Hvězdy nám nepřály (2014)

Ale jo. Tento druh filmov nemám v obľube, pretože ich schéma je dopredu jasná. Čiže čo sa dá hodnotiť je forma prevedenia. Najväčšie klišé - tak americké - je postavené na málo pravdepodobnej fyzickej aj mentálnej príťažlivosti oboch hlavných postáv. Je to ale nutné na vybudovanie citového vzťahu s divákom. Pasáž, kedy hlavná postava liezla v cudzej krajine do schodov, hoci jej to principiálne neprospieva, je za hranicou. Vtipné pasáže sú vtipné, dojímavé sú dojímavé. Je to funkčné.

Interstellar (2014)

Neviem, čomu inému by som dal 5 hviezd, ako takémuto filmu. Z hľadiska žánru sci-fi prekračuje vačšinu iných filmov originálnym prepracovaním ťažkých tém ako je koncept iných svetov, čiernej diery, inej slnečnej sústavy, .... Popritom prebieha silná linka vzťah rodič dieťa. Obe linky ma oslovili. Výborné obsadenie. Fyzika občas trocha hapruje. Konštrukcia robota ako z céčkového filmu. Aritmetickým zaokrúhlením 5 hviezdičiek.

Čtvrtý druh (2009)

Film má napriek svojej vymyslenosti a tendenčnosti dobrú atmosféru a vyžaduje nejaký nadhľad a nebrať to príliš vážne - je to zábavný film. Záver ma bavil. Popudí veriacich, ktorí si Stvoriteľa predstavujú ako dobrého dedka na mráčiku, viac pokročilí si ho predstavujú podobne, len menej dekoratívneho. Ale stvoriteľom môže byť aj sociopatický zmrd z laboratória, ktorý má to šťastie, že jeho druh je o pár miliónov rokov starší a teda má technológie na "rozosievanie života" a príde si občas urobiť nejaké laboratórne pokusy na myšičkách.

Anomálie (2014)

Čisté béčko, prechádzajúce v bojových scénách do nechcenej komičnosti a trápnosti. Hlavnú postavu si zahral sám režisér a pôsobil tak trocha ako retard aj v roli herca aj v roli režiséra. Jedna hviezdička za jedinú uveriteľnú postavu vo filme Alexis Knapp - hezká holčina, a za srandovne prišpendleného Briana Coxa - jediného známeho herca - s ledkami prilepenými na hlave, ktorý necekol ani mäkké F.

Lásky čas (2013)

Nevadí, ak je to romantika zľahka korenená sci-fi, a sci-fi zložka je nepodstatná. Problémom je samotná podstatná zložka - drama / romantický. Nevydržatelne natiahnutá stopáž. Pseudointeligentné hlášky. Absurdné pravidlá ktorých jediným účelom je urobiť z toho doják. Za komediálne prvky jednej z vedľajších postáv dve *.

Nezapomeň na mě (2010)

Záver ktorý prísnejšieho diváka môže pobúriť svojou nepravdepodobnosťou. To ale len vtedy ak sa vezme doslova. Konkrétna technika záveru ale nie je dôležitá - a teda je nedôležitá aj jej nepravdepodobnosť. Situácia kedy sa ľudia konečne začnú vzpamätávať z rany ktorú im život uštedril a práve v tej chvíli dostanú ďalšiu už nie je tak neobvyklá. Príbeh mal viacero zaujímavých liniek, ktoré stoja za pozretie, zamyslenie a pozastavenie.

Na hraně zítřka (2014)

V základe minimalistická, repetitívna etuda s fázovanim ktorá mi pripomenula hudbu Steva Reicha. Film je skvelý radom detailov v ktorom mi nevadilo nič, okrem dočasného zníženia tempa niekde v prostriedku.

Transcendence (2014)

Schizofrénny dej, ktorý poteší paranojických anti-technologických aktivistov z náboženských kruhov "nehrať sa na boha". Príbeh ich ale zároveň necháva vraždiť a bezostyšne zničiť pozitíva technologickej evolúcie. Poteší aj priaznivcov technologického rozvoja, ale ponecháva ich v stave principiálneho a netolerovateľného zneužitia technológií. Táto rovnováha je možno zámerná, ale bola dosiahnutá iracionálnym správaním postáv. Pekný námet, ale nevyťažený jeho potenciál. Výborne obsadená Kate Mara - jej anti-technologický aktivizmus som jej zožral aj s navijakom - tento rok už ju nechcem vidieť.

Po zániku Země (2013)

Ma to prostý príbeh a prosté posolstvo. To sa stáva, že 13 ročný chalan už nie je taký roztomilý ako pred 6 rokmi. Ale on ani príbeh sa nehral na roztomilosť ani neprimerané hrdinstvo pubescenta. Ak by sme nevychádzali z toho, že Jaden je Smithov syn a neprojektovali do neho svoje predstavy, hodnotenie by bolo o pár percent vyššie. Videl som omnoho väčšie prúsery, a s 5 hviezdičkami.

Časové pásmo bylo změněno