12 opic (1995)

Dvanáct opic - to je pro mě překrásná Madeline Stowe, nejlepší dramatické výkony Brada Pitta a Bruce Willise a samozřejmě nezaměnitelná atmosféra a vůbec celý vizuál, který tomuhle filmu vdechl "jeden z nejkreativnějších hollywoodských režisérů":-) Terry Gilliam. Příběhů zabývající se fenoménem cestování v čase bylo ve filmech zpracováno hodně, musím říct, že 12 Opic patří rozhodně k těm lepším - už jenom proto, že o žádné cestování v čase možná vůbec nejde. A tahle mystifikace jde Gilliamovi výborně, stejně jako přesvědčivé vykreslování vzniku křehkého, podivného a osudového vztahu mezi psychiatričkou Katherine a zmateným Jamesem. Přestože se nejedná o film bezchybný, pokud je vám blízký žánr sci-fi, máte rádi Gilliema či prostě rádi uvažujete nad záhadnými filmy, je 12 Opic podívanou, kterou si nenechejte ujít. 90%

Cesta do hlubin študákovy duše (1939)

Pro velký úspěch pokračujeme aneb Frič kul železo dokud bylo žhavé a podle stejného schématu, s téměř stejnou hereckou základnou si rok po Škole natočil druhou třaskutou komedii z prostředí gymnázia. Pořád jde o kvalitní zábavu, ale kvůli několika drobnostem přece jenom nedosahuje laťky nastavené Školou - méně prostoru pro Peška, slizký profesor Voříšek a přece jenom citelně pomalejší kadence kultovních vtipů a scének. I tak se jich tu ale najde dost, za všechny odcituju slavnou Cosinovu větu:"Kozinova věta zní - Lomikare, Lomikare, do roka a do dne!" :-)

Škola základ života (1938)

Pro mě o třídu vtipnější než sesterská Cesta do hlubin, hlavně díky většímu prostoru pro Peškova Čuřila. Desítky vtipů z nerez oceli, výborně podchycená atmosféra střední školy a mnoho nezapomenutelných scén z nichž k nejlepším patří výklad Wolkerovy básně, či zkoušení z němčiny (Ja, Nein, Ja wohl!). Někdy se člověk diví, jak podobný byl středoškolský život náš s tím před sedmdesáti lety. Stále špičková komedie.

Superman se vrací (2006)

Jděte do kina, buďte připraveni na komix (nechte logiku pokud možno u ledu) a užijte si tuhle velkolepou podívanou. Prvotřídní akci, snímanou neuvěřitelnou kamerou střídá na komixové poměry duchaplný příběh, jenž mile oživují inteligentní vtípky, narážky, skryté i nápadné pocty původní sérii... Zkrátka, pro mě je Superman se vrací výbornou popkornovou zábavou a dalším důvodem proč chodit do kina. Rozhodně se nekoná žádné zklamání, Singer oživil Supermana minimálně stejně dobře jako Nolan Batmana. V rámci žánru téměř dokonalé. 90%

Na dotek (2004)

Divadelní umění (čisté herectví) si tady podává ruku s filmovým. Velice dobrý film s vynikajícími hereckými výkony, na kterých stojí od začátku do konce. Nechce se mi mezi nimi vyzdvihnout jen jeden, ale přece jenom - poprvé jsem si tady všiml Cliva Owena. Velice mile mě překvapila i Julie Roberts, kterou jinak nemám rád. Closer disponuje nepříliš originálním příběhem, jenž je však (díky Nicholsově režii) tak silný, že vám to vůbec nevadí. 80%

Osudový dotek (2004)

Film, který začíná skutečně stylově temně a mrazivě a už po první třetině dost ztrácí dech. Samotný efekt motýlích křídel najdete v téměř každém sci-fi zabývající se cestováním časem, co mě ale opravdu naštvalo, byla drzost s jakým se tvůrci a producenti filmu nechali inspirovat dnes už kultovním Donniem Darkem. Paralely (např. velice rafinovaný žánrový mix, nebo co se distributora týče, podívejte se na plakáty) jsou tak do očí bijící, že musím shodit celou jednu hvězdu v hodnocení. V tomhle světle pro mě totiž tenhle jinak poměrně slušný snímek získává vykalkulovaný, v jistém smyslu plagiátorský nádech. 50%

1984 (1984)

Orwellova předloha je pro mě vůbec nejsugestivnějším literáráním dílem, které mě emocionálně a myšlenkově naprosto rozsekalo a nikdy už se nebudu na svět dívat tak, jako předtím. Proto jsem měl na jeho slavnou adaptaci ještě větší nároky než na Jacksonova Pána Prstenů. Všichni tvůrci očividně dělali co mohli, proměna Johna Hurta v lidskou trosku byla velice přesvědčivá, Richard Burton jako O´Briene byl výborný (i když ďábelsky dokonalé podobě, kterou jsem si k němu ve své fantazii přiřadil se ani nepřiblížil)... Jako film funguje 1984 dobře, celkově však nedosahuje hrůzné dokonalosti předlohy. Mírné zklamání. 70%

Okno do dvora (1954)

Okno do dvora patří k Hitchcockovým vrcholům. Jak kdosi řekl, je krásnou ukázkou většiny Hitchových témat a téměř všech jeho stylistických postupů (co se týká práce s kamerou, střihem, budování napětí, omezenosti vyprávění atd.). Grace Kellyová je nádherná, Jimmy Stewart úžasně lidský, oba to herecky válejí... Okno není možná tak monstrózně atmosferické jako Vertigo, je zase na druhou stranu lidštější, jaksi bližší a rozhodně jde o čistší thriller. Snad nejlepší film pro seznámení se s Mistrem. 90%

Podraz (1973)

Slavný film, šťastné spojení dvou legend Redforda a Newmana a jeden dokonalý plán, vysoustružený genialitou a pomstou. Člověk si při jeho sledování nemůže nevzpomnět na spousty jeho epigonů (k nejslavnějším patří trojdílná série Dannyho parťáci). Kdybych mu měl něco vyčíst, byla by to až přílišná soustředěnost na hlavní dějovou linii - ve filmu totiž nenaleznete ani jednu podzápletku, na začátku je vám jen zběžně představen motiv jednání postav (vražda Johnnyho parťáka) a potom už se celé dílo soustřeďuje na přípravu, komplikace a vyústění hlavního chodu filmu, konečnému Podrazu. Má to své výhody, uznávám, ale mě je přece jenom milejší, když je hlavní dějová linie míšena a ozvláštňována těmi menšími, vedlejšími. 80%

Distrikt! (2004)

V Maďarsku asi mají hodně rádi South Park. Když si to vezmete kolem a kolem, není Distrikt nic jiného než jeho segedínksým klonem. Ano, je tam víc ňader a lakatošů, ale co se týče nadsázky příběhu, černého humoru, sprostých slov, muzikálových vložek a vůbec konceptu, že se malé městečko (v tomhle případě malá čtvrt Budapeště) a jeho nejmladší obyvatelé ocitnou ve středu celosvětové katastrofy - to je prostě South Park jak vyšitý. I způsob animace je poměrně podobný. Přesto Distrikt rozhodně nezatracuju, jenom říkám, že se nejedná o nic světoborného. Ostrá, pálivá maďarská zábava. 60% (Pro fanfy Emira Kusturici, guláše a rapu 80%)