Jack staví dům (2018)

Trierove pseudoumelecké, poetické žvásty som osobne nikdy veľmi nemusel, no Jack je v tomto prípade iný. Opäť nemožno prehliadnuť svojský, mnohými (vrátane mňa) nepochopený autorský rukopis, plný zbytočných, samoúčelných scén, a necenzurovanej obrazovej surovosti. Tu to však Lars vzal trochu z iného konca - a to za účelom priblížiť sa aj iným, ako len skalným divákom. Štúdia sériového vraha, pri ktorej som sa vôbec nenudil, pozliepaná z náhodne vybraných scén bez súvislejšieho zmyslu, príbehu, či posolstva, je natočená s nadhľadom, a vidno, že to nemožno brať ako vážny "artový materiál". A Dillon, ako jedinečný pstchopatický architekt, bol excelentný. Dva a pol hodinová zvrátená kravina, nad ktorou sa občas zasmejete, občas zhnusíte, či neveriacky pokrútite hlavou nad jej zámernou absurditou. Vyzerá to tak, že Trier má v alternatívnom filmovom vesmíre ešte šancu.

Skleněný (2019)

Najlepšie vyzerajúci, no zároveň najslabší diel trilógie. Vyvolený bol pôsobivým, aj keď dejovo slabým atmosférickým filmom, Split dokonalo zahratým hororom, a Glass je len takým polovičatým, odfláknutým zavŕšením. Zhruba do polovice ide o slušný film s niekoľkými kvalitnými dialógmi, skvelými postavami s ich vzájomným prepojením, no potom sa prevalí do akejsi smiešnej, nezmyselnej paródie. Po úteku z nepochopiteľne prázdneho a nestráženého zariadenia akoby Shyamalan vymenil štáb za amatérov, a to hlavne scenáristov a strihačov, a zmenil smerovanie filmu k paródii na všetko, čo predošlé dva predstavovali. Hromada komických, nezmyselných scén, dementné chovanie všetkých postáv a kopa vecí bez štipky logiky. Nebyť toho výborného záverečného twistu, nedám viac ako dve, ale tým, že som sa pri tom celkom pobavil, ostávam na troch. Shyamalan by mal prestať vymýšľať kraviny.

Čertoviny (2017)

Bravó! Troška po dlhšej dobe nakrútil film, ktorý nie je totálna kravina, a nemal som po pol hodine nutkanie ho vypnúť. Áno, je to len klasická česká rozprávka, navyše veľmi prevarená (väčšina nápadov je trebárs okato prebratá z mojej obľúbenej klasiky S Čerty nejsou žerty), a nie je tak úplne pre deti, ale má to pekný spád, dobré rozprávkové kulisy a čertov, ktorí nelezú na nervy. Čakal som veru väčšiu katastrofu.

Noc plná zázraků (2011)

Porovnanie s Láskou nebeskou (čo je mimochodom jedna z mojich najobľúbenejších komédii vôbec) je určite opodstatnené, no stále patrne slabšie. Chýba tomu väčšia sila, a to prepojenie jednotlivých postáv nie je až také dotiahnuté, ako by mohlo byť. Napriek tomu je to pre mňa veľké prekvapenie, a poľskí scenáristi si v tomto prípade zaslúžia veľkú poklonu. Je to milé, občas dojímavé a zábavné, postavy nesmierne sympatické a správne uletené. Film si zaslúži určite väčšiu pozornosť akú má, a ja osobne si ho po dnešnom zhliadnutí zaraďujem do repertoáru "must watch" každoročných vianočných filmov.

Bohemian Rhapsody (2018)

Tlieskam. Tlieskam, pretože toto nie je ledajaký životopis rockovej legendy, je to fimárska lahôdka, obrazové i zvukové veľdielo o rodine, priateľstve, láske, zrade, a nesmrteľnej hudobnej legende. Bezchybné a presné herecké výkony (Malek na Oscara), dokonalá práca s hudbou a čisté režisérske remeslo. Bohemian Rhapsody je životný príbeh bez jediného hluchého miesta či scenárového pochybenia, ktoré vyústi do nádherne zinterpretovaného záverečného koncertu vo Wembley, kde emotívne a bez slovka navyše precítite všetko, pre čo Freddie žil. Brian Singer nám nie len že priniesol prvého kandidáta na film roka, ale snáď najlepší hudobný film vôbec. You're a legend, Freddie. Chcem to vidieť znova.

Gotti (2018)

Od Gottiho som očakával oveľa, oveľa viac, no béčkový režisér nebol dobrou voľbou. Z filmu sála veľmi slušná gangsterská atmosféra a Travolta si svoju rolu nesmierne užíva, ale lacná réžia s nepríjemne rozsypaným scenárom z tohto filmu žiadneho nasledovníka DePalmových či Scorseseho diel nerobí. Najhoršie to predsa len nebolo, istý nádych mafiánskej elegancie a zopár kvalitných surových popráv to má, no kvalitatívne televízny formát zakopáva celý film hlboko pod zem. Priemerná gangsterka, pri ktorej mi je až smutno, že jej potenciál nebol využitý ani z polovice.

MEG: Monstrum z hlubin (2018)

Jednorazový letný výplach, ktorý nad hladinou priemerného béčka drží len solídny rozpočet a charizmatický Statham. Turteltaub vie šikovne pracovať s napätím, čo je tu vidno, ale film je ohromne šablonovitý a obsahuje až príliš veľa klišé, neschopných postáv a úsmevne nezmyselných scén (najmä v závere), aby sa mohol brať akokoľvek vážne. Na jeden zábavný večer však úplne dostačujúci akčňák s parádnym vychcaným žralokom.

7 životů (2017)

Wirkola je režisér, ktorý sa rád hrá a skúša nové veci, čo sa odzrkadlilo aj na tomto filme. Tentokrát si však so sebou potiahol scénaristov, ktorí tak trochu precenili svoju prácu. Napriek tomu že sa to celé tvári ako sci-fi béčko je to výborná, akciou napumpovaná jazda, dokonca s mojou obľúbenou Noomi Rapace hneď v siedmych rolách. Zhruba od polovice ma zarazili už spomenuté diery v scenári, ktoré nedávali zmysel (kopec mŕtvol, výbuchov, streľby na nevinných, a bez následkov), nad ktorými som nestačil krútiť hlavou, no výborne vygradované napätie do slušného finále ma akosi od týchto pochybností odtrhlo. Tommy je proste iný, a ja mu to žeriem.

Já, kocour (2016)

Výborný Kevin Spacey a ešte lepší Christopher Walken v nadpriemernej, ale dosť podceňovanej rodinnej rozprávke. Je síce pravda, že ako rodinný film sa to nedá doslovne zaradiť, keďže vzhľadom na príbeh a jeho zasadenie to nebude pre každú generáciu divákov, stále je to však zábavná a sympatická komédia. Trochu ma sklamal dosť odbitý a neuspokojivý záver, no nemôžem povedať, že by som sa nebavil, bolo to vtipné, milé, miestami dokonca celkom napínavé. Nedeľná jednorázovka ako má byť.

Děsivé dědictví (2018)

Po veľmi dlhej dobe niekto konečne natočil dobrý, áčkový psychologický horor. Ale to je asi tak všetko. Približne prvá tretina je takmer dokonalá - výborné psychologické prvky, skvelé výkony hercov, vykreslenie vnýtorných stavov postáv a ich následné vzťahy, dlhé zábery, z Astera niečo bude. Avšak pri tom, ako veľmi sa snažil o nepredvidavosť a vyhrotené situácie, sa to postupne zvrháva do trošku úsmevnej hlúposti s divným, pomerne tuctovým finále. Páčilo sa mi, ako sa tvorcovia pohrali s celkovým vizuálom a nesnažili sa cenzurovať pár slušne hnusných záberov, a ako zapracovali na castingu. Pravdou však je, že som sa občas nudil, zaslúžilo by si to minimálne pol hodinu stopáže zrezať, pretože spád je naozaj i na tento druh hororu ohromne pomalý. Druhý raz to už vidieť nemusím.