Expendables: Postradatelní (2010)

Expendables jsou fajn. Je to v podstatě takový opus stárnoucích vyhaslých/vyhasínajících postradatelných hvězd na to, co spolu kdy prožili. Problém je ten, že jim do toho vlezli producenti, kteři nakazáli, že se mají před kamerou jen tak pošťuchovat, aby nepostrašili dítka v kině. Nato se po natočení veškerého materiálu ozvali fanoušcci se srdcem ukovaným v osmdesátých letech a chtěli pořádnou řež, tudíž se filmu chopilo levné Ukrajinske studio a za poslední bakšišné ze Slyovi kapsy tam domalovali digitální krev. Další producentský průšvih a možná je to také chyba Slye, je fakt ta kamera. u Jeffrey L. Kimball který stojí za peckou jako je Top Gun, a poslední zajímavý film byla pod jeho taktovkou například Odplata, bych očekával lepší odvedenou práci. Místo Bourneovských dokonale nasnímaných soubojů, vidíme dokonalé souboje, které si musíme domýšlet, případně vůbec nevíme, co se na scéně děje. To jsou věci, které mi ubírají dvě hvězdy. To co mě ale kýve na stranu čtyř hvězd, je fakt to obsazení. Více či méně kvalitně dokáže každý z borců utáhnout vlastní film, zde si úžasným způsobem kradou věty a perou se o svůj prostor před tou zpropadenou, šílenou kamerou. Pokud existuje větší klišé, tak bych se asi divil, scénář mi příjde jako kdyby někdo na net napsal, jaká scéna nemá chybět v akčním filmu? A fanoušci jen házeli jeden nápad za druhým. Aneb jak by to vypadalo kdyby fungovali Hadi v letadle:D. Sly podle mě neumí pracovat se ženami před kamerou, přesvědčíte se o tom ve dvou dramatických scénách vystřižených jako z operetky ze začátku 19. století. Naproti všemu tomu co jsem výše napsal, jsem se dnes ráno probudil s neuvěřitelnou chutí si dát tu jízdu znovu po dvou dnech od návštěvy kina, znovu se s tou partou potkat, užít si dunivý hlas Dolphíka a nasosat všechny ty souboje, kterými je film protkán. Kdybych hodnotil v procentech a ne hvězdách udělil bych 75%, zde se musím rozhodovat mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Ano, ačkoliv se nejedná o nejlepší film tohoto roku, čtyři hvězdy si zaslouží, proto nestahujte doma camrip ale vyražte do kina!

Princezna Nevěsta (1987)

lehce parodujici, nevsedni pohadkovy pribeh ve kterem podle slov Petera Falka nechybi souboje, zavody, zrada i laska. Vykony hercu na jednicku, poutavost a zabava s hvezdickou navrch. pokud nevite co si pustit v nedeli po obede, nevahejte, deti zaziji uzasne dobrodruzstvi a dospely divak se bude bavit az do posledni vteriny.

Moon (2009)

Sam Rockwell a jeho nevšední minimalistická Sci-fi one man show. předem přiznávám že tento herec je v mých očích protěžovaný, díky jiné svojí sci-fi postavě (Zafod Bíblbrox), díky všem svým skvělým záporákům(zelená míle) i díky tomu že je to prostě skvělý herec(Choke). Když ho sledujete ve filmu, který připomíná podáním Solaris nebo Vesmírnou odyseu nejde to jinak než si celou jízdu neužívat. Příběh se silným detektivním prvkem se skvěle rozkrývá a Rockwell kouzlí jak se dá se svým hereckým rozsahem, twist střídá twist a diváka baví dávat si jedna a jedna dohromady. Trochu nepřiměřený k celému příběhu je jeho konec, očekával bych hutnější, a možná i tragičtější linku, která by podtrhla to, že je Rockwell tam kde mu nikdo nepomůže, v každém případě jde o překvapení roku 2009 a jsem rád že se film dostal do distribuce i díky Febio Festu. "Rock'n'roll!"

Single Man (2009)

Muž, který stál za zmrtvýchvstání D&G Tom Ford ve svém filmovém debutu. Hned po přečtení synopse musí být každému jasné, že režisér je stejného sexuálního zaměření jako jeho ústřední postava. Vadí to však? Nejvíc může macho jedinci zatrhávat za koutky jistě to, že všichni muži s Firthem v čele vypadají líp než jakákoliv ženská postava zobrazená v tomto snímku a to naopak v čele s úžasnou Julianne Moore. Ta je zde vyobrazena jako stárnoucí a každým rokem o krásu přicházející panička z vyšších vrstev, s více než kladným vztahem k Ginu. Co je hlavním lákadlem a čím dosahuje Single Man nadstandartního hodnocení? Již dlouho jsem neviděl film, který by sám o sobě mohl fungovat jako série fotografií, každá scéna má svou eleganci a atmosféru. Herecká jízda Colina Firtha, který neopustí takřka na jedinný moment plátno, je dech beroucí a celý příběh, je úžasnou výpovědí o době schyzofrenie a strachu vyčnívat nad konvenci. Proč to není plný počet bodů? Byl by, bez nejmenších problémů, nebýt posledních pěti minut filmu. Zkrat u scénáristy, který zřejmě podle svých pohnutek musel dojít k nějakému dějovému twistu, mi úplně sebral depresi a bezvýchodnost jakou jsem s hlavním hrdinou prožíval hodinu a deset minut. Proto mi výsledný požitek z melancholické jízdy byl ve finále uzmut a já musím ze svého opojení slevit.

Parchanti (2010)

Kandidát na ocenění nejlepší týmová akce, roku 2010 to rozhodně nemá lehké. Pokud ho porovnáváme s A-teamem, Predators a Expendables, chtě nechtě putuje na poslední místo žebříčku(dalo by se sem zahrnout i Inception, ale to osobně chápu jako Thriller) co chybí téhle nadupané akční řežbě? Nejvíce ji ubližuje právě snaha o nadupanost. Ve filmu se nachází slepá místa, která jsou vinou scénáristy spíš přehlídkou absurdního humoru. Nic nezachrání postelová a opravdu skvělá scéna Morgana se Zöe odhalující své vražedně dokonalá zákoutí těla(díky Jamesi že jsi ji pro nás objevil). Tým celý je ve finále namistrovaným uskupením borců bojujících snad proti armádě quadroplegiků, jinak si jejich převahu v boji, vysvětlit neumím. Závěrem je nutné vyzdvyhnout výkon Chrise Evanse, těším se na to jak se popere s rolí Kapitána Ameriky.

Nahota je baví (2007) (seriál)

eroticky laděný pseudo dokument z dílny Playboye o aktech. Fotograf je extrémě nesympatický egocentrik a výber modelek stojí většinou za starou belu. Z hlediska nápaditosti fotografa musíme často čekat půl hodiny na fotku, která zalahodí našemu oku. Celý koncept si láme zuby na nepřirozeně namachrovaném hlavním protagonistovi a nudných rozhovorech snažících se vyplnit jinak tiché pasáže. Zajisté tenhle kus má cenu například pro začínající fotografy, budou ale muset vytrpět spoustu keců a nepovedených fotek, než si najdou mezi popelem svá zlatá zrnka.

Sexbomba od vedle (2004)

Populární mechanika v pornobranži. Elisha dorostla do mladé dámy a jako svůj filmový debut se nebála zahrát si ženu pochybných mravů. Celý snímek je protkán lechtivou atmosférou a jako teenage komedie funguje velmi dobře. Nic naplat, odhalené dívky, porno a teenage humor nejsou jedinými a hlavními devizami, na kterých může být film postaven. Jako jednorázové pobavení může pro sobotní večer fungovat, víc než poznatek že Cuthbertová vypadá dobře od pasu zepředu nahoru a naproti tomu se nesmí moc zabírat její pozadí a krátké nohy si ale z filmu neodnesete.

Láska a pětačtyřicítka (1994)

94, rok Pulp Fiction, rok ukecaných gangsterek. Vedle Tarantina představil své pojetí taktéž Talkington. Tarantino vytvořil kult, Talkington jen ukázal Petera Fondu jako ochrnutého hipíka. Největším neduhem jsou rozhodně dialogy a kamera. Dohromady vytvořená kaše působí překotně a nepřehledně. Ve filmu se opravdu špatně orientuje. Nejsvětlejším bodem je výkon Bellowse u kterého nechápu proč zapadl a vlastně nejslavnějším jeho výkonem je role v Ally McBeal.

Machři (2010)

Letní rodinná komedie o typologii manželství, rodičovství a celkově života po čtyřicítce. Spojuje dohromady partu kolem Adama Sandlera, tudíž Roba Schneidera a v malém cameu dokonce i Stevea Buscemiho. Každý ze solových komiků zde reprezenutuje svůj styl humoru: Sandler je lehce přidrzlý, Schneider je úchyl, Spade je magor, Chris Rock představuje politicky nekorektní afroamerický humor a James je tlouštík se zaměřenými vtipy proti svojí postavě. Na druhé straně pomyslného břehu kontruje ženské obsazení filmu v čele se Salmou Hayek(aj caramba! muži si skutečně užijí její bazénové scény a roztleskávání), ženy ovšem nejsou těmi hlavními protagonistkami, buď se zapojují do společných scén, případně nedostávají moc prostoru na svou zábavu, naopak když se dostanou ke slovu, dokáží vykouzlit podstatný díl zábavnosti filmu. V součtu celého filmu je to v podstatě slátanina scén a rozhovorů bez větší provázanosti a děje, pokud ovšem nejste typ diváka, kterému stačí děj o tom jak lidé jedou na víkend do přírody a funguje na Vás naroubovaný rodinný happy-endový styl o poučení a dobrosrdečnosti. Na druhou stranu, pokud chcete vypnout a celkem se bavit, není důvod proč nesáhnout po tomhle kousku.

Zachraňte Willyho! (1993)

už když jsem byl malý šprček, nenáviděl jsem tuhle dojičku slz. Babička mi ho mile ráda pouštěla a u toho s mámou plakaly a já se nudil, Willie nikoho nezabil ani se tam nestřílí... Film prostě na prd.