32 utajovaných stran_zpráva z pekla (2015)

Ja už roky čakám kedy niekoho napadne zfilmovať tento útek, je to skvelý námet na film. Útek Vrbu a Wetzlera historici označujú za jeden z najväčších útekov všetkých čias. Povedzme si ale na rovinu, že v našich končinách na to nemáme ani financie ani talent v podobe režiséra. Dokument Jána Nováka nám približuje ich príbeh a hlavne ťažký osud ich 32 stranovej správy, ktorej mnohí neverili alebo nechceli veriť. Režisér nám ponúka klasickú kombináciu dobových záberov, hraných scén a rozhovorov s historikmi. Kto čítal Vrbovu knihu "Utiekol som z Osvienčimu" ako ja by si mohol myslieť, že mu dokument nemá čo ponúknuť, ale predsa. Netušil som, že Vrba mal v USA súdny spor, ktorý prehral!! Takýchto dokumentov nebude nikdy dosť, pretože súčasná mladá generácia, ktorá žije v mobilnej a internetovej bubline by to rozhodne potrebovala naštudovať. 80%.

Baby Blues (2008)

Horor z pohľadu ženy v popôrodnej depresii sme tu ešte asi nemali, preto minimálne tento nápad musím pochváliť. Viac ako hororom bude film skôr thrillerom s prvkami drámy. Rozpočet bol určite obmedzený a na výnimočný film, by bolo treba skúsenejšieho režiséra. Stopáž 85 minút nedovoľuje veľmi vymýšľať, ale určite sa dalo viac popracovať na matkinej depresii, dať tomu hlavne viac priestoru. Výkony detských hercov sú v takýchto filmoch veľmi dôležité, ale to by sme chceli veľa. Najstarší syn ešte ok, dcéra a mladší syn dosť biedne a nepresvedčivé výkony. Z podobného filmu by vás malo poriadne emocionálne vyklepať, ale tu to veľmi nefungovalo. Zbytočne veľa času dostalo matkine bezduché naháňanie so sekáčikom v ruke a to je dosť škoda, pretože som cítil, že zručnejší režisér by z tohto príbehu vyťažil podstatne viac. 60%.

Deepwater Horizon: Moře v plamenech (2016)

P. Berg má bezpochyby talent. Stačilo málo a mohlo ísť o výnimočný film. Vadilo mi zopár vecí, ktoré samozrejme majú vplyv na celkový dojem. Aspoň ten typický hollywoodsky úvod o dokonalej rodinke a to americké vlastenectvo si mohli odpustiť. Technickej stránke a a efektom sa nedá nič vytknúť. V perfektnej roli arogantného a hrabivého hajzlíka sa po dlhšej dobe objavil J. Malkovich a zaujal i Kurt Russell a roli toho správneho chlapa, čo má vždy pravdu. Ich vzájomný pohľad do očí po výbuchu bol veľmi zaujímavý... Nemuselo padnúť ani slovo, ale každý rozumel: "Nehovoril som to ty nenažratý hrabivý hajzel?" Neviem, či bol M. Wahlberg správna voľba, podľa mňa by bodla menej známa tvár, ale ok. Spočiatku tak trochu dokumentárny prístup, neskôr hollywoodska prehliadka trikov, ktorá bola fakt vydarená a ak by sa niekto na tento film hodil viac ako Berg, tak rozhodne P. Greengrass. Skvelá práca, ale dalo sa to vylepšiť. 80%.

Synové Katie Elderové (1965)

Niekedy sa zdá, že J. Wayne netočil nič iné len westerny. Je však jasné, že ich natočil požehnane. Tento je z jeho menej typických, pretože tu nie je sám, ale jedným zo štvorice bratov, ktorým niekto zavraždil otca a ich mamu obral o farmu. Nepochybujte o tom, že J. Wayne to určite zistí a vinníkov pošle na druhý svet... Cesta k cieľu niekedy býva zaujímavejšia než samotný cieľ a tento film nebude pre westernového fanúšika stratou času. V menšej roli sa blisne D. Hopper. Postupne odškrtávam Waynove westerny, ale ťažko povedať či ich do konca svojho života uvidím všetky.80%.

La La Land (2016)

"Jazz umiera..., ale ja to nedopustím..." Muzikály nie sú práve moja parketa. Začul som zvesti o senzácii menom La La Land, ale nevenoval som tomu veľkú pozornosť, dokonca som nevidel ani trailer, ako zvyknem. Až meno mladého režiséra, tvorcu výborného filmu Whiplash ma presvedčil, že to môže byť fajn...A po filme uznávam, že je to najlepší muzikál , aký som videl, možno i preto, že spievaných a tanečných scén nie je zas tak veľa a keď sú, majú svoje kúzlo. Výnimkou je iba úvodná scéna na diaľnici, tá mi nesedela. Piesne sú pekné, niektoré výborné a prvý koncert pred divákmi úplne úžasný a v sále sa ozývala nádherná pieseň , ktorá by možno bodovala aj v súčasných hitparádach. E. Stone som v ničom lepšom nevidel a R. Gosling bol jednoducho skvelý, pravdepodobne jeho najlepšia rola. Ako romantický film boduje naplno, pripomínalo mi to Titanic a lásku medzi Leom a Kate. Celý film je plný farieb, že sme v súčastnosti prezrádza len mobil alebo iné malé detaily. Inak by som dal ruku do ohňa, že sme niekde v 60-tych rokoch. Má to kúzlo, neuveriteľnú atmosféru, ktorá vás vtiahne a nájdeme tu mnoho odkazov na hudobníkov, jazz, hollywood, filmy a hviezdy filmového plátna. Film má nádherný záver, ten dlhý pohľad do očí ma dojal a šance na oscara sú vážne veľmi vysoké. 100%.

Nahý mezi vlky (1963)

Iba nedávno mal na STV1 premiéru remake tohoto filmu a dostal som chuť na originál. Táto staršia verzia z roku 1963 sa mi zdala o čosi vierohodnejšia, čo je v takýchto filmoch zásadná vec. S blížiacou sa červenou armádou Nemeckí dôstojníci tušili, že sa budú musieť zodpovedať za svoje činy, preto boli mnohí z nich o dosť povolnejší a miernejší než v začiatkoch. Samozrejme nie všetci ako môžme vidieť aj tu. Fakt by ma zaujímalo ako to bolo v skutočnosti. 70%.

Lída Baarová (2016)

"Je to všetko komplikovanejšie než sa na prvý pohľad zdá..." Neviem, či bol Renč dobrá voľba, ale zodpovednosť za výsledok nesie on. Casting sa myslím vydaril, T. Pauhofovú vyniť nemôžem ani nikoho iného z obsadenia. Celková skladba filmu je ok, rozhovor starej pani Baarovej, ktorá sa v spomienkach vracia do doby svojej najväčšej slávy nie je nový prístup, ale rozhodne je divácky vďačný a zaujímavý. Z nejakého dôvodu Renč úplne vynechal detstvo, nejaký úvod alebo herecké začiatky L. Baarovej a hneď sme skočili na konkurz, z ktorého sa potom odpichla k sláve...Jej práci sa tiež veľmi nevenoval, sme svedkami len jej romániku s nemeckým hercom a neskôr Goebbelsom. Trápnu milostnú scénu a odrazy tváre v plameňoch si Renč mohol odpustiť a venovať sa radšej spomínaným nedostatkom. Je fajn, že dal priestor i väzneniu Baarovej ale celkovo film postráda hĺbku. Všetko je tak povrchné a priemerné a o Baarovej sa toho veľa nedozvieme. To že randila s Goebbelsom je na životopisný film trochu málo, nie? 60%.

Smrt přichází v dešti (1965)

"V kase mi chýba 10 000 korún..." Slovenská detektívka to je dosť zvláštne a netradičné spojenie, ale A. Lettrich to dokázal. Hlavná herecká dvojka Chudík a Polónyi na tom má tiež obrovský podiel, ale zahviezdili aj I. Mistrík a mnoho ďalších postáv, ktorých je tu pomerne dosť. Film má dobrú atmosféru, čiernobiela farba mu pristane a v istom momente je to pekne zamotané, pretože paleta podozrivých je neobvykle široká... Fakt som nečakal, že ma film tak chytí a netrpezlivo som čakal , kto z hromady podozrivých vraždil a prečo. Až pri podrobnejšom skúmaní som zistil, že Lettrich natočil tri detektívky, akúsi trilógiu s tými istými vyšetrovateľmi - Chudíkom a Polónyim. Rozhodne som zvedavý i na ďalšie pokračovania. +++Postava advokáta, ktorý po večeroch majstruje na bytoch je z dnešného pohľadu sci-fi komédia...80%.

Lemmy Forever (2010)

"Pohľad na Lemmyho možno niektorým ľuďom naháňa strach, no v skutočnosti je to jeden z najmilších ľudí akých poznám..." Mám doma cd výberovku Motorhead a o Lemmym som vedel, že je veľkým zberateľom nemeckých vojnových vecí, od odznakov až po dýky a uniformy. Okrem nemeckých spomenul i slovenské a chorvátske, škoda, že ich neukázal. Z jeho domácej zbierky som odpadával, má tam neskutočné veci. Zahanbil by nejedno múzeum. Lemmyho som nepoznal ako človeka. To až teraz s týmto dokumentom. Musím povedať, že na mňa zapôsobil veľmi sympaticky. Je to chlapík, ktorý sa dá do reči s úplne cudzím človekom, turistom, fanúšikom, ochotne sa s vami odfotí a ešte poďakuje!!! To je dnes veľmi vzácne, doslova ma svojou dobrosrdečnosťou dojal. Motorhead mám rád, pripomína mi dnešný Sabaton. Majú zopár naozaj vydarených skladieb, ako hudobník, rocker a skladateľ toho Lemmy preskákal dosť a tento extrémne kvalitný dokument vám ho priblíži k srdcu oveľa bližšie než ste ochotní pred sledovaním pripustiť. Lemmy si ma jednoducho získal. Veľmi kvalitný dokument na ktorý môže byť pyšný nielen jeho syn, ale i všetci, ktorí ho milovali. Nech meno Lemmy svieti večne! 100%.

Toni Erdmann (2016)

Nemci opäť dokazujú, že vedia. Toni Erdmann možno nebude pre každého, je to prevažne konverzačný film, ale mňa to bavilo. Film v jednoduchosti ukazuje pravdu na pozadí modernej doby a honby za kariérou a to, že kariéra ešte neznamená šťastie. Vydarený návrat otca, ktorý si vymyslel meno Toni Erdmann dcéra docení až oveľa neskôr, divák má však karty na stole a vidíme, že takýto život stojí za hovno. Pochválim vydarenú scénu dcéra spev - otec piáno v podstate u neznámych ľudí... Bulharský chlpatý kostým v byty na "nahej party" nemal chybu, dobre som sa zasmial. Stopáž 162 minút sa možno zdá náročná, ale zbehlo to ako voda. Takmer každý by dnes potreboval takého Toniho Erdmanna, aby nám pripomínal - Spomaľ a užívaj si!...80%.