Atentát (1964)

Jedna z najlepších českých vojnových drám, ak nie najlepšia. Silná téma, ktorá ponúka takmer všetko. Priateľstvo, zradu, pomstu, nepriaznivý osud a okolnosti, ktoré sa vyvinuli tak, že skončili tak ako skončili. Matne si to pamätám z TV (to už muselo byť poriadne dávno), takže som rád, že vyšlo DVD a môžem si to pripomenúť. Záver je skvelý, trošku viac priestoru by som venoval postavám, pretože mená sa takmer nespomínajú. To, že Gabčíka hraje L.Mrkvička som zistil iba podľa úlohy v atentáte a jedinej krátkej vety v slovenčine:"Ja pôjdem tiež". Chýblo mi detailnejšie rozobratie situácie tesne po atentáte. Snaha Heydricha prenasledovať útočníkov, Gabčíkova prestrelka s ochrankárom Kleinom, útek na bicykloch... Rád by som sa dožil nanovo natočenej, podrobnejšej, ale hlavne rovnako kvalitnej rekonštrukcie príbehu. No neviem si predstaviť režiséra, ktorý by to zvládol. Myslím českých, o našich (akých vlastne?), škoda hovoriť. Jakubiskovi realita nevonia. V hlave mi ešte pár dní znela tá dookola opakovaná veta: "Vzdejte se, nic se vám nestane!". Vyznie to nechtiac aj srandovne, zvlášť keď vieme, že Lidice zrovnali so zemou. Takže, zásobníky u každého zostali prázdne, až na jeden náboj. Každý vie čo s ním. 80%.

Rambo: Do pekla a zpět (2008)

Už roky sa pošuškávalo, že Sly by rád natočil pokračovanie Ramba, ale až teraz sa to stalo skutočnosťou. To, v akej pozícii sa pred natáčaním nachádzal, mu poriadne sťažovalo jeho snahu. Pokúsiť sa vynoriť z bažiny béčkových prepadákov určite nebolo jednoduché. Oživiť jeho najslávnejšie postavy bolo asi to jediné, čo mu ostávalo. Ale kto by vrazil peniaze do projektov, v ktoré niekto neverí? Buď si zatlčie posledný klinec do svojej hereckej kariéry, alebo sa stane zázrak, ktorý sa naozaj stal. Po úspechu pokračovania Rockyho už nebolo ťažké zohnať peniaze na Ramba. No a kto by to zrežíroval? No, teraz je jasné, že keď chce Stalone zabodovať, bude si to musieť natočiť sám. Tak,aký teda je Rambo 4? Nad očakávanie dobrý. Je to ten starý, hoci unavený, ale stále tvrdý chlapík. Príbeh jednoduchý, bez zbytočných scén, ktorý by film zbytočne nenaťahovali, minutáž slabých 80 min. je dosť prekvapujúca, ale svižná.Stalone si dobre uvedomil, že časy sa zmenili, vo filmoch sa to hemží realistickými prestrelkami, preto to čo vidíme v Rambovi, síce nie je reálne v celku, ale detaily poriadne krvané, teda rozhodne áno. Brutálne prestrelky majú šťavu, v jednom momente mi to dokonale pripomenulo úvod z Vojaka Ryana Rambová strelba guľometom do nákladného auta plného vojakov. Keď sa filmom na okamžik mihne hudobný motív J.Goldsmitha z prvého Ramba, je to akokeby som sa vrátil o 20 rokov späť.Napriek nepopierateľnej kvalite,ostáva prvý diel mojím najobľúbenejším.Odporúčam. 80%.

Zlatý kompas (2007)

Ďalšia fantasy, ktorá určite chcela zažiariť viac ako sa jej to nakoniec podarilo. Slušná výprava, triky v kombinácii s výborným hereckým obsadením dávali tušiť, že by to mohlo byť zaujímavé. Bohužiaľ, príbeh sa mi zdal pre detského diváka miestami dosť nezrozumiteľný a pre dospelých zase málo napínavý. Úroveň kvality si udržal asi na úrovni Narnie, bohužiaľ naviac to nemalo. Preto najvydarenejšia fantasy za posledné roky je Hviezdny prach, okolo ktorého nebolo toľko kriku. Potichu prišiel, zaujal, zabavil. Na pláne sú ešte dve pokračovania, takže ak chce Zlatý kompas zaujať, bude musieť hľadať iný kurz. 60%.

9. rota (2005)

Po troch rokoch sa distribútori zobudili a konečne nám dopriali trochu poriadnej ruskej akcie. Hoci so staršími ruskými vojnovými filmami akoby sa vrece roztrhlo, na to najkvalitenejšie z posledných rokov sme čakali dlhšie akoby sme chceli.Základy tohto výborného filmu stoja pevne ako Kubrickova Olovená vesta. Čiže prvá polovica výcviková, druhá bojová. Obidve sú výborné, Bondarchukova réžia je výborná, kľudne sa môže rovnať s tým lepším, čo v Hollywoode za posledné roky vzniklo. Trošku mi vadili spomalené zábery tie mi už vadia všade, ale nie je ich veľa. Akčné scény sú výborné, tým niet čo vytýkať a môžme rusom iba zaželať,aby sa im takých vojnových filmov podarilo natočiť čo najviac. Dasvidania. 70%.

Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street (2007)

Na muzikály som nikdy nebol,až na Formanove Vlasy, ale toto ma dostalo. Totálne pesimistický príbeh, takmer bez jedinej pozitívnej, alebo presvetlenej scény, teda až na spomienky z minulosti a zaľúbený mladý pár, ktorého happyend asi Burton nechal na domýšľavosti diváka, pretože sa akosi nenápadne vytratil. Celý film je ponorený do odtieňov čiernej a šedej, ktorá spolu s atmosférou špinavého Londýna dokonale hraje do karát pochmúrnemu príbehu. Piesne až na pár výnimiek,"I feel you Johanna" nie sú rytmické, väčšinou dokresľujú a dopĺňajú dej, kde hlavne pri duetoch si každý melie to svoje, ale spolu s výbornou hudbou to skvelo funguje. J.Depp, ako vždy ponuku od Burtona neodmietol, o svojom speve sám pochyboval, ale výsledok vôbec nedopadol zle. Krvavé scény sú dosť brutálne, najviac to asi zlízol Pirelli alias Borat a sudca Turpin v podaní Alana Rickmana, ktorý mohol dostať väčší priestor. Záver je skvelý. Výborný ohnivý tanček, démonický pohľad Deppa skrz dvierka na peci a posledné krvavé objatie za doprovodu výbornej hudby, to je hororové vyvrcholenie ako sa patrí... "Je libo masový bochánek?" Skúste, neoľutujete.V rámci žánru muzikál alebo novej zmesi muzikálový-horor, čistých 100%.

Odvlečen (2007)

Hviezdne obsadený film s jasným posolstvom, ktorému na malom priestore dominuje M.Streep. R.Witherspoon v úlohe uplakanej manželky nemá veľmi šancu zaujať, zvládli by to aj herečky s menej hviezdnym menom. Opäť téma terorizmus, opäť trochu politiky a menej akcie ako naposledy v Kráľovstve. Kvalitná réžia, no predsa filmu niečo chýbalo aby sa mi viac zaryl do pamäte. Neviem prečo som mal celý čas pocit, že príde nejaký zvrat. Na druhej strane, takých filmov už je viac než dosť, niekedy popletené až tak, že ani sám režisér nevie vysvetliť o čom to je. Takže,prečo si nepozrieť film bez zbytočných mylných odbočiek a zvratov? Slabšie štyri hviezdy. 70%

Soukromá válka pana Wilsona (2007)

"Hanks si našiel Wilsona." Žartujem pri spomienke na jediného Hanksovho spoločníka vo filme Trosečník. Hanksa trošku dlhšie nebolo, preto som sa celkom tešil na tento film. No, určite to nie je film, na ktorý sa pohrnú davy, ale keď prehĺtnete prvých 20-30 min., kde sa film iba rozbieha a nevadí vám trošku politiky, tak máte vysokú šancu, že sa zabavíte a popri tom vám film udelí vzdelávaciu lekciu z nedávnej, neslávnej ruskej invázie v Afganistane. Fakt, až neuveriteľný príbeh tohto výnimočného kongresmana. Výborné herecké výkony a hlavne zaujímavý P.S.Hoffman. 80%

Než ďábel zjistí, že seš mrtvej (2007)

Veterán S. Lumet, ktorý má na konte pecky s Al Pacinom, ako Dog afternoon a Serpico, je stále ešte v slušnej forme a natočil solidný thriller s výborným hereckým obsadením. Niektoré strihy a opakované scény z rôznych pohľadov jednotlivých postáv miestami trošku narušujú rytmus, ale základ je dobrý príbeh, a ten tu je. Nepriehľadnuteľný je oscarový P.S.Hoffman, ktorému sa situácia úplne vymkla z rúk. Slabšie štyri hviezdičky. 70%.

Pokání (2007)

Po dlhšom čase konečne film, ktorý je nádherný a to doslova. Vynikajúci príbeh, ktorý sa síce pomalšie rozbieha a skrýva pár prekvapení, ale o to silnejšie vás chytí za srdce. Vždy si cením film, ktorý ma dokáže dojať a posledné minúty mi fakt zovrelo hrdlo. Dokonalá réžia a výborný výber hercov, hlavne J.McAvoy, ktorý po The Last king of Scotland má o kariéru postarané momentálne má na konte ďalší hit Wanted. Film zdobí hlavne nezabudnuteľná asi päťminútová vojnová scéna bez boja z Dunkirque, ktorá má vystihnúť chaos a psychické rozpoloženie hlavného predstaviteľa. Podobnou scénou bez strihu to pred pár rokmi skúsil B.DePalma s N.Cageom vo filme Snake eyes, ale toto je úplne iná káva. Trošku mi chýbala scéna z väzenia,do ktorého sa Robbie dostal, a vadila mi scéna kde Robbie pri putovaní nájde hromadu mŕtvych dievčat. Scéna sa mi zdala dosť nerealistická, telá dosť úhľadne poukladané, takmer bez krvi a sám režisér to na dvd v komentári /otitulkovanom!/ priznáva. To je ale iba zrnko z celkovo geniálneho diela, ktorému vlastne niet čo vytknúť. Keby som nepoznal meno režiséra, tipoval by som, že niečo také by určite natočil už nebohý A.Minghella - režiséra Anglického pacienta a Návratu do Could Mountain. A už vôbec som netušil, že ho režisér obsadil do malej úlohy moderátora v závere filmu. 80%.

Bunkr smrti (2008)

Výborný príbeh, z ktorého by sa dali vyžmýkať neskutočné veci. Bunker, druhá svetová vojna a pokusy, to znelo lákavo. Možno to niekomu, tak ako mme pripomenie obľúbenú hru Wolfstein. Pár podobných filmov tu bolo, dokonca s rovnakým názvom a Mŕtva hliadka, ktorú považujem za vydarenejšiu, čo sa týka atmosféry. Uzavretý komplex pod zemou dával veľa možností ako stiahnuť divákovi zadok od strachu,ale nepodarilo sa. Vykľulo sa z toho vyvražďovacie béčko, prakticky bez nejakej dusnej a strašidelnej atmosféry, ktorý nemá väčšiu šancu zaujať. 40%.