Já, legenda (2007)

Prvá časť vyľudneného mesta so zarastenými asfaltkami, odstavenými autami, prázdnymi obchodmi a nervydrásajúcimi figurínami je úplne najdesivejšia a potom to s napätím ide mierne dolu vodou, zombíci sú tiež najstrašidelnejší, pokým ich nevidno a je počuť iba ich rev, ale napriek tej klesajúcej tendencii a spasiteľskému záveru sa to dá, lebo je to výrazne zapamätateľné, takže 80%.

Já, robot (2004)

Príťažlivá kombinácia fantastiky a kriminálky podporená skvelými trikmi robí z tohoto filmu výnimočné dielo vo svojom žánri, akokoľvek sa jeho zápletka javí ako banálna a otrepaná, prostriedky na jej rozuzlenie sú nadmieru atraktívne, ako bonus je pridaná jemná dávka nenápadného ale osviežujúceho humoru, ktorý je v podobných prípadoch skôr raritou, takže 90%.

The Runaways (2010)

Divoké sedemdesiate z prostredia rockerov, tak toto keď sa chytí za správny koniec, musí byť z toho dvojhodinové tornádo, po ktorom aj nestranní diváci majú parádny hangover, niežeby sa to v tomto prípade dobre nerozbehlo, ale brodilo sa to len po viac-menej fádnej plytčine, na rádoby životopisný kúsok tam skoro celkom absentujú výraznejšie míľniky a súvislosti, dlhé pasáže psychedelických výjavov druhej triedy nepomohli ani príbehu, ani hlavným aktérkam, hlavne na Kristen som sa po upírskych tupostiach nesmierne tešil a zostal som mierne rozčarovaný, takže 55%.

Vlkodav z kmene Šedých psů (2006)

Keď sa vydarí, vedia Rusi natočiť vydarenú rozprávku, ono treba povedať, že tie, ktoré čerpajú z ich originálneho staro a stredovekého prostredia, majú aj vyššiu kvalitu a úspešnosť, tu sa molodci vybrali na pôdu dákejsi staroslovanskej hrudy, ktorá s ich bylinami akosi neštymuje, čože o to, nápad bol zaujímavý, ale na takéto eposy je treba podstatne viac rublíkov, utpel hlavne vizuál a keď sa k tomu pridali dosť rozvláčne scény a širokovrstevný dej, pri ktorom scenár až príliš často strácal niť a súvislosti, bolo dielo dokonané, a to ani nemusím zaratávať dosť toporného hlavného Iváňušku, ktorého výraz mi furt pripomínal niekdajšieho člena hokejovej zbornej komandy, ktorý si celý zápas premietal v hlave, že keď prehrá aktuálny matč, pôjde kopať rašelinu na Sibír, na druhej strane hlavná Nastenka bola celkom vydarená, takže 55%.

Ken Park (2002)

Najinteresantnejšie na tomto prapodivnom kúsku je to, koľko tam toho navystrájali tie neplnoleté detiská, niežeby som si robil dáke ilúzie o dnešných raných adolescentoch, ale predsa len verejné prezentovanie nie úplne normálneho správania školákov sa mi nezdá ani vábivé ani legálne, pokiaľ to malo šokovať, u mňa nezabralo, skôr znechutilo, takže 40%.

Drsná škola (2001)

Pripadalo mi to také bezcieľne, zrejme to bol zámer vykresliť prázdnotu a bezútešnosť jednej podivnej society, ale absentovala tam väčšia snaha o hĺbkové zobrazenie dôvodov konania hlavných postáv, len sa to tak ležérne podávalo jedna scéna za druhou, až nakoniec tie najemotívnejšie momenty vyzneli úplne umelo a neprirodzene, takže 45%.

Ženy v nesnázích (2009)

Nespravodlivo neznáma ženská konverzačka, ktorú bez preháňania a ostychu môžem prirovnať k tarantinovským dialógom s guľami, má to aj zaujímavý humor, aj určitú vážnosť, no a všetky tie kôrky sú úžasne presvedčivé a samozrejme príťažlivé, zaujímavé, že už-už by ste chceli, aby už niečo ukázali a po chvíli na to razom zabudnete pri neopakovateľnom prívale slov a píbehov, skvelá práca scenáristu a režiséra, takže 80%.

Sociální síť (2010)

Myslel som si, že ako vytrvalo neústupčivý ignorant FB, budem pri sledovaní tohoto filmu značne hendikepovaný a nezorientovaný, ale tá hutná jednoduchosť príbehu mi úplne dala zabudnúť na polemizovanie o zmysluplnosti tohoto fenoménu, Fincher to proste vie a okrem toho dokáže zasadiť knokaut z úplne opačnej strany, ako očakávate, a tak, ako sa môžu odbaviť na jeho produkte zarytí prívrženci FB, tak mňa zas utvrdil v mojom zásadnom postoji, je to také jednoduché a zároveň geniálne, hodné skutočného majstra, takže 85%.

Kokain (2001)

Nevyužitá šanca, a to sa snažím odosobniť od mojej averzie voči vážne sa tváriacim filmom, glorifikujúcich zločincov, nenašiel som tam žiadnu pridanú hodnotu, len chronologicky zoradené výjavy zo života jedného drogového dílera, ktorý sa zrejme stal živou legendou vo svojom rezorte, atraktívna téma, hviezd ako maku, ... a dosť, takže 55%.

Město (2010)

Sú podobné kúsky, kde tú snahu tvorcov o menšiu či väčšiu glorifikáciu darebákov jednoducho a rýchlo prekuknete ako neúprimnú hru, tu som Benovi uveril, aj keď sa priznám, že až do konca som tŕpol, či to dáko nepofakuje, zrejme som palce držal dobre, lebo mi môj výborný dojem nepokazil, perfektná režisérska práca, vynikajúce herecké výkony, zaujímavá hudba, rozhodne jedno z najpríjemnejších prekvapení z tejto škatuľky za posledné roky, takže 85%.