sa ani trochu nebojíte. Na Youtube kanáli Crypt TV sa nájde podobných kúskov oveľa viac, a lepších. Keep Out u mňa jediným pozitívom série. od ostatného ruky preč.

Dálniční hlídka (2019)

Z trailerov to vyzeralo na akčnú gangsterskú naháňačku, no v skutočnosti je Highwaymen pozvoľna vyrozprávanou westernovou road-movie s výbornou atmosférou 30-tych rokov a sympatickou ústrednou dvojicou. Costner a Harrelson sú síce už vyslúžilí dedovci, no stále im to sekne, a bolo fajn vidieť legendárny príbeh Bonnie a Clyda z trocha iného uhla pohľadu. Detektívka s gangsterským feelingom, kde B&C až do konca poriadne neuvidíte, čo dodáva filmu aj akýsi "záhadný" nádych. Jednoducho povedané, The Highwaymen je ďalším skvelým počinom od Netflixu, ktorý stojí za pozretie.

Rozčarování (2018) (seriál)

Groeningovi došli v Simpsonovcoch nápady už veľmi dávno, a u Disenchantment to nie je inak. Na seriáli vidieť prachy, v čom sa odráža najmä nádherné vizuálne spracovanie a skvelý medieval soundtrack, no to sú, žiaľ, jeho najväčšie klady. Ústredné trio postáv je fajn, no príbehovo je to veľmi slabé a neoriginálne (občas to celé pôsobí ako vykrádačka Shreka v simpsonovskej grafike), tých pár dobrých gagov až tak nepobaví, a divák nie je dostatočne nakopnutý, aby sa nevedel dočkať ďalších epizód. Má to však len 10 častí, ktoré vedia vyplniť voľný čas, a v závere sa to celkom pekne začalo rozbiehať. Možno tomu dám ešte šancu a uvidíme, čo prinesie druhá sezóna. Slabšie 3*.

Big Mouth (2017) (seriál)

Toto je fakt bomba. Ono sa k tomu zozačiatku trochu ťažšie hľadá cesta, najmä kvôli dosť výraznej perverzite a vulgárnemu humoru, čo nie je pre každého, no je to stále lepšie a lepšie. Postavy napísané bezchybne, hormon monsters sú stále zábavnejší, a druhá séria tú prvú doslova prevalcuje. Neveril by som, že sa budem takto tešiť na ďalšiu sezónu.

1922 (2017)

Celkom podarený psychologický horor, aký dnes nájdeme len zriedka. Prekvapivo bezchybný Thomas Jane v pomalom južanskom príbehu o neuváženom čine a jeho desivých následkoch s veľmi ťaživou atmosférou doplnenou výborným hudobným podmazom. Faktom ostáva, že film je až príliš pomalý a nevyvážený, kde v prvej polovici sa vzhľadom na skutky hlavných postáv kladie slabý dôraz na ich správanie, a v tej druhej ide už len o čistú depresiu a beznádej. Zaujímavá kingovka, ktorá by sa nemusela báť ani vyraziť do svetových kín, no verím, že jej potenciál siahal omnoho vyššie.

Love, Death & Robots (2019) (seriál)

Ďalší skvelý, osviežujúci seriál z dielne Netflix, od ktorého som dostal v podstate viac, ako som sprvu očakával. Osemnásť ultra sci-fi kraťasov, z ktorých každý je unikátny, bez akéhokoľvek prepojenia na inú epizódu, a neraz si divák povie "toto by si zaslúžilo vlastný samostatný seriál". Niektoré príbehy sú priam strhujúce, iné slabšie, no každý z nich má svoj vlastný výtvarný štýl a osobitnú charakteristiku. Love, Death & Robots nie je dokonalým seriálom, no je to úchvatná plejáda tvorcovskej fantázie bez hraníc, a hlavne bez cenzúry. Pevne verím, že sa dočkáme aj ďalšej sezóny. Highlighty - Sonnie's Edge, The Witness, Beyond The Aquila Rift, Good Hunting, Shape-Shifters.

Vládci chaosu (2018)

Pre bežného diváka priemerná životopisná dráma, pre fandu black metalu povinnosť. Lords of Chaos je až na pár prehliadnutých faktov slušne nakrútený hudobný film o najkontroverznejšej odnoži metalu a jej začiatkoch, konkrétne o najväčších ikonách nórskeho blacku. Najväčším tiahlom je jednoznačne prekvapivo dobrý Culkin (čo sa o ostatných predstaviteľoch povedať veľmi nedá), no dosť tomu ubližujú zbytočne prudké prestrihy a vynechané etapy kapely. Vykreslenie vzťahu Euronymous-Vikernes a ich "kto z koho" však celkom vyšlo, a rozprávací štýl s povzneseným záverečným komentárom filmu dodáva istý nadhľad. Aarseth je proste legenda.

Jigsaw (2017)

Sľubovali nám, že Jigsaw privedie túto umierajúcu sériu ku koreňom, no nič také sa nekoná. Ďalší diel skladačky nadväzujúci na predošlé béčkové pokračovania dokonalej Wanovej jednotky neprináša nič nové, opäť sa tu ukáže pár nesympatických hercov, hektolitre krvi, trochu lacné CGI efekty a samozrejme ďalší prehnane domotaný záver, ktorý dojí z posledného. Jediné, na čom sa tvorcovia vybláznili, boli zaujímavé pasce, a bolo fajn opäť vidieť nachvíľu Tobina Bella vo svojej najslávnejšej roli. Snáď už táto nekonečná Saw fraška skončila.

Kimi no na wa. (2016)

Nádherný film s nádhernou animáciou, kde sa Šinkai tak trochu strácal v tom časovom spletenci deja. Niekde od polovice to začína byť trochu zložitejšie, ako je zdravé, a tým trpí miestami aj logika príbehu. Romantická linka a spojenie dvoch postáv, spolu s postupným odkrývaním príbehu na pozadí katastrofy, je však i napriek tomu výborná a funkčná, navyše to má skvelý, doslova srdcervúci a uspokojivý záver. Mnoho nejasností sa napokon dá celkom očividne vysvetliť, ak je divák pozorný a sleduje každé slovo. Pre náročnejšieho diváka anime filmov je Your Name povinnosť a zároveň slušná lahôdka.

Zrodila se hvězda (2018)

Hype bol asi priveľký. Po zhliadnutí si uvedomujem, že to nebol taký veľký emočný nápor, aký film spočiatku sľuboval, a v podstate nejde o viac, ako len dejovo priemernú hudobnú romancu, ktorej príbeh sa posúva len štandardným, tuctovým spôsobom. Čo však film robí zaujímavým, je bezchybný Bradley (za kamerou, i pred ňou), pravdepodobne životná rola Lady Gagy, a predovšetkým skladby, ktorých obsah bol silnejší, ako celý tento film.