Občan Kane (1941)

Epos, ktorý sa aktívne vzpiera zubu času svojím dodnes atraktívnym remeselným spracovaním a veľkolepým, myšlienkovo bohatým príbehom. Rozuzlenie je úžasné a Welles za kamerou a hlavne pred ňou nie je nič menej, než fascinujúci.

Karate Kid (2010)

Tá najklasickejšia príbehová šablóna, akú si len človek dokáže predstaviť, ale spracovaná tak úžasne profesionálne a fungujúco, až tomu takmer sám neverím. Celý film jednoducho šľape ako dobre namazaný stroj a okrem trápnej a otravnej Taraji P. Henson som nenašiel nič, čo by som mu potreboval vytknúť. Hlavnému hrdinovi sa dá fantasticky fandiť, záporácke decko je správne hnusná špina, remeselne je to natočené bez jedinej chybičky (každá bitka je adrenalínová a panoramatický záber malebný presne tak, ako má byť), no a samozrejme starý dobrý Jackie si vy-ni-ka-jú-co vystrihol zadumaného mentora s bolesťou v duši. Karate Kid je skrátka dôkazom, že nie každý sračkoidne pôsobiaci režisér musí byť hneď na odpis, a čo je hlavné - že nie je ani tak dôležité ČO, ale AKO.

Král sokolů (2000)

Klasika, na ktorej som vyrastal. Krásny Oravský hrad, výborná hudba, slizký Langmajer a nezabudnuteľné bahno.

Je t'aime (2010)

Kvázi-apokalypsa, robotický anjel a malý ušatý psík, ktorý sa chce kamarátiť. V kombinácii s piesňou extrémne pôsobivé. Videné na Istrocone 2012 v prítomnosti producenta Mitsuhisu Ishikawu (áno, musel som sa pochváliť).

Muži v černém 3 (2012)

Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou a aj napriek všetkým tým dotáčkam, pretáčkam, stopnutiam a prepisom scenára sa z tretích Mužov v čiernom vykľul výborný film. Scenár funguje (megašok!), vtipy takisto (smial som sa asi o 200% viac, než som očakával) a záverečný zvrat je neočakávaný a dojímavý. Obrovské prekvapenie.

The Sweatbox (2002)

Dokumentárny film o tom, ako sa z plánovaného veľkolepého animáku "Kingdom of The Sun" po veľkých produkčných bolestiach nakoniec vykľula výborná "Vladárova nová tvár". Nedá sa povedať, že by to nebolo zaujímavé, ale osobne som po tých legendách, ktoré o tomto dokumente kolovali (Disneyho štúdio sa napríklad dodnes snaží, aby ho nikto nevidel), čakal niečo ešte prekvapivejšie. Ako študijný materiál ale dôrazne odporúčam.

Poslední samuraj (2003)

Majstrovský epický príbeh, v ktorého centre stojí magickou atmosférou opradené spoznávanie cudzej kultúry, rovnako fascinujúcej pre ušpineného a vojnovou traumou zmáraného amerického vojaka, ako aj pre diváka. Filmárčina v tej najčistejšej podobe. Skvostná réžia, perfektný scenár a mnohovrstevnaté, vynikajúco zahrané postavy. A do toho monumentálne burácajúca a zároveň dojímavo citlivá hudba Hansa Zimmera, najlepšia, akú kedy zložil. Absolútny kinematografický zážitok.

Vzpomínky na lásku (2004)

Druhé pozretie v režisérskej verzii všetko zmenilo. Najromantickejší film, aký som kedy videl. Áno, pri písaní tohto komentára rumázgam.

Klan létajících dýk (2004)

Precízna réžia, množstvo nádherných obrazov, skvelí herci a fantastická osudovosť.

Chata v horách (2012)

Mám rád, keď sa stane niečo takéto. Už keď som získaval dojem, že v Hollywoode je okrem Chrisa Nolana snáď každý retardovaný, tak príde nejaký "who the fuck is he" Drew Goddard s nejakou "fucking cheap horror slasher" Chatou v horách a dokáže mi, že originalita nevymrela. Predstavujem si tú situáciu, ako sa Whedon (Avengers odpustení) s Goddardom stretli niekde na pive, ujasnili si rozpočet, zmierili sa s myšlienkou, že z ich diela môže vzniknúť totálny prepadák... a potom sa u Jossa doma totálne zhulili a nechali fantáziu zdivočieť. Výsledkom je pravdepodobne najoriginálnejší scenár, aký tu bol od čias Inception a v kombinácii s výbornou réžiou dal vzniknúť niečomu vskutku brilantnému. Ak nejaký film klame telom, tak je to tento. Strašne rád by som zašiel do detailov, ale ono je naozaj k prospechu veci o Chate nevedieť absolútne nič. Len si to, milý divák, pekne zapni a "let the authors blow your mind". P.S.: Ten čierny humor!!!