• Krátkometrážní
  • Hudební

Byla jednou jedna planeta - Climat, les effets / Le passage par le nord (2008) (epizoda)

–Nikomu sa nepáči myšlienka, že by mal obmedziť znečisťovanie na polovicu. Ani súkromným osobám, ani hospodárom, ani podnikom. Nikto však nemá právo povedať: Choďte niekam inam. Týka sa to nás všetkých. –Všetky vlády musia začať s informačnou kampaňou o otepľovaní. V tlači, televízii a rozhlase. A prejaviť tak politickú vôľu. –Trvalo milióny rokov, kým sa vytvorila táto Zem so svojou atmosférou a prispôsobila sa životu. A Človek to za necelé dve storočia dokáže zničiť? Nie, to nesmieme dovoliť!

Byla jednou jedna planeta - Les Écosystèmes 1 / Les Écosystèmes 2 (2008) (epizoda)

–Keď je ničenie postupné, ľudia to radšej vôbec nevidia. –Z Veľkonočného ostrova by sme sa mali všetci poučiť. –Nikdy nie je neskoro, možnosti sú tu; Zvýšenie ochrany druhov a sídiel, obmedzenie spotreby a predovšetkým kúsok zdravého rozumu a dobrej vôle nám pomôžu vyhnúť sa omylom minulosti. Nebrať viac, ako Zem vyprodukuje.

Clearcut Nation (2014)

Vyrobila nízkonákladovo miestna skupina Battle Creek Alliance v roku 2014. Hovorí sa o odlesňovaní v Kalifornii. Bohužiaľ, podobný dokumentárny film by sa dal natočiť v každej krajine, je to boj s veternými mlynmi, ktorý sa nedá vyhrať, kým budú existovať ľudia.

Světové ekonomické fórum (2019)

Zostrih zo zasadnutia Svetového ekonomického fóra v Davose v roku 2019, šikovne doplnený rozhovormi a vyjadreniami takmer 50-tich ľudí, väčšinou z rôznych korporácií alebo politických strán. Neviem si pomôcť, ale mal som pocit, že mnohí prišli len odverklíkovať svoje naučené vety a nažrať sa. Pre niektorých z nich je to zasadnutie tuším niečo ako párty. Jennifer Morganová z Greenpeace, Rutger Bregman, Jane Goodallová a Greta Thunbergová boli asi jediní/é zo zúčastnených, ktorí/é mali moje sympatie, no určité moje sympatie má nepochybne aj Klaus Schwab; Neverím síce moc greenwashingu, no podporujem new reset, green new deal, aj Agendu 2030, hoci sú to plytké programové dokumenty - niekde treba začať.

Problém tří těles - Meditátor (2024) (epizoda)

„Nesnášíme hmyz. Už dlouho se ho snažíme zbavit. Používáme pesticidy a sypeme do hlíny jedy, chceme ho sterilizovat. Plácáme ho a šlapeme po něm. Výsledek? Hmyz se nikam nechystá.“ Nie, to nepovedali ufóni, a nebolo to určite myslené tak ako to beriem ja; Trefný alegorický pohľad na vec. (Ufóni v tomto seriály tvrdia o nás, že sme hmyz - poznámka pre tých čo to nevideli). Touto sarkastickou poznámkou posledného dielu to celé aj mohlo kľudne skončiť :D

Záchrana: Na každém životě záleží (2024)

Musí to byť hrozný pocit vojsť do haly, kde sú tisíce zúbožených stvorení odsúdených na smrť, s vedomým, že mám batoh len na niekoľko z nich, ktoré môžem do neho dať a zachrániť. Zároveň je to úžasné, že aspoň tých zopár dostane slobodu a život. Ľudia, čo tieto záchrany robia, sú reálni hrdinovia, a som rád, že také známe neziskovky, akou je Zvířata nejíme, sú ich propagátormi.

Rick a Morty - A Rickconvenient Mort (2021) (epizoda)

Úprimne, v tomto seriáli väčšinou nenachádzam vôbec žiadnu pointu, beriem to len ako čierny humor. No tento diel je absolútnou výnimkou, obsahuje referenciu na skvelý a bohužiaľ zabudnutý eko seriál Kapitán Planéta. Planetínu by som prijal za kamarátku.

Rebel Moon: První část – Zrozená z ohně (2023)

Pointa o ľudskej potrebe vládnuť iným. Keby som chcel v príbehu hľadať nejaké skryté myšlienky, tak utlačované národy by som mohol priradiť ako metaforu k našim domorodcom a vládnucu dynastiu k našej civilizácii. Film obsahuje zopár zmienok o tom, ako tá dynastia úplne spľundrovala planéty. Zjavné je to napríklad na referencii na industrializmus v podobe tej ťažobnej planéty – členka tímu (Du-na Bae) pochádza z tejto planéty, a práve ona hovorila, ako to tam dynastia zničila a že predtým tam žiadne ťažby neboli a ako tam prekvital život. Okrem tohto som v tomto filme žiadnu inú pointu / myšlienku nevidel, bral som to ako ničím výnimočný Netflixovský film na znudený večer. Druhý diel ani nebudem pozerať.

Piklírna - Modrá krev (2021) (epizoda)

Konečne vieme, akú úlohu majú tí naši ilumináti: Co to jsou reptiliáni? -To jsou podobu měnící ještěří lidi, co žijí v utajení mezi námi. Patří mezi ně politici i celebrity. Reptiliáni poskytují naší společnosti finance a my za ně bráníme světu, aby zamezil globální oteplování. Oni teplo k životu potřebují.

A Prayer For Compassion (2019)

Hoci náboženstvá mi vôbec nič nehovoria a idú úplne mimo mňa, som vďačný za tento dokument, ktorý približuje vegetariánske smery náboženstiev. Pretože práve nábožensky založení ľudia väčšinou odmietajú vegetariánstvo s rôznymi absurdnými argumentmi, ako napr že ostatné druhy vytvoril akýsi "stvoriteľ" (v mnohých náboženstvách ho nazývajú "boh") na to, aby nám slúžili (a podobné drísty). A práve preto tento dokument môže byť pre niektorých ľudí zlomový a možno sa nájdu v organizáciách ako Christian Vegetarian Association a pochopia, že zvieratá cítia a chcú žiť (rovnako ako my), a že ich zabíjanie pre naše využitie nie je absolútne k nášmu životu nevyhnutné. (podobný dokument: Honoring God's Creation)