Půjčovna masa (2018) (seriál)

Cyberpunk at its finest. Zabudnite na Ghost in the Shell či Blade Runnera, pretože Altered Carbon ich hravo prevýši, nech sú akokoľvek kultové. Úžasných 9 hodín dokonalého mixu sci-fi, noir kriminálky, s plnou dávkou akcie a bezchybne fungujúcej chémie všetkých ústredných postáv. Joel Kinnaman je očividne hlavné tiahlo seriálu (jeho nasledovník v druhej sérii si bude musieť dať sakramenstky záležať), no nájde sa tu mnoho scén, na ktoré nezabudnete (Fightdrome, Lizzyna akčná scéna, koniec Ghostwalkera a pod.), navyše všetko zabalené v dôkladne premyslenej dejovej skladačke. Netflix nám nielen že priniesol jeden z najlepších seriálov vôbec, ale naservíroval nám veľdielo v žánri science-fiction, na ktorom si každý fanúšik dosýta zmlsne, nehovoriac o tom, že po Morganových knihách sa budú ľudia trhať. Neviem sa dočkať pokračovania, Kovacs sa vráti!

Co děláme v temnotách (2014)

Nový Zéland je krajina filmových unikátov. Toto nenápadné, a pomerne krátke dielko je akousi polodokumentátnou upírskou bejkovinou, po ktorej sa na vampírov už nikdy nebudete dívať ako predtým. Mimo toho, že to zachraňuje povesť žánru ako sa len dá, je to ohromná sranda s kopou výborných gagov a excentrických postáv, a zároveň miestami slušná mäsiarina. Upíri, vlkodlaci, čarodejnice, zombíci, výročný ples v štýle houseparty, a Peter! Až na pár hluchých scén to bola poctivá temná zábava, ktorú si viem hravo predstaviť aj s dlhšou stopážou.

Rampage Ničitelé (2018)

Deštrukčný hollywoodsky výplach na motívy zabudnutej videohry v extrémne megalomanskom prevedení. Prečo nie? Film samotný sa drží presne na hladine masového štandardu, či už ide o tuctovú réžiu, priemerný scenár, alebo (občas dosť podarené) hláškovanie. Digitálna stránka je však vďaka rozpočtu na najvyššej možnej úrovni, a Rock, ako špička súčasných akčných hrdinov, je stále veľmi fajn. Slušná zábava na jeden filmový večer, ktorú zhltnete bez okolkov, no ochvíľu zapadne prachom.

Cizinec ve vlaku (2018)

Ďalší z rady mystery trilerov v podaní dvojice Serra - Neeson, a znova som im to takmer celé zožral. Obrovský dôraz tentokrát kladiem na "takmer" pretože nejak do polovice to vyzeralo na ďalší výborný konšpiračný kúsok s množstvom otázok a stiesnenou atmosférou vlaku. Čo sa však dialo potom, bola už len odfláknutá blbina, kde scenár strácal najpodstatnejšie prvky logiky, akčné scény plné lacných CGI efektov pôsobili hlúpo a najmä zbytočne, a úsmevné klišé vo finále tomu tiež na zaujímavosti nepridalo. Tentokrát to tvorcovia vyslovene posrali, pretože to vyzeralo fakt nádejne. Musím však uznať, že Serra dokonalo ovláda gradáciu napätia, ktoré funguje aj cez všetky tieto nedostatky, a pribitého v kresle ma tým udržal až do konca (a bez následkov), navyše Neeson je stále ohromne cool hrdina.

Psychiatr (2018) (seriál)

Unikátny dobový krimiseriál z môjho obľúbeného historického obdobia, ktorý povyšuje psychológiu v žánri na ďalšiu úroveň. Detailne premyslený priebeh vyšetrovania stvárnený skúsenými hereckými ikonami, kde bezpochyby kraľuje Daniel Brühl. Starostlivé skladanie útržkov profilu sériového vraha v uveriteľne zachytenej atmosfére New Yorku z konca 19. storočia v rukách šikovných hercov, ktorí nám predhodili spracovanie u nás pomerne neznámej knižnej predlohy na výbornú. Finálna epizóda síce pre pozorného diváka veľmi rýchlo odbitá a neuspokojivá, no mne osobne sa táto ústredná herecká trojica tak zapáčila, že by som nepohrdol ani nejakým voľnejším pokračovaním.

Mamka a taťka (2017)

Z tohto mohol byť fakt dobrý film, no značne sa na tom podpísal rozpočet a scenár. Nápad, ktorý dáva na frak zombie hororom je super, no lepšie by to fungovalo ako väčší, masívnejší masaker. Natiahnuť v podstate pár minútový príbeh, ktorý by sa uplatnil aj ako internetový kraťas, do 80tich minút musela byť fuška, preto je to preplnené zbytočnými, nudnými vsuvkami, navyše je to aj neporiadne zostrihané. Svoju pointu to však má, a ukazuje ju neokukaným, zábavným spôsobom, navyše vidieť Cagea v nejakej dobrej roli tiež trochu poteší.

The Midnight Man (2016)

Ďalší rádoby haunted house horor v béčkovom podaní, tentoraz žánrovo osviežený polnočnou hrou. Tá sa však v štýle naháňačky so sviečkami v rukách po starom dome naplno rozbieha až niekde v polovici filmu, s nedesivým démonom, ktorý vyzerá ako z metalového videoklipu, navyše chovanie postáv je ešte debilnejšie, ako býva v žánri zvykom. Klady to má ale silné - atmosféra je fajn, zápletka na takúto bezduchosť prekvapivo zaujímavá, a má to herecké esá klasického aj moderného hororu, Roberta Englunda a Lin Shaye. V rámci odľahčeného filmového večera ujde.

Hong Kong Phooey (1974) (seriál)

Cartoon Network klasika, ktorá bola stará v podstate už v 90-tkach, kedy po večeroch bežala. Nebolo to dokonalé, ale bohate to pobavilo, navyše je to jeden zo seriálov, ktoré patria medzi zlaté časy stanice CN, ktorá dnes padla so súčasnými hlúposťami, ktoré tam vysielajú, úplne na dno.

Boj s obry (2017)

Po celú dobu som čakal, kedy konečne nerdská hrdinka začne zabíjať tých obrov, a keď už konečne v závere na to prišlo, nestálo to veru za veľa. Viem, pointa filmu stojí niekde úplne inde, pretože dej je sústredený na nesympatickú, zamindrákovanú, asociálnu teenagerku, ktorej zomiera matka, a ona sama chce preto bojovať s celým svetom. V takomto podaní je to fajn, soundtrack vybratý pekne a herci hrali poctivo, no podobných filmov už pár bolo, a lepších, ktoré zahrali na city omnoho viac. I Kill Giants je len akýmsi nemastným - neslaným odvarom žánru, v ktorom sa aj tých pár svetlých momentov topí pod hladinou priemeru. Priestor nedostali ani vedľajšie postavy, ktorých dôležitosť v príbehu mala byť podľa mňa o dosť väčšia. Odfláknutá fantasy dráma, od ktorej som očakával naozaj niečo viac.

Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa (2016)

Rozprávky kde sa príliš spieva veľmi nemusím, ale toto, to bolo niečo iné. Vaiana je príjemným osviežením vo svete Disney animákov, či už úžasnou hudbou, alebo neobvyklým prostredím havajských ostrovov. Dokonca aj tie piesne ma bavili. Dobrodružný, napínavý, aj dojímavý príbeh s pekným posolstvom a milou ústrednou dvojicou (Maui bol doslova postavený pre Rockov hlas), ktorý pobaví nielen mladších divákov, ale aj milovníkov tejto "ostrovanskej" kultúry. Škoda len tej rutinnej schematickej výstavbe deja, akú má snáď každá disneyovka. Napriek tomu ľutujem, že som to tak dlho odkladal. Veľmi podarený film.