• Krátkometrážní

Butchers (2020)

Do kanadských hvozdů není radno jezdit. Řádí v nich bratrské trio řezníků. A nejeden uvědomělý divák si dokáže představit co asi tak provádějí lidem, kteří do jejich teritoria zavítají. Film nás zavádí do počátků jejich běsnění, konkrétně do roku 1998, kdy jim dorazí maso na porážku v podobě čtyř mladých lidí. Režisér patrně obvolával během natáčení manželku, milenky, dohlížel na děti a vyřizoval milion dalších záležitostí. Ta jeho nesoustředěnost byla znát, což se samozřejmě promítlo do konečného výsledku. A ono to celkově působí tak nějak ne úplně uspokojivě. Film není nikterak novátorsky pojat, veškeré postupy důvěrně znalý divák podobně orientovaných výtvorů už dokonale předem očekává. Hra s napětím mně vyhovovala a bavila. Když ale přišlo na drastický obsah, který v exploitation přirozeně dominuje, tak to bylo takové jakési jalové. To ano, do těl se mohutně sekalo a řezalo, nicméně kde nic, tu nic. Krve moc neprýštilo, kameramanská práce na umírněné úrovni, šťavnatých detailů méně, než bych čekal. Herecky ok, tempo solidní, a třetí z bratrů měl být vyslán na scénu daleko dřív, posledních pět minut, kdy se coby šílená zmutovaná kreatura zjevil, už moc neřešilo. I nějaký ten neuhlídaný detail prosákl do filmu: na začátku je jeden z mladíků ošklivě zraněn v oblasti genitálií, posléze běhal ve veliké formě a po zranění ani památky. Opěvovaná scéna s "dobrovolným" odchodem ze světa v zajetí držené těhotné ženy byla rozhodně z těch odvážných. No, nesmím upřít režisérovu snahu a taky otevřenou šanci, že se s šílenými bratry-maniaky (možná) nevidíme naposledy. Adrian Langley by ve své režisérské kategorii mohl časem dostát slušných výsledků. 7/10

Kyslík (2021)

Vědecky filosofující Alexandre Aja? Tak tohle fakt ne. Pod ten nezáživný škvár o ničem měl raději podepsat Arnošta Vopajšlíka, prokázal by tím laskavost a ušetřený čas divákovi, který by o tento film tím pádem vůbec nezavadil. Děj je následovný: v kriplokreténí jednotce leží asexuální Mélanie Laurent. A dochází jí kyslík.  Je všem u prdele, jestli pojde, nebo přežije. Úmorné flashbacky, debilní telefonování prostřednictvím umělé inteligence, hovory pochopitelně rovněž nic neřešící. To vše provázené nulovým napětím a nulovým zájmem o dějství. S hororem to nemá nic společného, horor je to sledovat. Závěr postrádá pointu/překvapení. Celé dějství by se v pohodě dalo smrsknout nanejvýš do hodiny. Dál ani ťuk. Kariéra kdysi inovativního režiséra silně stagnuje. Poslední dobou nabízí jen samé klišé, v tomto případě přišel s ukrutnou a nenápaditou nudou bez šťávy, filmem, co má ucházející technickou a vizuální stránku. Zlatý Reynolds, zlatý Dorff, když svého času zažívali obdobná sólová klaustrofobická vystoupení. Tahle vaginální sliznice rozhodně nevzrušila můj tep. 3/10

Enola Holmesová (2020)

Enola Holmes byla mladší sestrou Sherlocka Holmese. Je to zaneseno v literatuře,  teď se to dostalo i do filmu. Po vzoru svého slavného bratra se vydává z domova (inkognito) rozlousknout záhadu náhlého zmizení své matky. A to není zdaleka vše. Po cestě  střetne mladého vikomta, jemuž kdosi usiluje o život. Takže má před sebou přímo dva náročné detektivní úkoly. Diváku, neraduj se, je nutno přistoupit na prapodivnou logiku, kterou film disponuje. Více než  na akci, kterou snímek troufale ignoruje, se sází na boření čtvrté stěny, tedy častá komunikace hlavní hrdinky s divákem. Celé  se to neskutečně táhne, o dynamice a tempu režisér zřejmě nikdy neslyšel a film je zpracován televizní formou. Z nudy to vytahuje Millie Bobby Brown. Mimořádně talentovaná mladá herečka se nechala dobrovolně uvrtat do této nezáživně zrežírované flákoty,  neboť  si ji osobně produkovala. Nejhorší je, že film pořádně neví, čím chce být. A tak zkouší všechno možné,. Jeden úsek je povrchní detektivka,, co má víceméně nepochopitelnou logiku, poznenáhlu se přehodí výhybka a trochu to vypadá jako dobrodružný film, otřese to i o drama, éterem se nesou politické intriky a feministické vaginální postoje, když hrdinka zavítá do penzionátní dívčí školy a řeší svůj vztah se svými dvěma odcizenými bratry, jedním z nich je právě Sherlock Holmes. Žádný z úseků ale ničím výrazně úžasným nedisponuje. Je dost znát, že Harry Bradbeer má zkušenosti jen z režie tv filmů. Minimum akce, do které se pustí, podle toho taky vypadá. pojetím by se hodila někam do 90. let minulého století. Závěr se pokouší všechny rozjeté dějové linie nějakým uspokojivým způsobem zacelit. Vyústění je zklamáním pro vyznavače stylu klasických detektivek a jejich následných sofistikovaných rozuzlení. Netflix projevil touhu vrhnout k diváckým bulvám detektivku pro náctileté, ovšem mladé publikum se jistě nechce nudit u dvouhodinového natahovaného nic a žádá větší satisfakci a volá po výrazně lepším a záživnějším zpracování. Promarněná příležitost.. Škoda. Naprostý průměr. 5/10

Penance Lane (2020)

Byl jednou jeden opravdu hodně urostlý trestanec, co si šel do jednoho domu stojícím v zapadákově vyzvednout utajený tučný lup, na který mu dal odkaz jeho černý spoluvězeň. Ale to ještě netušil, že v tomhle domě se dějí nepěkné věci těm, kteří do něj vstoupí. V městečku totiž kvete poněkud zvrhle orientovaný obchod s lidskými orgány a dům je pro tyto účely zařízen a hlavně osídlen. Jakmile se film dobere k pointě záhady interiéru domu, což je vlastně to nejočekávanější, ačkoliv to v ničem nepřekvapí a šokuje to tak akorát,  je se zbytkem dějství zle nedobře. Namlsaný divák primárně očekává příval gore, nastalá situace po tom přímo volá, ovšem v tomhle ohledu se neděje vůbec nic. Ano, film působí extrémně levně, ovšem ať mně nikdo ze štábu nevykládá, že nebyly finance na masakr, který se nabízel. A ono nic. Jasně, dojde na násilné scény, dívka je připoutaná vleže na stole, chystá se něco jako její znásilnění (patrně zdrogovaným) černochem. Režisér však vždy poctivě uťal každou takovou  scénu v nejlepším, respektive ještě než k něčemu mohlo/mělo dojít. Mně to přišlo docela debilní. A gore se ve výsledku scvrklo asi na dva krvavější záběry, přičemž z explicitního hlediska byl potenciál opravdu nemalý. A režiséra ani nenapadlo svléknout ani jednu ze dvou přítomných vnadných dam, Scout Taylor-Compton a April Bogenschutz, když  už se neobtěžoval s nákupem krevních konzerv. Zabití vyznívaly až téměř nezajímavě. Dost mě překvapil početný zástup scenáristů na tak jednoduchý film. Munier Sharrieff totiž není jediným scenáristou snímku a přizval si ke spolupráci rovnou scenáristický tým. Tyler Mane si film produkoval a zahrál si i hlavní roli. Což o to, nějaké to herectví ze sebe i dostal, určitě byl vůdčím typem, ovšem patřičně nedohlédl na režiséra Petera Engerta, který vršil dost nevyrovnanou režii, kde se vyskytly nedomyšlené i nekvalitně natočené scény. Film je natočen v dobrém tempu, dokáže zabavit, nelze se však rozhodně zbavit dojmu, že byl potenciál solidně zazděn. 6/10

Mistrovská úroveň (2020)

Joe Carnahan zburcoval zvučná herecká jména a uvrhl je do časové smyčky. A předvedl nebývale dynamický a hlavně zábavný akční koncept. "Béčkovou" kategorii filmu dokázal povýšit svojí originální hravou kreativností, kdy se akční mumraj zastaví jen vzácně dialogově, aby si herci i diváci na okamžik vydechli. Jede se tedy pořádně. Akční scény a scénky vypadají dost dobře, rušivý a technicky hůře provedený moment jsem objevil snad jen v sekvenci se skokem hlavního hrdiny na manévrující helikoptéru. Ovšem to je jen nepodstatný detail, neboť akce je naprosto sympaticky bláznivě pojatá. Režisér si dal záležet také na herecké osádce. Vévodící ústřední hrdina Frank Grillo připomíná ksichtem současnou image Leoše Mareše, a najde-li se ještě divák, co o tomhle herci, který na svoji památnou roli stále ještě čeká, neslyšel, je načase vidět tohoto maníka v akci. Pro akční rejdy a hlášky je opravdu zrozen. Jeho protivníkem je Mel Gibson. Ale znáte to, býval velkou hvězdou, tak se na scénu obtěžuje jen v nezbytně nutných chvílích. A pro zástupkyně krásného pohlaví si režisér vybral hvězdnou Naomi Watts, tahle baba nestárne a její hodná vědecká pracovnice je elegantní výběr, a Annabelle Wallis coby sexy dentistka, která mně osobně učarovala víc. Do devadesáti minut se nacpalo hodně akce, hlavní hrdina opakovaně umírá na nejrůznější způsoby, ve hře je konec světa i sblížení se s jeho malým synem, o kterého se nestaral. Scénář určitě není to nejlepší na tomhle filmu. Nepřišel mně úplně dokonale smysluplný. Hlavní přednosti tkví v akci a zase akci, Franku Grillovi a zase Franku Grillovi a v dokonale dynamické a natlakované režii Joe Carnahana, co žene snímek do kategorie abnormálních podívaných. 9/10

Krajina snů (2019)

Margot Robbie ani po překročení třicítky nehodlá zůstat cudná. Pánské publikum závidí jejímu hereckému kolegovi, kterým je Finn Cole, že mu odhalí své lentilky. Ve skromně pojatém snímku dramatické lásky, který si pochopitelně i produkovala, ztvárnila sympatickou delikventku, která po vyloupení banky prchá před zákonem. A shodou náhod najde útočiště v opuštěné stodole, kde se seznámí s hodným mladíkem, s nímž má posléze v plánu vzít roha do Mexika. Než se tak stane, tak si prožijí zakázanou lásku, které není nakloněn zejména neurvalý nevlastní otec mladíka, a v myšlenkách si vysní Zemi snů. Jejich milostné vzplanutí je zasazeno do třicátých let minulého století. Margot zdobí dobový kratší účes, ten jí nijak neubírá na dráždivém sexappealu. O režii se postaral Miles Joris-Peyrafitte, jenž se nepouštěl do zbytečně náročných postupů, nýbrž striktně dodržuje důvěrné sblížení mezi zajímavě a originálně pojatou dvojicí, které není přáno. Jejich příběh je vyprávěn z perspektivy mladíkovi nevlastní mladší sestry. Jedná se o příjemně odvedený film, co si dává záležet na ústředních charakterech, režijní cit je přítomen, romantika i drama vytvářejí vyvážený vkusný poměr. Margot a spol. jede intenzivně naplno. Zaujalo i zapůsobilo. 10/10

Boarding School (2018)

Záliba v nošení dámských šatů po zesnulé babičce dovedla třináctiletého klučinu do velmi podivné internátní školy, kde má vše pod palcem podivínský působící ředitel a jeho žena. Vrcholem je pak osazenstvo třídy, která sice čítá jen sedm žáků, ovšem jejich abnormálnost je opravdu zatěžkávací zkouškou. Dlouhou dobu snímek postrádá hororový rozměr. Sice občasně zmizí znenadání ze scény nějaký ten žák, i tak jsem stále čekal na to, až se pozvolné dění překlopí do hororové části. K tomu nakonec pochopitelně došlo, načež ta neunáhlenost měla svůj smysl.Dokonce došlo i na jakýsi pokus vykreslit v rámci možností charaktery vedlejších účastníků Boaz Yakin se pustil do hororu, produkoval první dva Hostely, nenatočil toho zrovna málo, na horor si troufl až nyní. A rozhodně příjemně překvapil. Jeho dílko totiž nese stopy inovačních postupů. Ty nejzásadnější trumfy si schoval až do finále. A vyšlo mu i herecké obsazení. O teprve začínajícího Luka Praela se sice režiséři nepoperou, je ale nutno vyzdvihnout, že jeho zákonní zástupci neomdleli hrůzou, když zjistili, jakou roli v jeho věku mu režisér přisoudil. A i ostatní zástupci omladiny na tom nebyli nijak lépe. Hrát doživotně zohyzděného kluka, kterému se "griloval" obličej, jiný kluk byl stižen Tourettovým syndromem, a holčina, se kterou mlátí pubertální hormony i vražedné choutky, je solidní soda. A Yakin se toho nebál. A k tomu přihodil skvěle hrající dospělé herce, mezi nimiž vyniká veterán Will Patton. Film má svá nenadálá překvapení, výživné gore, kterým ale neplýtvá. Ačkoliv trvá bezmála dvě hodiny a celý se odvíjí v pomalejším chodu událostí, je neotřele natočen a vyvinul úsilí zaujmout. 8/10

Princezna zakletá v čase (2020)

Originální (vykrádání) pohádkové pojednání, co útočí na pokoření pohádkových trvalek. Živočišně vyhlížející princezna Natalia Germani se den co den budí do stejného dne, načež je k ní povolán Marek Lambora coby sličný princ a odborník na zevní ženský genitál, aby vyřešil záhadu časové smyčky a za pomocí zázračného laserového depilátoru zbavil princeznu nežádoucího ochlupení. Zda uzříme hladké princeznino podpaží, co má vydržet dle propagačního letáku až tři týdny, je opravdu značně nejisté, ovšem v rámci pohádkové (atmo)sféry se před diváky rozprostírá poměrně ojediněle koncipovaná záležitost. Časová smyčka je v českých pohádkách něco nezvyklého, což skýtá pro tvůrce nové neotřelé obzory, zároveň to klade i jisté nároky v oblasti kreativity. A právě v tomto ohledu mně tento počin přišel slabší. Petr Kubík se profiluje coby novátorský režisér, to rozhodně, alespoň v rámci české filmové tvorby, ovšem má rezervy v gradaci dějství, potažmo vývojovém spektru postav. Zářný sexuální objev ze slovenských análních strání jménem Natalia Germani se opravdu povedl. Tahle holka film jednoznačně táhne. Horší je to s takovou Eliškou Křenkovou, která dobrodružnou výpravu za vysvobozením princezny doprovází, ta hrála a tvářila se fakt otřesně. Snést se dal i Lambora. Potíže vyvstaly i se ztvárněním postavy alchymisty Romanem Zachem, nevadil král Jana Révaie, velkým plusem byla čarodějnice Simony Zmrzlé, iniciátorka dávné kletby. Žádné pořádné pohádkové dobrodružství se neobejde bez příslušné trikové složky a technického zázemí. V tomto směru se mohlo určitě zapracovat na výrazovosti technické stránky. Místy se totiž nebylo možné zbavit faktu, že triková stránka je poměrně proměnlivá a ráz trikové složky má až amatérský nádech. Výpravně se film relativně činí, takže opuštěním hradu, kde se princezna ocitne s celým místním osazenstvem v časové pasti, snímek relativně nestrádá. Hrad Bouzov je návštěvám filmových štábů stále nakloněn, že. Je rozhodně znát, že se v žádném případě nejedná o levnou pohádku. Štáb se chtěl vytáhnout a zajistit si diváky pro avizované pokračování. Nové, respektive dříve nepoužívané, prvky jsou v českých pohádkách vždy vítané zboží, takže je třeba ocenit, že vzniklo v podstatě nové pohádkové odvětví, co zastíní případnou snahu konkurence a je natočeno na úrovni. 7/10

Body Cam (2020)

Uvědomělá černá policistka řeší prapodivnou záhadu z kamerového záznamu svého nevysvětlitelně zesnulého kolegy, jakou policejní sbor nepamatuje. A postupně se dostává do spleti událostí, které odporují zdravému rozumu. Smrt policisty i následně dalších osob mají na svědomí nadpřirozené síly. Odmyslet si mysteriozní odér, byl by z toho reálně předložený krimi příběh, který svým způsobem upomíná smrt černocha Floyda, který v USA zemřel při neadekvátním policejním zásahu. Nadpřirozený rozměr a povedené gore ovšem přece jen provokativní apel zmírňují, načež film celkově skvěle graduje. A samozřejmě je to celé doplněno o pěkné množství zvratů. A rozhodně se nesluší příliš z průběhu děje vyzrazovat, neboť tím by film ztratil na momentu překvapení. Mary J.Blige a Nat Wolff jsou neoukoukaná a poměrně netradiční dvojice policistů. A veškeré herecké osazenstvo je dost dobré. Podstatná část filmu se odehrává v nočních ulicích a zákoutích, občas to působilo příjemně depresivně až téměř atmosféricky. Neznámý režisér Malik Vitthal hned svým druhým režijním počinem ukázal, že v něm něco je. Má talent, nenatočil sáhodlouhé pojednání a neustále dodržoval dynamiku a napětí. A možná chtěl ve výsledku být i do jisté míry kontroverzní (viz pointa filmu), ovšem ten hororový styl to potlačil a zahladil stopy po případném přívalu kontroverze. Tak jeho tvorbě dopřejme šťastné (barevné) zítřky. 10/10

Šokující odhalení (2019)

Šokující skandál plný sexuálního obtěžování sličných moderátorek, který v létě roku 2016 přiskřípl pyj do zipu poklopce jednomu nemravnému zakladateli prestižní zpravodajské televize FOX News. A co mohlo být pro americké diváky pobuřující, je pro našince vesměs korektní (po)čin, co má hlavně atraktivní herecké obsazení. Vnadných žen se tedy ve zpravodajských tocích pohybuje opravdu značné množství. A vyloženě ošklivá moderátorka se ve zpravodajských kruzích nevyskytuje. Film ovšem nabízí pouze jednostranný pohled na celou kauzu, načež evidentně nadpozemským sebevědomím hýřící ženy jsou popisovány coby veskrze skromné a nenáročné, tudíž neambiciózní a netoužící po kariérním rozvoji, přičemž šok, že mají znenadání u pusy pyj, je pro ně cosi jako vedlejší nežádoucí (d)efekt, se kterým je dobré se vypořádat soudně, lesbicky a feministicky. A je nutno podotknout, že každý chlap, ať už je to dělník na pile či televizní pracovník, má své potřeby (si sáhnout). A tím víc, přijde-li mu na pracovní pohovor Margot Robbie. Samozřejmě naprosto super sympatická, hodná, milá, ta charakterem nejlepší žena jaká existuje. Jen má jedinou vadu - vzhledem si říká o knír z mlíčí. A její kolegyně, Charlize Theron a Nicole Kidman, už nenechají dál spočinout nenechavé ruce otylého šéfa na svých tělech, tudíž vytáhnou proti němu a očistí své vaginy jednou provždy. Tenhle kontroverzní snímek určitě nechce slabší pohlaví činit ještě slabším pohlavím. A všechny ženy v něm táhnou za jednu společnou šňůrku tamponu, neboť tak to je správné. Jay Roach si přinejmenším vylepšil režijní kredit. Margot Robbie je hotová barbie girl. A není muž, slušný, neupocený a vyvoněný, co by si s ní nechtěl hrát. 7/10