Herkules (1995) (seriál)

Všetci tu nasilu riešia len tú antickú mytológiu, pritom je nadslnko jasné, že Herkules bol seriál, ktorý sa v deväťdesiatych rokoch tešil takej sledovanosti, ako len máloktorý moderný seriál. V prvom rade tu išlo o čisto akčnú "americkú" zábavu a oddych, nie klepať si hlavu pri takto dlhom seriáli nejakým zložitým scenárom či hutnými zápletkami. Áno, je to strašné, ale na vtedajší televízny štandard postačujúce a občas aj príjemne zábavné. Sorbo je antitalent na hranie, ale je to stelesnený Herkules a je ním až dodnes :)

REC 3: Počátek (2012)

Dvojica sa rozdelí a potom to takto vyzerá. Aspoň je pekne vidieť, kto mal aký podiel na kvalite prvých dvoch dielov. Aby bolo jasné - Rec 3 s nimi nemá príliš spoločného. Pochopil som to tak, že nám Genesis malo objasniť vznik vírusu, no dozvedeli sme sa len to, že strejdu veterinára pohryzol nakazený pes (čo bolo už aj povedané v jednotke, len tak mimochodom) a z nejakého neznámeho dôvodu tam naskákal ďalší tucet nakazených, nevedno odkial, a svatba sa strhla na krvavé jatky, a to poriadne. Autentickú kameru Plaza odhodil po dvadsiatich minútach a s ňou aj všetku atmosféru, hrôzu a stiesnenosť, ktorými predchádzajúce časti prekypovali. Popustil uzdu svojej Braindeadáckej fantázie a rozhodol sa natočiť tupý, zbytočný a sériu ponižujúci film, ktorý vyznie skôr ako paródia, alebo komédia, ale vtipné mi to teda vôbec neprišlo. Navyše tie tupé emočné kecy a scénky, ktoré len rozťahovali stopáž filmu, oh come on! Čudujem sa sám sebe, že som to vôbec dopozeral do konca. Asi za to mohla len sexi nevesta s motorovkou :) Už len počkať, čo vykúzli Balagueró so svojou Apokalypsou.

Temný rytíř povstal (2012)

Neuveriteľné. Cez všetky detaily ktoré trilógiu sprevádzali natočil Nolan TAKMER dokonalý záver, ktorý si zaslúži obrovskú poklonu snáď všetkých sfilmovaných komiksoviek. Žiadna maskérska plejáda a divoké kulisy, len číry chaos, napätie, zúfalstvo a to všetko v skvelom a detailmi prešpikovanom scenári, ktorý by si možno zaslúžil pár chabých škrtov, ale budiž. Mne tu napočudovanie na pílu netlačilo vôbec nič, všetko malo svoj zmysel, začiatok a koniec, aj keď treba uznať že sa nám Christopher rozhodol z toho predsa len trošku spraviť aspoň čiastočne poctivú komiksovú zábavu a to najmä príjemné vtipnými momentmi a hláškami, ktoré však filmu vôbec neškodili. Hardy nenapodobiteľný, ako Bane nemal chybu, aj keď na Ledgerového Jokera sa sotva niekto vyhrabe však? Všimol som si, že často bolo poukazované na záver - aj keď bol taký aký bol, čiastočne otvorený a nakoniec aj dojímavý a zároveň úsmevný, uzatvoril trilógiu priam dokonalo. Zimmer dal zo seba všetko, hudobne majestátne a velkolepé, rovnako ako po filmárskej stránke, Nolanovsky neprekvapivo epické a mohutné ako si toto majstrovské dielo nakoniec bohato zaslúži. Mám chuť to vidieť znova, tentoraz by som vďačne uvítal aj rozšírenú verziu. /90%/

Ils (2006)

Takto, drahí prítomní, má vyzerať (takmer) plnohodnotný horor. Tajomný, napínavý a neuveriteľne svižný, dokonca aj tie zimomriavky nejaké boli. A čo je na Ils snáď najlepšie, je dokonalá práca s kamerou, svetlami a rapkáčom. Bohužial je to "len" starý známy a ničím výnimočný námet, ktorý mal však jediné šťastie - konečne sa mu dostalo úctyhodnému spracovaniu, ktoré ho posúva na vyššiu priečku žánru. Adrenalínová a mrazivá jednohubka.

Život po životě (2010)

Tak toto teda nie. V prvom rade som očakával parádnu eastwoodowkú dramatickú jazdu s nádychom fantasy, a spočiatku to tak vyzeralo - znova sme videli tri filmy spojené dohromady, precízne natočené a veľmi starostlivo postrihané a spojené. Ale aby som po pol hodine zaspal pri Clintovom filme? Po celú dobu sa tam neudeje ale absolútne nič, čo by posúvalo dej niekam ďalej, film zíva prázdnotou a - priznajme si to - aj pointou. Tie intelektuálne úvahy a neustále kecy, ktoré sa snažia tlačiť na divákove city (bohužial v tomto prípade však márne), začnú liezť na nervy, pretože stále čakáte ako veľkolepo sa to skončí, ako sa všetky príbehy spoja do dychberúceho záveru, no nič také sa nekoná. Finále je presne také ako každý už od začiatku očakáva, ba dokonca ešte debilnejšie. Zbytočné dve hodiny života, ktoré sa dajú lepšie využiť zízaním do plafóna. Jednej hviezde uniklo len o vlások - Clint stále disponuje viditeľnou režisérskou a najmä hudobnou zručnosťou, ktorá aj z takto debilného filmu dokáže vystrúhať niečo INÉ.

Příběhy ze Zeměmoří (2006)

Prvý krát som zažil sklamanie z japonského fantasy anime. Knihy o Zememoriach mám všetky sčítané a mám ich veľmi rád, porovnávať japonskú tvorbu s niečim takým si však nedovolím a preto by som hodnotil film ako samostatný celok. Gedo senki je príbehovo plytký, emocionálne povrchný a stopážou extrémne prepálený film bez štipky nápadu, v ktorom žiari snáď len niekoľko skvelých úvah o živote a smrti, a viac-menej aj dialógy celkovo. Naštvalo ma však že niečo takto veľkolepé ako Earthsea dokážu ponechať grafikom, ktorí celú svoju prácu odflákli ako sa len dalo a tým pádom film vizuálne pôsobil ako lacný a narýchlo spráskaný gýč. Mocný arcimág a hrdina Zememorí neurobil po celý film nič, okrem orania poľa a intelektuálnych žvástov, ktoré hlavná postava po ňom len celý film opakovala. Kde je tá logika? Bohužiaľ len slabší priemer.

Hněv Titánů (2012)

Akčný hrdina modernej éry sa vrhá do boja proti gréckym bohom. Oproti jednotke značný krôčik vpred. Digitálne úchvatný vizuálny orgazmus napumpovaný neprestajnou akciou, v ktorom by sa mohlo však trochu menej "hollywoodsky" hláškovať, pretože také niečo nemá vo filme tohto druhu čo hľadať. Stále mi nejde do hlavy, prečo si tvorcovia myslia, že keď to dokonalo vyzerá, môžu scenár hodiť do koša a venovať sa len efektom. Takto sa nám bohužial zasa dostal LEN ďalší parádny fantasy blockbuster s tupými dialógmi, ktoré netreba ani počúvať, príbehu bez hlbšej myšlienky či akejkoľvek pointy a tak ďalej. Ale priznám sa, že v Hneve Titanov mi to až tak nevadilo. Posledná polhodina mi priam vyrazila dych, najlepší final battle za posledné roky. Sklamaný som bol však najmä pri úlohe Andromedy - Pike zle vybratá, ešte horšie napísaná a tým pádom absolútne zbytočná. Ale nuda to rozhodne nebola. /65%/

Kůže, kterou nosím (2011)

Výrazne rozporuplné. SIlná atmosféra a psychický dopad na diváka je tu očividný od začiatku, striedanie tempa filmu z absolútne citovo povrchne nakrútených scén cez chytlavo úchylné, napínavé a depresívne však občas lezie na nervy. Prvá polovica nanajvýš nudná, umelecká zložka však pôsobí ale z pekného taniera sa človek nenaje. Druhá polovica filmu nabehne náporom komplikovanosti deja, ale (našťastie) Pedro to dá všetko do poriadku skvelým retrospektívnym rozprávaním a mnou až príliš očakávaným záverom. Banderas vynikajúci.

Sněhurka a lovec (2012)

Nádherný príklad jedného z prípadov, kedy audiovizuálne spracovanie niečoho vykryje všetky dejové nedostatky a vôbec to nevadí. Skvelá atmosféra (konečne) po dlhej dobe "true" fantasy bomby a neustále prítomné napätie ma odrádzalo od toho, aby som začal akokoľvek premýšľať ako sa to celé skončí a čo bude nasledovať. A skončilo to presne tak ako by sa dalo predpokladať. Charlize absolútne dokonalá, Kirsten má síce ešte čo doháňať ale nepozeralo sa na ňu zle. Spočiatku ma film tak silno vtiahol do seba, že som uvažoval o plnom hodnotení, no po polhodine ma to celé akosi prestávalo baviť najmä vďaka hromady klišé a menej toho fantasy "wow!". Záver bol napokon viac než uspokojujúci, preto dávam silnejšie 3* a pol, aj to vďaka vizuálu a očarenia z kino projekcie, na ktorú je takýto film priam stavaný. Bojím sa, že keď si to pozriem neskôr v kľude doma na gauči, poslednú hviezdu bez rozmýšľania strhnem.

Kronika (2012)

Chronicle má výborne spracovaný nápad a skvelú myšlienku, napokon jediným problémom filmu je, že gule začne naberať až takmer po hodine, čo je na takto krátku stopáž bieda. Netreba sa zasa nechať zmiesť, od začiatku je to pútavé a vizuálne dokonalé, či už efekty alebo originálny "homevideo" strih, len ten dejový postup mohol byť zaujímavejší. Uznávam ale že občas som sa prichytil s vyrazeným dychom, nenaplnilo to tak úplne moje očakávania a preto s pokojným svedomím dávam 65%.