Psanci (1980)

Tento western si pamätám ešte z čias VHS požičovní. Veľmi dobré obsadenie, doslova rodinný biznis. Traja bratia Carradinovci, dvaja Keachovci a dvaja Quaidovci. Hlavne mladý Dennis Quaid je takmer nespoznateľný. Postava Jesse Jamesa je tak trochu v úzadí a režisér sa venuje skôr celej bande, kde každý z nich dostáva takmer rovnaký priestor, čo je fajn. W. Hill je akčný klasik a už vtedy sa vyžíval v pekne krvavých a spomalených záberoch. Záverečná prestrelka je veľmi dobrá, i po toľkých rokoch ju mám stále v živej pamäti. Ako celok film nepôsobí tak celistvo, často je prerušovaný spevom, tancom a chlapskými potrebami v ženskom náručí. Celkovo priemer. 60%.

Ozbrojení a nebezpeční (2009)

Veľmi rozporuplný film. N. Antal je šikovný režisér, ale tu akoby nevedl z akého pohľadu chce príbeh uchopiť. Kto je ten správny a chytrý a kto je tu idiot? Prečo plánovať tak vážnu vec akou je lúpež s úplným nováčikom? Celý film mi kazila fakt divná motivácia hlavného "hrdinu", ktorý bol pre mňa práve spomínaným idiotom. Buď držím s partou alebo do toho vôbec nejdem. Ja sám by som ho asi zadusil a prakticky celý film mi liezol poriadne na nervy a fandil som ostatným chlapíkom aby ho konečne vyhrabali z toho auta a nakopali do riti. Kvôli nešťastnej náhode zomrel jeden človek, kvôli iniciatívnemu blbcovi umreli takmer všetci. Nie nadarmo sa u nás na Slovensku hovorí - "iniciatívny človek-hotový kokot". V závere sa mal ten magor pozrieť do zrkadla a spočítať koľko zla napáchal on sám. Film iba slabý priemer. 50%.

Mezi náhrobními kameny (2014)

Podobných filmov vznikly mraky, preto ma udivuje, že sa na to L. Neeson dal nahovoriť. Neesonovi však ide karta, typovo sa do týchto filmov fakt hodí, ale videli sme ho aj v lepších filmoch. Spočiatku to malo slušnú atmosféru, ale s pribúdajúcimi minútami to akosi začalo škrípať až prišiel záver s "umeleckou vložkou" a poučovaním a to mi úplne zkazilo celý film. U mňa iba na jedno pozretie. A o tom malom vychcanom černoškovi ani nehovorím...60%.

Pelle Dobyvatel (1987)

"Už som starý, necítim sa na takú cestu..." Bol som zvedavý na oscarový film z roku 1987. Mám rád rodinné ságy i príbehy vyhnancov. Takmer celý film sa odohráva na veľkej farme, kde prichádza otec so synom. Sledujeme ich začleňovanie, život a sny o lepšom živote. Otec už má svoje roky a bol by vďačný i za teplú ženskú ruku a raňajky v posteli. Je tu pomerne veľa postáv, ale zrežírované je to prehľadne, takže v príbehu sa určite nestratíte. Herci odviedli dobrú prácu, M. von Sydow je stávka na istotu, ale postava chlapca bola iste náročnejšia, vzhľadom na malé herecké skúsenosti jeho predstaviteľa mimochodom tiež Pelleho Hvenegaarda. Zvládol to výborne a film na mňa urobil dobrý dojem. 80%

Bitva o Moskvu (2016)

"Za nami je Moskva..." Rusi robia v posledných rokoch výborné vojnové filmy, ale kvalitné a správne špinavé vojnové scény ešte automaticky neznamenajú dobrý film. Filmy sú aspoň pre mňa v prvom rade o príbehu a tu je práve problém. Nakoľko máme veriť príbehu, ktorý bol v minulosti niekoľkokrát spochybnený? Dajme tomu, že mi je to úplne jedno a chcem iba vidieť dobrý film. Máme tu výborné akčné scény, ale nespáje ich žiadny silný príbeh ani postavy. To, že filmu chýba nejaká výrazná hlavná postava považujem tiež za veľkú chybu. Postáv je tu mnoho, ale žiadna vás nezaujme , sú to len povrchne načrtnuté charaktery. Guľometná paľba v závere mi pripomenula tú toľko kritizovanú paľbu B. Pitta vo filme Železné srdce. Nikto z Nemcov nestrieľal? všetci sa schovali? Nemecké útoky na ruské zákopy mi prišli tiež mimo realitu. Na 99% by boli všetci Nemci schovaný za tankami a nie roztrúsení medzi nimi aby ich rusi strieľali ako zajace...Ale to je práve ten ruský (či americký -to je fuk) patriotizmus. ++++ Pri poznámke, že "Nemci neušetrili ani kostoly" som nevedel či sa mám smiať alebo plakať, pretože v skutočnosti to bolo presne naopak!!! Na pozretie fajn, ale zázraky nečakajte. 60%.

Králův nesouhlas (2016)

Nóri sa po Dánoch tiež rozhodli zfilmovať svoje hektické dni pred i počas nemeckej invázie. Úplne ideálne by bolo pozrieť si tesne pred týmto filmom dánsky 9. April . Film sa odohráva presne v tých dňoch a o Dánsku tam padne tiež zopár viet. Kvalita filmu je fajn, ale výhrady by som mal k samotnej postave kráľa, ktorá je dosť nevýrazná. Podstatne lepšou a zaujímavejšou postavou je nemecký veľvyslanec, ktorého výborne zahral aj u nás dobre známy rakúšan Karl Markovics. Kráľove "nie" mi prišlo v tom zmätku ako prázdne a bezvýznamné gesto. Všetci vládny predstavitelia zmizli, nikto nevedel kde sú, národ nevedel čo sa deje a právom sa pýtal čo bude s nami. Ministri a velitelia armády situáciu podcenili a nepripravený nemohli čeliť tlaku nemeckej armády. Kráľova hrdosť trvala iba tri dni...Niekedy je jednoduchšie priznať porážku a nepripravovať svojím zlyhaním a zlyhaním vlády o život ďalších nevinných. Toť len môj skromný osobný názor. Film ok. 80%.

Spojenci (2016)

R. Zemeckis málokedy sklame, ale i tak som k filmu pristupoval opatrne, predsa len vojnový žáner ešte neskúsil, aj keď vojnové scény z Foresta Gumpa boli výborné. Nakoniec sú Spojenci o dosť lepším filmom než som očakával. Stačili úvodné minúty a nádherné pristátie padákom v púšti a film si ma získal. Pitt a M. Cotillard si parádne sadli, Marion je vážne skvelá, príjemná a sympatická herečka. Akčných scén nie je veľa, ale ak sú majú úroveň. Zaujal ma nevšedný pôrod počas bombardovania a pátranie po pravde o jeho manželke bolo napínavé. Film ako celok pôsobí kompaktne, v podstate mi nič nevadilo a fakt sa teším na vydanie filmu v bluray kvalite, keď si to pustím v plnej paráde. 80%.

Apač (1954)

B. Lancaster natočil niekoľko westernov, mnohé z nich som videl, ale Apač mi unikal. Vzhľadom na názov som čakal o dosť akčnejší film, ale nakoniec to tvorcovia neprehnali a zaujímavý príbeh dostal prednosť. Lancasterove modré oči na tmavej pleti svietili jak led diódy o polnoci, ale inak Apača zahral dobre. Jeho útek i cesta za poznaním ma nenudili a love story, ktorá na to spočiatku vôbec nevyzerala v závere prepukla naplno. Apač v podaní B. Lancastera je práve tým rozdielovým mužom v období zániku indiánskych kmeňov v podobe akej ich poznáme. Apač je posledný bojovník a zároveň prvý indián, ktorý si vypestoval vlastnú úrodu. 80%.

Jamie Marks Is Dead (2014)

K filmu som sa dostal cez režisérov výborný horor Ruiny, ktorý ma zaujal a bol som zvedavý, či nenatočil aj nejaký iný. Treba jasne povedať, že viac ako polovica filmu nepôsobí ako horor a momenty, ktoré tak pôsobiť mali boli príliš povrchné a neúčinné. Nápad to nebol najhorší, ale trebalo to uchopiť nejak inak. Vôbec som netušil, že sa vo filme v menšej roli matky objaví Liv Tylerová, ktorú posledné roky akosi nevidno. Film má pomalé tempo, chýba mu napätie a gradácia a márne som vyčkával moment, kedy sa film konečne rozbehne. To vláčne tempo a nevýrazný príbeh asi mnohých sklamalo, preto hodnotenie pomerne zodpovedá výsledku. Asi som naivne čakal viac a 3 hviezdy by boli veľmi štedré, preto 40%.

Hodina pušek (1967)

Ďalší film o legende menom W. Earp u mňa nakoniec dopadol iba priemerne. Od režiséra J. Sturgesa, tvorcu nezabudnuteľných Siedmych statočných či Velkého úteku ale aj iných dobrých westernov som čakal o čosi viac. James Garner ma nikdy neoslovil, jeho výkon bol iba primerný. Najlepšou postavou bol jednoznačne Jason Robards v roli Doca Hollidayea, ale tešil som aj na R. Ryana, ale nakoniec dostal málo priestoru. Film obsahuje všetko, čo by mal dobrý western obsahovať, ale napriek tomu ma to nechytilo tak ako by som si želal. Film má dobrý rozjazd, scény zo súdnej siene vyznejú lepšie než akčné prestrelky, no neskôr hlavne prostredná časť filmu stráca tempo. Za zatiaľ najlepší film o W. Earpovi považujem Tombstone. Hodina pušiek si u mňa nevystrieľala viac než 60%.