Mimořádná událost (2022)

V jednom týdnu jsem viděl tři dobré české komedie ze současné doby, což mi udělalo vážně radost a fouklo mi to pod nos vůni naděje. Mimořádná událost je funkční a vedle Zbožňovaného je nevulgární a velmi vtipný, Víc takových filmů.

Jak přicházejí sny (1998)

Dobře jsem pochopil, co chtěli tvůrci říci, bohužel ta hlubší filozofie je příliš plochá. Vizuální vrstva je sice poměrně originální, ovšem mě z toho často boleli oči, až mi bylo nepříjemné se dívat. Příběh i herecké výkony jsou úplně v pořádku, ale s tímto bardem jsem viděl lepší filmy.

Zbožňovaný (2021)

Po dlouhé době česká komedie, ktera měla potenciál. Kolečko po svých vulgárních blbinách napsal vcelku dobrý scénář. První třetina, až do vpádu na zahradu je nabitá a má říz (coz mohla být skvěle vygradovaná závěrečná scena). Jakmile odejde Bartoška do pozadí událostí, zpomali se to a lehce táhne. Ale celkově jsem mel po Všech tech Chlapech na střídačku apod. fajn pocit.

Pornhub: Sex, prachy a internet (2023)

Napred to vypadalo, ze je Netflix plně na straně odpůrců porna (to jsem pomalu ztracel zajem, protože by slo o klasickou moralitu, bez jakýchkoli argumentů), potom se to rozplyne a clovek nevi, proč hodinu a pul sledoval něco o ničem.

Bratři z donucení (2008)

Musim rict, ze jsem se smal celou dobu a to buranský komedie moc nemusím, ale tady jsou i dobrý hlášky.

Waynův svět (1992)

Humor Mike Myerse mi je zapovězeným. Ať už jde o Austina nebo Wayna, nic nadprůměrného v tom nevidím. Tento film je spíš velká směsice scének, které můžou fungovat v SNL, ale jinak to moc význam nemá.

Chernobyl: The Lost Tapes (2022)

O Černobylu toho mám hodně načteno i nakoukáno, takže nic nového mi ztracené pásky sdělením nepřinesly. Ovšem záběrů, které nebylo možné nikde jinde je tu opravdu hodně a to musím jedině pochválit. Jako dokument je to průměrné, ale nové záběry jsou dobře vybrány a jsou silné.

Nene (2022)

Jestli Jordan Peele něco dokáže, tak je to neskutečný sebeklam, kdy se přesvědčuje o své dokonalosti nebo snad jedinečnosti. Nabubřelá sdělení, kdy srovnává svoji tvorbu se Spielbergovým dílem či se prsí, jak cítil, že musí udělat něco velkého a tak natočil Nene, jsou neskutečná. Stejně tak neskutečné jsou i jeho filmy. Uteč byla vcelku pohodovka, kterou jsem si užil pro svoji jednoduchost. My už značně skřípalo, leč šlo o zajímavé rozuzlení. Jenže právě to ukázalo extremní díry v logice. A Nene? To už se nedá nijak omluvit. Je to prázdná bublina, u které pokud poukážete, jak je nudná a povrchní, tak Vám Peele zcela jistě řekne, že některé scény, které kritizujete jsou právě podobenství. Nejsou, jen někdo nezvládne opodstatněnou kritiku.

Běžná selhání (2022)

Silně podhodnocený film, který má co nabídnout. Na místní průměr se vykašlete a přečtěte si pár recenzí od profesionálních kritiků. Na poli dramatu je to čistých 70%. Odstup od postav je tu znát, ovšem ne tak chladně, jako v severských filmech a hlavní charaktery jsou promyšlené. Největší pochvalu zaslouží vždy výborná Táňa Medvecká, která zvládá svoji roli stárnoucí ženy, která ztratila smysl života, výborně. Tři příběhy, které se letmo protnou, aby nám následně mohlo být ukázáno, že normální všednodenní starosti jsou nicotné. Dalších 10% dávám za závěrečnou scénu. Doufal jsem, že bude film zakončen něčím, co jeho smysl prohloubí a to mi bylo dopřáno.