• Krátkometrážní
  • Hudební

DjamHellVice - Entrée en matière (2011) (hudební videoklip)

Zaujímavý francúzsky featuring, DjamHellVice (ten v tričku "Animal Liberation") je samozrejme lídrom, ale klip je príliš jednoduchý.

Instinkt (1999)

Vynikajúco spracovaný námet, psychologická sonda do jedného civilizáciou zničeného človeka, ktorý uprednostnil divočinu pred bezhraničným idiotstvom Človeka. Prekliati pytliaci a pomätení rebeli, ktorých zábavkou je vraždiť zvieratá v džungli, by mali všetci do jedného visieť. Viac takýchto filmov!

Vtáčia kriminalita (2003)

V dokumente hovorí na môj vkus až príliš poľovníkov, lesníkov a policajtov, prijal by som totiž aj nejaké postrehy od ochranárov, ale aspoň Marek Brinzík sa tu objaví. Hovorí sa o dosť vážnom a dosť prehliadanom probléme – probléme vtáčej kriminality – od ničenia hniezd sýkorkám a lastovičkám v mestách, cez ilegálny odstrel či odchyt dravcov, až po pašovanie papagájov. Popisuje výlučne slovenské pomery, čo je samozrejme plus.

Ekologická výchova (1998)

Krátke predstavenie cieľov združenia Ekoenergia - ako vyrobiť recyklovaný papier, búdky pre vtáky, prečo kupovať produkty šetriace elektrickou energiou a pod. Nezamieňať s českým dokumentom Ekologická výchova.

Kupte si strom! aneb Sen o krajině (1999)

Jedinečný dokument o celosvetovom hnutí Land Trust. Aj keď tento názov sa na Slovensku nepoužíva, Land Trust praktikuje napríklad Lesoochranárske zoskupenie VLK. Ide tam o to, že neziskovky alebo pozemkové spolky, vykupujú pozemky za účelom ochrany prírody, napríklad, kúpia lužný les a nepustia do neho drevorubačov, alebo sa im rovno podarí získať mu štatút najvyššej ochrany. Tento dokument hovorí najmä o situácii v Rakúsku, spomína úspešné snahy, napríklad zastavenie projektovania výstavby priehrady pri Hainburgu. Pekné.

Plač veľrýb (2014)

Krutý dokument, na slovenskú tvorbu výnimočný, a žiadna amatérčina. Odporúčam každému, komu nie je ľahostajné vybíjanie veľrýb a pľundrovanie oceánov. Možno podporiť Sea Shepherd Conservation Society a iné organizácie, ktoré majú moc vniesť to medzi ľudí.

Nebezpečný radón (1992)

Dokument z čias, kedy sa konečne začalo hovoriť o problematike pôsobenia radónu. Jednak prirodzeného, z hornín, s upozornením, že by sa na takých miestach nemali robiť výstavby. Ale dôležitejšie pre mňa bolo upozorňovanie na chemické odpady v riekach, jedovaté výfukové plyny na cestách a uliciach, škodlivé odpady na skládkach a smetiskách a rakovinový cigaretový dym. Dnes je situácia v tomto smere trochu lepšia, ale škoda, že takýchto dokumentov ubudlo.

Uplatňovanie zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (1995)

Nejaká pani v kožuchu, asi z Ministerstva životného prostredia, vysvetľuje, ako funguje zákon o ochrane životného prostredia v praxi a proces ako Ministerstvo posudzuje podnety občanov. Je to taká rozprávka, lebo informovanie verejnosti sa v praxi príliš nekoná, alebo sa koná až keď výstavby a výruby sú v plnom prúde, a tie animované vsuvky ako pre 10 ročných divákov neviem, či sa tam hodili. Samozrejme nechcem nikoho odradiť od podávania podnetov, treba písať maily kvôli každej skládke, alebo spílenému stromu, oni sa boja o volebné hlasy.

Mýtus o TANAPe (2000) (TV film)

Zaujímavý dokument o žabomyších škriepkach štátnych rezortov o lesné pozemky, ktoré majú jedinú obeť – lesy. Ministerstvu pôdohospodárstva sa nepáči, že Ministerstvo životného prostredia dostalo lesy pod správu, Štátnym lesom prekáža Správa TANAPu. Tomáš Vančura zo Správy TANAPu bol pre lesníkov rovnaká trieska v zadku ako Erik Baláž z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK. Bolo by to až smiešne, ako si každý obhajuje vlastnú "pravdu", keby sme nevideli, ako Tatry vyzerajú dnes – Vančura dostal padáka a krásy Tatier ruinuje novými zjazdovkami J&T pod hlavičkou Tatry Mountain Resorts.