Nenarození (2009)

Slabučký horor, ktorý nemá štipku atmosféry. Hlavná hrdinka je samozrejme 10-tka čo sa týka vzhľadu, ale herecky je s konkurentkou Megan Fox na tej istej, nizučkej úrovni. Podľa traileru to vyzeralo celkom slušne a Gary Oldman vzbudzoval nádej kvalitnej dávky strachu. Film som si musel pozrieť na dva-krát. Pri prvom pokuse som proste zaspal, čo tiež o mnohom svedčí. Inak som si nemohol nevšimnúť extrémny product-placement, ťahajúci sa celým filmom. MacBooky, IPody a samozrejme IPhony sú nám tu celý čas neskutočne drzo podsúvané ako tie najsprávnejšie produkty bez ktorých sa cool človek dneška nemože zaobísť.

Terminator Salvation (2009)

Ako fanúšika celej série ma tento film jednoducho sklamal. Scenár je strašne plochý a predvídateľný, dialógy v podaní režiséra Charlieho anjelov nudné a bez štipky nadhľadu. Jediný kto z tohoto priemerného filmu trochu vyčnieva je jednoznačne Worthington. O tomto hercovi budeme v budúcnosti určite počúvať častejšie. Bale zrejme veľkú časť energie spotreboval na priateľské rozhovory s kameramanmi a nechal znova niekoho iného ovládnuť film v ktorom hrá hlavnú úlohu. Nechcem nikomu ukradnúť prekvapenie, ale podobný záver som pred časom videl a tiež to bolo najslabšie pokračovanie perfektne nakopnutej série. Práve som si na IMDb pozrel tržby a pre Salvation to nevyzerá vobec ružovo. Škoda, potenciál tu určite bol a nezachráni ho ani cameo digitálneho Arnolda.

Andělé a démoni (2009)

Ron Howard natočil film o behaní. Viac ako dve hodiny postavy na plátne proste niekam bežia. Potom čo dobehnú na určené miesto, nasleduje nudný dialóg a beží sa ďalej. Prvá hodina je koncentrovaná nuda a druhá polovica je len trošičku lepšia. McGregor a Skarsgard patria k mojím najobľúbenejším hercom súčasnosti a pohľad na ich boj s nekvalitným scenárom, ktorý predstavuje vrchol nelogičnosti, je smutný. Maybe next time.

BloodRayne 2: Vykoupení (2007) odpad!

Prvý diel som videl približne pred rokom. Jediné čo si z neho pamätám je výstrih Kristanny Loken a zvláštny výraz inak vynikajúceho Kingsleyho, ktorý sa divákovi podvedomo ospravedlňuje za svoju účasť v tomto epose. Pokračovanie som si nevedel predstaviť ani v najdivočejších snoch. Napriek absolútnemu kasovému neúspechu sa však našiel nejaký blázon, ktorý Uwemu dal prachy k realizácii tohoto míľnika svetovej kinematografie. O veciach ako je dej, tempo , prijateľné herecké výkony, stupňované napätie a logika konania postáv na plátne pán režisér zrejme nikdy nepočul. Priznám sa, že som pár pasáží proste preskočil (človek musí chrániť svoje psychické zdravie), ale to čo som videl mi úplne stačilo. Myslím si, že trilógia je v tomto prípade dosť blbý nápad. Bohužial si to, nemyslí aj Uwe Boll ...

Baader Meinhof Komplex (2008)

Priznám sa, že voči nemeckým filmom a seriálom mám určitý dešpekt. Raz za čas sa však zíde partia, ktorá je schopná spracovať zaujímavý príbeh na skutočne svetovej úrovni. V posledných rokoch je v Nemecku módou vysporadúvať sa s minulosťou pomocou veľkého plátna. Spomeniem Good Bye Lenin, Der Untergang a Das Leben der Anderen, ktoré dokázali prekročiť hranice a zaujali divákov na celom svete. Tým najvätším plusom Komplexu je pre mňa vyváženosť. Na jednej strane rozumiete prečo sa z normálnych občanov stávajú teroristi, ale na druhej sa film nikdy nesnaží ich konanie ospravedlňovať. Nájsť túto tenkú líniu je nesmierne ťažké a z tohoto pohľadu je film perfektný. Malým sklamaním sú však herecké výkony. Okrem Martiny Gedeck a Bruna Ganza ma nikto skutočne neprekvapil. Napriek tomu je však scenár tak dobrý, že dokáže udržať vašu pozornosť celých 150 minút, jednoznačne odporúčam vidieť.

Bathory (2008)

Jedna hviezdička ja za Annu Friel, druhá za Rodena. Všetko ostatné je jednoducho strašné. Pohľad na Polívku a Mádla na kolieskových korčuliach skutočne donútil maju sánku klesnúť. Film som pretrpel až do konca a je mi strašne ľúto peňazí, ktoré Juraj Jakubisko premrhal na takúto blbosť.

Americký ninja (1985)

Jeden zo šiestich amerických filmov, ktoré sme dostali k našemu mono-videorekordéru v roku 1987. Preto má tento Dudikoffov produkt u mňa špeciálny bonus.

Šifra mistra Leonarda (2006)

Knihu som sa pokúšal prečítať dvakrát. Priznám sa, že som sa nedostal za 50-tu stranu. Takú kombináciu nezmyslov a nezáživnosti som proste neprekúsol. Preto som dúfal, že sa vďaka filmu dozviem čo bolo na tejto knihe také zaujímavé, že stála za to, aby francúzky prezident osobne povolil natáčanie v Louvri. Obsadenie sa zdalo excelentné a ponúkalo najlepšie predpoklady na film roku. Bohužiaľ si zodpovedný ľudia povedali, že kniha je písaná štýlom scenára tak ju proste bez úprav prevzali. Film som zvládol pozrieť bez prestávky, ale dalo mi to fakt zabrať. Dej jednoducho nedáva zmysel a celé to vyznieva príliš krčovito a dáva za pravdu tým, ktorý tvrdia, že celé dielo má jediný cieľ - uraziť katolíkov. Kritizovať katolícku cirkev je určite správne, ale dá sa to urobiť aj inteligentnejšie a zaujímavejšie. Napr. Religulous, ktoré natočil v minulom roku Bill Maher sa pozerá stokrát príjemnejšie a divácký zážitok je oveľa intenzívnejší. No možno sa Ron Howard poučí a pripravovaných Anjelov a Démonov natočí na trochu inej úrovni.

Ztraceni (2004) (seriál)

Po prvej sérii som si myslel, že práve toto bude najlepší seriál všetkých čias. Moje nadšenie však s každým ďalším dielom 2. série opadávalo, až som to prestal sledovať úplne. Neviem celkom presne prečo ma Lost prestal baviť, ale najskor to bude prehnanou dávkou záhad, ktoré jednoducho pribúdajú bez toho aby tie staré boli nejak uspokojivo vysvetlené. Priznám sa, že si občas nejaký diel (prvé a posledné časti sérií) pozriem, a sorry, keď tým niekoho urazím, ale celé mi to pripadá ako argentínska telenovela, kde stačí vidieť každú 50-tu časť a normálny človek si zbytok proste domyslí. A ešte jeden problém, konkrétne Jack, ktorý sa mi svojou neskutočnou dokonalosťou sprotivil po 5-tich minútach.

Smrt čeká všude (2008)

Kombinácia R. Fiennes a D. Morse u mňa vzbudila záujem vidieť tento film. Aké, ale bolo moje prekvapenie keď sa ich účasť na plátne obmedzila na kratučké, 3-minútové výstupy o dvoch vetách. Film samotný je však natoľko dobrý, že som túto stratu až tak dramaticky nepociťoval. Režisérke sa podarilo navodiť tú správnu atmosféru strachu a všadeprítomnej nenávisti panujúcej v uliciach Bagdadu. Jeremy Renner si znova vyskúšal úlohu amerického vojaka a Anthony Mackie ma už zase príjemne prekvapil. K naozajstnému prekvapeniu roku má však film ešte stále ďaleko. Scenár je pozliepaný z vojnových filmov ako Jarhead, Black Hawk Dawn a HBO série Generation Kill, čo mu veľa originality nepridalo. Napriek tomu štyri hviezdičky plne zaslúžene.