• Krátkometrážní

From the Mouths of Babes (2012) (seriál)

Kouzelný pořad, ve kterém se můžeme znovu setkat s oblíbenými tvářemi televize včerejška. Jsou tu herci z Xeny, Cleopatry 2525... Hezké.

Na doživotí - Série 2 (2008) (série)

Vzhledem k tomu, že se Victoria Pratt objevila v hostovačce až ve 2. sérii a přesto jsem se vrátila na začátek, není lepšího doporučení.

Na doživotí - Série 1 (2007) (série)

Pamatuju si, jakoby to bylo včera, co jsem kývla na netypickou kombinaci Damian Lewis a Sarah Shahi. Policejní procedurálky ignoruju, ale tohle stálo za to. Už jen pro ty dvě skvěle napsané postavy.

Anorexia mentalis (1991) (TV film)

Důležitá slovenská televizní inscenace z doby faktického úpadku slovenského filmu. A o to je to cennější zážitek. Anorexie mentalis patřila mezi mladistvými 90. let mezi nejvýraznější ohrožení na životě. Osvěta měla teprve přijít. A toto byl první krok. Skvěle zahrané mladičkou Hilmerovu, která dokázala sehrát vše od nadějné studentky až po naprostou trosku. Rodičovských rolí se velmi citlivě ujali Studenková a Dočolomanský. Jen mne trochu mrzí, že se dodnes nezměnil přístup ke způsobu komunikace s rodinou a jídelníček, kterým se měla nemocná opět vrátit do života byla tradiční nemocniční šlichta. Na reprízách by se nemělo šetřit ani na Slovensku, ani u nás.

Anděl pomsty (1995) (TV film)

No, je to zážitek. Netušila jsem, že může existovat také čistý mormonský western, ale budiž. Adaptace dobrodružného románu Gary Stewarta je zdánlivě klasický příběh o psanci z divokého západu. Ale při bližším porozumění si můžeme všimnout, že se to celé odehrává v oblasti Salt Lake City v době závěru života Brighama Younga. Život uvnitř církve a města formují snahy o vybudování samostatného státu i jeho plánované připojení k USA. Ale životy jednotlivců a jejich morální kompas nepřipomínají nic, co bychom znali z klasických westernů známých v Evropě. Jedná se tedy o odlišný divácký zážitek, ale ve výsledku to není špatná exkurze mimo klasické žánrové klišé. Berenger je zajímavým antihrdinou, Heston je dobře zvolený na proroka v pozdním věku, Leslie Hope je něžná tak akorát, aby přežila v polygamním manželství.

Brigham Young (1940)

Příběh cesty Brighama Younga a jeho věrných do Salt Lake City v polovině 19. století vypadá a funguje v podání tehdejšího Hollywoodu jako klasický biblický epos. Nechybí ani symbolické kouzlo na závěr, "drobný" rozdíl je pouze v tom, že sledujeme první éru mormonismu a nikoli životopis Mojžíše. Jako doplnění vzdělání to není špatný zážitek, důležitý je kontext moderních amerických dějin a vývoj amerického filmu 40. let. Případnou diváckou nudu zachraňuje mladá láska v podání Tyrona Powera a Lindy Darnell, ale natočené je to skutečně zručně, takže pokud víte, do čeho jdete, může to být solidní zážitek. Trochu epický i trochu patetický. Vzhledem k tomu, že jsou mormonské příběhy součástí klasického westernového narativu, lehce se divím, že jsem o něm nevěděla už dříve. Ale to bude tím evropským romantickým pohledem na příběhy z divokého západu, ve kterých nikdy nešlo o víc, než o Old Shatterhanda nebo Elke Sommer.

Proso - opereta DJC (2013) (koncert)

Nádherné koncertní provedení toho nejlepší z Hospody na mýtince aneb ze setkání nad operetním dílem Járy Cimrmana. Miloň Čepelka zpívající Ty české panenky je dokonalý. Pro znalce obou fenoménů učiněná radost.

Modelář (2020)

I dnešní Zelenka je bohužel stále včerejší Zelenka. Ale v jednotlivostech je Modelář výborný film. A jako bonus tu jsou dvě výborně napsané vedlejší role pro Fialovou a Kubařovou, zralé herečky, na které se pravidelně zapomíná. #kinonakolečkách

Všeuměl - Série 2 (2000) (série)

2. série JOAT se nese na zcela identické vlně jako 1. série, tvůrci jen přitlačili na brutálním humoru. Objevuje se tu například Kateřina Veliká (Danielle Cormack) a její záliba ve stájích... anebo taky loutkové orgie s panem Cecíkem (plyšovou kravičkou). Tenhle formát nešlo tlačit dopředu o moc déle, takže po 8 dílech stačilo a sezónu 2000/2001 dokončila Cleopatra 2525, seriál z první poloviny B2B Action, který mohl z půlhodinových dílů přejít na dvojnásobný formát.