Nezahrávej si s ohněm (2012)

Duhamelovi som neuveril ani že dýcha. Príbeh kde hasič zlikviduje bandu násilníkov. Potrebuje k tomu len to, aby filmový štáb umiestnil záporákov na správne miesta v správnom čase. Na ksicht Bruce Willisa a jeho slávny škleb sa už nedalo pozerať. Vincent D'Onofrio si to užíval, kým nedostal od režiséra pokyn, že jeho postava má umrieť, lebo sa blíži koniec stopáže.

Lucy (2014)

Film trpí viacerými vážnymi nedostatkami. Nemá scénár. Besson sa chytil základnej myšlienky o tom, že človek údajne využíva malú časť mozgu a zmastil okolo toho fantasmagóriu na tému že ako by to podľa neho a pre finančný profit mohlo vyzerať pri 100% využití mozgu. Za druhé, Besson si zjavne myslí, že je dobrý v filmových auto naháňačkách. Rukopis týchto pasáží je úplne typicky francúzsky, čiže nudný až trápny. Dnes sú tieto veci niekde celkom inde. No a za tretie - úbohá Scarletka Johansson. Neviem, či jej roboticko - prihlúply výraz po tom čo zvýšila svoje percento využitia mozgu - poradil Besson alebo to Scarletka lepšie zahrať nevedela - ťažko povedať. Vo všeobecnosti - vinný je vždy hlavne režisér. Často krát sa dá povedať že "nevyužitý potenciál". Nie v tomto prípade. Potenciál to žiadny nemalo. Neuveriteľné, ako Besson premrhal toľko peňazí za niečo bez seriózneho scénára.

Filosofové (2013)

Film hmýriaci sa pseudofilozofiou - tou filozofiou ktorej logika je priestrelná kedykoľvek a kdekoľvek. Letmo spomenuté známe myšlienkové experimenty. Ale príbeh nás zavedie niekam kde sa ukáže, že o filozofiu až tak nešlo a nechá otvorené nejaké otázky na zamyslenie. Hlavná postava Sophie Lowe ma bavila. Menej ako 3 hviezdy si film nezaslúži. Ale nezaslúži si ani 5 hviezd.

WikiLeaks (2013)

Film, ktorý nepodsúva okato názor. Zjavne film s názorom - s ktorým by mohli "prudko" súhlasiť alebo "prudko" nesúhlasiť mnohí potrebujú a očakávajú. Bola by to ale najskôr propaganda - ktorej by som nemohol dať 4 hviezdy. Snímka prezentuje pozitíva i negatíva Wikileaks a dáva priestor na zamyslenie. V prípadoch, kde o zamyslenie je záujem. PS: Nejde o to, či si wikileaks niekto číta. To, že nejaká špinavosť je zverejnená znamená pre páchateľa potenciál postihnutia, a to je podstata.

Hvězdy nám nepřály (2014)

Ale jo. Tento druh filmov nemám v obľube, pretože ich schéma je dopredu jasná. Čiže čo sa dá hodnotiť je forma prevedenia. Najväčšie klišé - tak americké - je postavené na málo pravdepodobnej fyzickej aj mentálnej príťažlivosti oboch hlavných postáv. Je to ale nutné na vybudovanie citového vzťahu s divákom. Pasáž, kedy hlavná postava liezla v cudzej krajine do schodov, hoci jej to principiálne neprospieva, je za hranicou. Vtipné pasáže sú vtipné, dojímavé sú dojímavé. Je to funkčné.

Interstellar (2014)

Neviem, čomu inému by som dal 5 hviezd, ako takémuto filmu. Z hľadiska žánru sci-fi prekračuje vačšinu iných filmov originálnym prepracovaním ťažkých tém ako je koncept iných svetov, čiernej diery, inej slnečnej sústavy, .... Popritom prebieha silná linka vzťah rodič dieťa. Obe linky ma oslovili. Výborné obsadenie. Fyzika občas trocha hapruje. Konštrukcia robota ako z céčkového filmu. Aritmetickým zaokrúhlením 5 hviezdičiek.

Čtvrtý druh (2009)

Film má napriek svojej vymyslenosti a tendenčnosti dobrú atmosféru a vyžaduje nejaký nadhľad a nebrať to príliš vážne - je to zábavný film. Záver ma bavil. Popudí veriacich, ktorí si Stvoriteľa predstavujú ako dobrého dedka na mráčiku, viac pokročilí si ho predstavujú podobne, len menej dekoratívneho. Ale stvoriteľom môže byť aj sociopatický zmrd z laboratória, ktorý má to šťastie, že jeho druh je o pár miliónov rokov starší a teda má technológie na "rozosievanie života" a príde si občas urobiť nejaké laboratórne pokusy na myšičkách.

Anomálie (2014)

Čisté béčko, prechádzajúce v bojových scénách do nechcenej komičnosti a trápnosti. Hlavnú postavu si zahral sám režisér a pôsobil tak trocha ako retard aj v roli herca aj v roli režiséra. Jedna hviezdička za jedinú uveriteľnú postavu vo filme Alexis Knapp - hezká holčina, a za srandovne prišpendleného Briana Coxa - jediného známeho herca - s ledkami prilepenými na hlave, ktorý necekol ani mäkké F.

Lásky čas (2013)

Nevadí, ak je to romantika zľahka korenená sci-fi, a sci-fi zložka je nepodstatná. Problémom je samotná podstatná zložka - drama / romantický. Nevydržatelne natiahnutá stopáž. Pseudointeligentné hlášky. Absurdné pravidlá ktorých jediným účelom je urobiť z toho doják. Za komediálne prvky jednej z vedľajších postáv dve *.