Benga v záloze (2010)

Už si ani nespomeniem, kedy naposledy tu bola komédia, v ktorej by bezchybne fungovalo 99% percent vtipov. The Other Guys toto kritérium spĺňajú. Hlášky, running jokes, jednorázové vtipy... to všetko má svoje miesto a dokonalý účinok. Skutočne slzopudný rehot sa síce nedostavil, ale hlasný smiech áno. A keď sa k tomu ešte pridajú perfektne zohraní a vo svojich úlohách fantastickí Ferrell a Wahlberg, dostanete film, ktorý sa nedá nemilovať. Dúfam v pokračovanie.

Království ohně (2002)

Príliš veľa kecov, málo akcie a drakov. Je to škoda, pretože režisér je evidentne zručný, draci sú super a s väčším rozpočtom z toho mohla byť skutočne slušná postapo-fantasy pecka.

Poslední vládce větru (2010) odpad!

Tak neuveriteľne trápny a dementný film, až pôsobí, že bol tak točený schválne. To je však samozrejme nezmysel a tak mi nezostáva než smutne konštatovať, že M. Night Shyamalan, tvorca takých peciek ako Znamenia, Vyvolený a Šiesty Zmysel, klesol na samé dno a ešte nižšie. Last Airbender je jedna mizerne zrežírovaná a ešte horšie napísaná kravina. Dej je skratkovitý (ale fakt brutálne!) a absolútne negradujúci, dialógy sú prinajlepšom stupídne a postavy nemôžem označiť inak iba ako absolútne vypatlaných a nelogicky sa chovajúcich kreténov, ktorý sa ešte väčšinu času tvária ako totálni retardi - tu vedie Dev Patel, ktorý je tak smiešny, až vám ho začne byť ľúto, pretože vidíte, že sa naozaj snaží, ale jeho "badass with daddy issues" je aj tak jednoducho na zaplakanie. Režijne je to potom jedna veľká bezradnosť a neschopnosť, ktorej nepomôže ani zopár zaujímavo komponovaných záberov. Proti tejto mokvavej sračke je skrátka aj taký Eragon veľdielom na úrovni Pána Prsteňov. Naozaj, nepozerajte to.

Bolt - pes pro každý případ (2008)

Vynikajúci animák. Jasné, je neinvenčný až hanba (jediným originálnym nápadom je samotný námet, a ani tým si nie som celkom istý), inak ale funguje prakticky v každom ďalšom ohľade. Emócie sa dostavia aj napriek hrozným klišé, postavy sú sympatické a zábavné (dokonca ani ten morčiak nie je otravný, a to aj napriek tomu, že mal na to všetky predpoklady), technologicky a remeselne je to pastva pre oči (výborná kamera a animácia) a má to našľapanú hudbu Johna Powella. Obrovská spokojnosť.

Železný obr (1999)

Po rokoch som si to opäť pozrel a len som sa utvrdil v tom, že tento film je animovaný klenot, akému nie je široko ďaleko páru. Finále je jednoducho emotívna bomba, proti ktorej je povedzme taký Wall-E iba studená a odosobnená sci-fi báchorka. Geniálny film potvrdzujúci Birdov status famózneho režiséra.

Jonah Hex (2010)

Tak tomuto vavím príjemné prekvapenie! Po tunajších komentároch som čakal sračku, ale namiesto toho som dostal odsýpajúce a zábavé westernové béčko, z ktorého je dokonca patrná silná a jasná vízia človeka za kamerou. Je pravda, že na mnohých miestach je drolená strihmi, maskujúcimi pretáčky a dotáčky, a taktiež slabým scenárom (typická premisa "záporák chce zničiť celý národ", kľučky typu "nájdite niečo, na čom Hexovi záleží a priveďte to sem" a lenivosť vysvetľovať podstatné veci, hlavne "zdochýnam na kríži a NEJAKO som sa naučil kecať s mŕtvolami"), ale inde je tak evidentná, že mňa samého to šokovalo (námatkovo spomeniem pasáž s Hexovým oživovaním - fakt výborná scéna). Hayward má rozhodne talent a dúfam, že mu Hollywood dá druhú šancu, aj keď to s Hexom finančne nevyšlo. Len nech mu tam nabudúce nasilu nepchajú afektovanú Megan.

Americký gangster (2007)

Vskutku precízna prácička, ktorú však od plného hodnotenia delí nejaký naozaj zapamätaniahodný, ultimátny výkyv zo síce vynikajúcej, ale predsa len málo prekvapujúcej koľaje, tiahnúcej sa celou stopážou. Chcelo by to skrátka nejaký uzemňujúci emotívny alebo akčný moment (alebo viac momentov), ktorý by to povýšil ešte o level vyššie. Aj napriek tomu je však Americký gangster brilantne zrežírovaný a vynikajúco zahraný film, ktorý ma ani v predĺženej, 176 minút dlhej verzii nenudil. P.S.: Russella Crowea ako herca fakt nemusím, ale tu mi nielenže nevadil, ale prišiel mi nadmieru sympatický.

Noční můra v Elm Street (2010)

Ako tak pozerám tunajšie komentáre, dochádzam k záveru, že šibe buď mne, alebo ostatným. Musí to von: mne sa to páčilo. A ešte než začnem s dôvodmi, prečo to tak je, vedzte, že originál som videl a neprišiel mi nijako, ale naozaj nijako výnimočný. V žiadnom ohľade, ani len ten Englundov Freddy nebol zapamätaniahodný. Narovinu - remake ma bavil oveľa viac. Samuel Bayer síce netuší, ako vybudovať skutočnú hororovú atmosféru a ani prachsprosté ľakačky nie sú v jeho podaní viac ako priemerné, ale mal som tú česť stretnúť sa s omnoho horšími režijnými kúskami (za všetky spomeniem nedávne Ozveny mŕtvych, brrr...), aby som mal potrebu nejako extra kydať práve na toto. Réžia je proste priemerná a rutinérska, čo je myslím viac, než v čo ktokoľvek mohol dúfať. Navyše má fajn vizuál. Scenár je samozrejme neinvenčný a na zakázku vyfabrikovaný, ale neuráža prehnane blbými dialógmi ani výraznými logickými lapsami. A herci... no, tam už smerujem ku chváleniu. Všetci do jedného sa snažia a drvivej väčšine z nich to vychádza, hlavne Kyleovi Gallnerovi a Rooney Mare. Nie sú to žiadni sprostí teenageri na jedno odkrágľovanie, sú to skutoční herci. No a Freddy... moji priatelia vedia, že Jackiemu Earle Haleymu ako hercovi veľmi fandím a mám ho rád. Pri tomto filme som sa však odpútal od fanúšikovského pohľadu a snažil sa uvidieť toho "trápneho a smiešneho" záporáka, ktorým jeho Freddy údajne je. Nič také som nevidel. Jackie opäť raz zabodoval a stvoril postavu, na ktorú je radosť sa pozerať. Freddy z roku 2010 je omnoho vážnejší, mrazivejší a reálnejší, než ten rozverný pajác z originálu. Osobne fandím viac tejto verzii. Ako v prípade Freddyho, tak aj v prípade samotného filmu.