Po zániku Země (2013)

Ma to prostý príbeh a prosté posolstvo. To sa stáva, že 13 ročný chalan už nie je taký roztomilý ako pred 6 rokmi. Ale on ani príbeh sa nehral na roztomilosť ani neprimerané hrdinstvo pubescenta. Ak by sme nevychádzali z toho, že Jaden je Smithov syn a neprojektovali do neho svoje predstavy, hodnotenie by bolo o pár percent vyššie. Videl som omnoho väčšie prúsery, a s 5 hviezdičkami.

Ona (2013)

Rozporuplný film k zamysleniu. Ľudia už teraz vo svojej samote držia v panelákových bytoch po dvoch psoch a majú ich radšej ako väčšinu druhých ľudí. Umelá inteligencia je dnes v prudkom rozvoji, softvérové neurónové siete a evolučné/genetické algoritmy, resp. genetické programovanie dokážu riešiť komplikované problémy. Existujú softvérové aplikácie ktoré dokážu zmiasť človeka v tom zmysle, že nerozpozná že komunikuje so strojom. Krabička z filmu nie je nepredstaviteľným sci-fi ďalekej budúcnosti a iBoy alebo iGirl je realistický artikel (a pritom ani neo….exkrementí trávniky). Ťažké sci-fi je už je taká miera samostatnosti a rozvoja „OS“ ktorá by viedla k takej ducharine, akou je „presun OS na metafyzickú úroveň“, alebo k mystickej „všeobjímajúcej láske“. Hoci rýchlejší rozvoj softvéru neviazaného na fyzické telo je logický, toto vyústenie je viac účelové ako možné hoci v ďalekej budúcnosti. Tento účel je ale užitočný – dvoma psami v byte a zavesením sa na sociálne siete problém desocializácie človeka nie je zďaleka skončený. Jedna hviezda dole za o pol hodinu pretiahnutú stopáž, a viacero náznakov, že problém hlavnej postavy je duševná nemoc, čo nepochybne nebol zámer režiséra.

Wolf Creek 2 (2013)

Zábavné, pekne to odsýpa, nuda nehrozí. Jaratt exceluje. Zamrzelo, že niektoré postavy sa správali (tradične) nelogicky - napr. útek pred autom po ceste.

Nymfomanka, část II. (2013)

Volume 2 stratil invenciu vo vymýšlaní neexistujúcich paralel "na zamyslenie", a prezentuje divákovi ďalšie druhy možných úchyliek. Nakoniec nachádza dokonca komerčné využitie nymfomaniackých skúseností, ktoré (a nielen to) predovšetkým pripomína potrebu dosiahnúť plánovanú stopáž. Strata invencie scénáristu a režiséra vyústila do dvojnásobne hlúpeho záveru.

Nymfomanka, část I. (2013)

Volume 1 predkladá originálne paralely ktoré by mohli viesť k zamysleniu. U niekoho nad tým, do akej miery sú tieto paralely umelé, a to až násilne. O filme sa hovorilo ako o kontroverznom. Film nymfomanka je kontroverzný akurát pre hercov, ktorí sa odhodlali ukázať svoje pipíky a pipinky v súlade so súčasným trendom a v zmysle "keď ukazujú druhí, ukážem aj ja". Skúmať dušu niekam posunutého človeka je obtiažne až nemožné. Trierovi som neuveril že vie dostatočne, o čom napísal scénár, a koľko tam je komerčných zámerov. S ťažkým srdcom 3 hviezdy a to vďaka peknej pesničke od Rammsteinu, ktorý potešil moje okrem iného metalové srdce.

Kandidát (2013)

Príjemné prekvapenie. 3.5 hviezdy. Satira, ktorá viackrát pobavila. Konečne režisér bez komplexov z americkej produkcie, ktorý nedostatok technológie nenahrádza samoúčelnou súložou, nešokoval zbytočnou a/lebo premrštenou vulgaritou ani samoúčelným násilím. Z hercov - výborný výkon Michala Dlouhého, ktorý by utiahol výraznejšiu rolu - ale možno radšej v menej satirickom prevedení, ktoré v tomto priestore chýba. Jedna vážnejšia chyba sa predsa vyskytla. Film naznačil že mediálne firmy sa svoje manipulácie snažia zakladať na reálnom základe (Štúr). Týmto náznakom film neprimerane idealizuje realitu - 20 rokov tu mediálne organizácie vrátane novinárov zjavne generujú mediálne informácie z čistej vody - na objednávku.

Vlk z Wall Street (2013)

Film s obrovským renomé, ktorý sklamal. Celý dej je pretkaný moralistným prístupom bez sebemenšej snahy režiséra obuť sa do topánok hlavnej postavy a chvíľu v nich ísť. Režisér moralizovanie umne skrýva tak, aby nemohol byt obvinený zo zjavnosti. Jednovrstvový dej natiahnutý na 3 hodiny ukážok "morálneho úpadku". V čom je vlastne rozdiel medzi podvodným maklérom a obchodným reťazcom, v ktorom vám včera dnes aj zajtra predajú šunku nadopovanú chemikáliami aby v nej stabilizovali čo najviac vody, a to za účelom aby vám predali vodu za cenu masa? No len v tom, že majitelia reťazca vám neukážu, ako si svoje "poctivé zárobky" užívajú. Jordan Belfort áno. Podvod je v súčasnej dobe štandardným obchodným prístupom. Burzoví makléri v tomto probléme hrajú tretie až piate husle. Sú ale šťavnatým námetom na poriadne vymoralizovanie a Scorsese si to poriadne - až zvrhlo (3 hodiny) - užil. Filmu patria dve hviezdy. Tri má za pekný výkon hlavnej postavy, ale skôr za fyzickú náročnosť. Na Oskara to nebolo, ani zďaleka.

Zlodějka knih (2013)

Zcela zbytočný film, nudný, bez príbehu, založený na peknej tváričke hlavnej postavy, 1000x recyklovaná téma bez pridanej hodnoty. Jedna hviezdička za veselú scénku na konci: "miluju t...." - a exit. Tak to ma skutočne zabavilo. Ale ani tato vtipná scénka stratu času nijak nevyváži.

Hra o trůny (2011) (seriál)

Kategorizácia "Fantasy" milovníkov fantazijných rozprávok typu Pán Prsteňov pomýli. Tí budú sklamaní. Seriál je totiž skôr polit-thriller a to vynikajúci. Výborné dialógy, výborná výprava, výborné obsadenie. Miera násilia - až na pár šokov - adekvátna. Miera sexuality trocha prepálená. Fantasy prvky potlačené na minimum, čo je v tomto prípade plusom.

jOBS (2013)

Po zhliadnutí filmov o Jobsovi mi opakovane prichádza na um otázka - v čom že to bol Jobs génius? Pri sledovaní tohoto filmu ma táto otázka zaujala viackrát, pretože som tam videl človeka s prostorekým prejavom, nekontrolovanou mysľou a s úsilím urobiť produkt ktorý bude dobre vyzerať a dobre sa predávať. „Celé zle,“ komentoval scénu - tohoto filmu - Steve Wozniak, v ktorej má byť hýbateľom digitálnej revolúcie Jobs. Víziu podľa neho pretláčali iní. Ak bol Jobs v niečom génius, ani z tohoto filmu nebolo zrejmé v čom, čo je zlyhaním scénára, režiséra alebo Jobsa.