Fargo (1996)

Coenovci natočili veľkolepý thriller, na ktorý sa nezabúda. Samozrejme, prispieva k tomu zasnežená Minnesota a ich skvelý humor, ja milujem tie scenáre, tie dialógy. Už hneď v úvode dialóg únoscov o lievancoch je strašne funny. Stormare zahral bravúrne svoju rolu, tichý, pokojný zabijak, s tou sekerou v závere mu to slušalo :) Taktiež nemôžem nespomenúť H. Macyho, chlapíka, ktorý mal akože dokonalý plán, no v reále to bolo iné, taktiež great job. Zaujímavá a osobitá snímka.

Statečné srdce (1995)

Tento skvost som videl prvýkrát ako 15-ročný a bol som úplne očarený. Niektoré pasáže filmu zbožňujem, lebo boli neskutočne dokonale spravené. Gibson nie je Gibson, on je William Wallace. Rozumiem prečo nezostal len na režisérskej stoličke. Určite bolo ťažké nájsť herca na takúto, pre Škótov, dôležitú persónu akou William Wallace je. On je motorom celého filmu, jeho slová, jeho činy, to všetko mu divák žerie. Najlepšia ukážka režisérskeho majstrovstva a herectva skrytého v jednej osobe je reč pred bojovníkmi pri prvej veľkej bitke pri Stirlingu. Pri týchto skvele nasnímaných dvoch minútach, kde je tak krásne hovorené o vlastenectve, mi stále behajú zimomriavky po tele. Navyše krásna hudba Jamesa Hornera dáva celému veľdielu nový rozmer. Pri ďalšom a ďalšom zhliadnutí zisťujem, že je to nádhera, ktorú ťažko niekto prekoná. V skratke je Braveheart s veľkým citom spravený historický film, naplnený vášňou, zradou a odvahou.

Memento (2000)

Prvotina Following dávala tušiť, že ďalší kúsok - Memento bude opäť skvelá podívaná. Pri prvom zhliadnutí som bol nepozorný, takže naplno som si to vychutnal a poopravil svoje hodnotenie až pri druhej projekcii. Okamžite po dopozeraní sa Nolan zaradil medzi mojich obľúbených režisérov. Skvelý Pearce v hlavnej úlohe. Je ozaj zločinom, že film nedostal Oscara aspoň za scenár, lebo takých filmov už veľa nebude. Napínavý film a veľmi originálny. Bravo Chris.

Americká krása (1999)

Brilantná satira na krízu stredného veku pod taktovkou debutujúceho Mendesa, ktorého réžia je neuveriteľne skvelá. Najlepší výkon Spaceyho, jeden z historicky najsprávnejšie udelených Oscarov. Film má najlepší začiatok aký som kedy videl. A má najkrajší koniec aký som kedy videl :) Snímke nechýba inteligentný humor a scény so strašne silným citom, zvlášť by som vyzdvihol scénu v závere filmu, keď Lester nájde v obývaku kamarátku Jane, Angelu. Do ich sentimentálneho dialógu hrá pieseň Don't Let It Bring You Down od Annie Lennox, proste nebo. Film, na ktorý sa vďaka sympaťákovi Lesterovi nedá zabudnúť.

Osvícení (1980)

Jediná adaptácia Kingovej knihy, s ktorou samotný autor nebol spokojný. Použil Kubrick knihu len ako zásterku? Odhaľuje nám film čosi viac, čosi oveľa osobnejšie, alebo je to "len" perfekcionisticky odvedená robota majstra Kubricka? Mihajúca sa symbolika ma už prinútila k mnohým zhliadnutiam, avšak jednoznačnú odpoveď nemám. Každopádne, po filmovej stránke je The Shining prostredníctvom úžasného blázna Nicholsona, perfektnej kamery, najlepšieho skĺbenia hudby s dejom a dokonale budovanej atmosféry punktičkárskou dokonalosťou.

„Marečku, podejte mi pero!“ (1976)

Príjemná komédia, ale rozhodne nie najlepšia. Herecké výkony sa približujú maximu, hlavne Smoljak a Svěrák sa mi páčili. Typický scenár od spomínanej dvojice, mám ich už dosť dobre prečítaných.

Requiem za sen (2000)

Zničujúci film nakrútený veľkým talentom Darrenom. Prostý príbeh a prosté posolstvo je potrebné oživiť a vypovedať špeciálne a Darren by si mal veru svoje režisérske nápady patentovať. Je to génius. Herecké výkony sú omračujúce, hlavne ženy tentoraz predčili mužov. Burstyn je total perfect a kráska Connelly je v tesnom závese. Hudba sedí perfektne, s blížiacim sa záverom naberá na intenzite a po posledných depresívnych a zničujúcich scénach je potrebné dať si panáka, najlepšie domácej.

Obecná škola (1991)

Pekný film s hereckým koncertom Jana Třísky. Filmu možno vytknúť slabšiu druhú polovicu, kde príbeh prestával byť natoľko pútavý ako v prvej polovici, ktorú som doslova hltal.

Pelíšky (1999)

Kultová komédia. Komédia par excellence. Režisérske zachytenie Pražskej jari je, odhliadnuc od komediálnych kúskov, famózne. Ináč je to hlavne v prvej polovici vyšperkovaný kus tými najlepšími scénami s hláškami, ktoré vašej bránici nedajú pokoj. A je to rovnako zábavné a komediálne aj po desiatykrát :)

Mlčení jehňátek (1991)

Hopkins si rolou Lectera vyslúžil do smrti nálepku nezabudnuteľného kanibala. Výkon, ktorý predvádza je doslova nepopísateľný, neuveriteľný, jeho Lecter ma natoľko zaujal, natoľko opantal, že som mu fandil, aby sa dostal zo svojej prísne stráženej cely. A on ma nesklamal :) V podobnom duchu sa dá vyjadriť k výkonu Foster, stvárnenie Clarice Starling je jej vrcholný výkon. Režisérov opus magnum. Všetko potvrdzujú Oscary pre najvýznamnejšie kategórie - film, scenár, réžia, herec a herečka v hlavnej roli.