farfalla

Katarina Solikova

okres Praha

<< předchozí 1 2 3 4 7 14 20 26
    • 3.11.2018  11:53
    Inspektor Max (TV seriál) (2018)

Chcela som dať dve hviezdy, ale za Duchoňa je tá tretia.

• 26.7.2017  06:38
    'A' (1965)

• 23.5.2017  20:51

Ani sekunda hudby Davida Bowieho. Veľmi podivný dokument o hudobníkovi...

• 9.5.2017  20:14

You should use things and love people. Because the other way doesn't work.

• 3.2.2017  16:14

1947 - Don't be a Sucker - https://www.youtube.com/watch?v=23X14HS4gLk

• 8.1.2017  20:38

Niektoré zdroje dávajú tomuto filmu prívlastok ´prvý taliansky dlhometrážny animovaný film´. Tým však je ´Le avventure del Principe Achmed´ režisérky Lotte Reineger z roku 1926. Prvenstvo však získal ako prvý taliansky film vo farbách Technicolor. Začalo sa na ňom pracovať v roku 1942. Počas bomardovania sa však hotový materiál poškodil, a tak bol celý film predstavený až v roku 1949 na Benátskom filmovom festivale spolu s ďalším animovaným filmom ´La rosa di Bagdad´.

• 3.11.2016  22:18

V podstate opakovanie všetkého, čo už bolo povedané v dokumente ´An Unconvenient Truth´ z roku 2006. Tento remake je všek užitočný a nemám nič proti nemu, na rozdiel od mnohých iných zbytočných. Veľa ľudí si tieto päťdesiat rokov staré pravdy vypočuje radšej od sladkého Leonarda ako od prevareného amerického politika Ala Gorea.

• 9.10.2016  10:41
    Suspense (1913)

Lois Weber patrila k priekopníkom nemého filmu. Bola prvou ženou autorkou-režisérkou svojich filmov. Prišla s novými postupmi rozprávania príbehu a snímania kamerou. Americké kinematografia ju stavia vedľa D. W. Griffitha.

• 26.9.2016  19:28

Filmový plagát je dosť zavádzajúci. Film je čiernobiely, Nancy (Allison Hayes) nie je taká akčná a nie je taká veľká. Film je poväčšine socilnou tragédiou nešťastnej manželky a jej neverného manžela, ktorý ide po jej peniazoch. Triky nie sú veľmi akčné, skôr poetické. Mimozemšťan vyterá ako Džin. A záver je na americké pomery kreatívny happyend. Príbeh nie je ľahko predvídateľný a dá sa naň pozerať.

• 25.9.2016  09:19
    Chyťte ho! (1995)

Kedysi som čítala knihu Elmorea Leonarda, ale bola príliš zamotaná na mladý rozum. Film som si teraz užila viac. Je to taká historka, ako sa podsvetie dostane do Hollywoodu, neúspešní herci začnú produkovať a neúspešní režiséri dostanú šancu režírovať. (Možno vznikne podobný vtipný film o tom, ako sa ruský kapitál dostal do Hollywoodu.) John Travolta ako gangster opäť ukazuje, že v neprehľadnej situácii je chladná hlava najlepší spojenec. Pripomienky dobre známych filmov sú príjemným korením v príbehu. Ako to býva v takýchto kriminálnych komédiach, jazyk postáv je nonšalantný a sarkastický. Príbeh dobre plynie a koniec sa objaví dosť nečakane, ale v správny moment. V roku 2005 Chili Palmer (John Travolta) druhú šancu vo filme ´Be Cool´.

• 24.9.2016  15:26
    Hráč (1992)

Mám slabosť pre filmy Roberta Altmana. Arthur Hailey bol pre mňa veľký objav v literatúre. Vysvetlil mi, ako funguje nemocnica, banky, distribúcia elektriny, automobilový priemysel. Rovnakým fenoménom vo filme je pre mňa Robert. Od neho som sa dozvedela, ako funguje Hollywood, svet módy, aký bol tradičný vzťah anglickej šľachty a jej služobníctva. Neboli to len nezáživné dokumenty, ale aj detektívka a trocha napätia. A ako bonus desiatky celebrít, väčších aj menších - všetkých odvetví, které sa túžili zúčastnit jeho filmov. V tomto filme Tim Robbins dáva školu, ako prežiť medzi predátormi, a ukazuje, že chladná hlava je najlepší spojenec. No, ako povie jedna postava - je to ´svet dospelých´.

• 13.9.2016  21:52

Upútavka vyzerala oveľa vtipnejšia ako samotný film. Je to jedna z tých kecaných komédií, ktoré nakoniec nie sú vtipné.

• 11.9.2016  14:36

Spomienka na časy, keď adaptácia komiksov bola ešte v plienkach. Masky sú ako z rozprávok, hudba ako z vyvražďovačiek. Ale divák už od prvých záberov vie, čo dostane, takže žiadne sklamanie.

• 28.5.2016  06:16
    Junun (2015)

Samá hudba. Indické spevy. Nie je to zlá hudba. Po pár dňoch mám z tohto dokumentu jeden pocit - Angličan učí Indov hrať balkánsku hudbu.

• 28.5.2016  06:11

Dobrá myšlienka, ale prevedenie jej nestačilo. Fyzické násilie bojuje proti morálnej brutalite. Tvorcovia si vybrali skutočné prípady mediálnej publicity - v reality šou dievča boháčov dostalo auto inej farby než chcelo a pred kamerami nechutne vynadalo rodičom, ktorí neskôr priznali, že urobili chybu, že si nezistili správnu farbu, a tak ju sklamali; nenávistný komentátor; nenávistná náboženská sekta - a vyriešili ich radikálnym spôsobom. Je to taký 'Falling Down' (1993) nového tisícročia. Je však ťažké používať násilie a nestať sa inšpiráciou. A tak, azda i kvôli sponzorom, sa vyvrcholením stala prednáška, ktorá však znížila moje hodnotenie.

• 27.5.2016  17:13
    UnReal (2015)

Ďalší z dokumentov o extrémnych športoch. Tentokrát bola sponzorom firma Shimano, takže bicykle medzi stromami, na kopcoch, na snehu.

• 15.5.2016  19:17

Vôbec nechápem, prečo sa Robert De Niro rozhodol zúčastniť niečoho takéhoto. Snáď len pre peniaze. Aj Danny Glover si pre svoje cameo mohol vybrať niečo dôstojnejšie. Na túto tému – rozhodni sa správne pri výbere partnerky i práce – sa mi omnoho viac páčil film „Interstate 60“ z roku 2002.

• 15.5.2016  19:09

Pre tento tím, ktorý operuje v bývalej Juhoslávii neexistuje dobrý deň. Stačí, že prežijú bez úhony. Tí z nich, ktorí pracujú v takýchto misiách už dlhšie, neočakávajú nič mimoriadne. Život im strpčujú všadeprítomné míny a nastražené bomby. Operujú v rámci dosť chaotických pravidiel, ktoré si musia neustále potvrdzovať s ostatnými zložkami na svojom území. Nakoniec aj taká patália ako ukradnutá lopta ich privedie k niečomu závažnejšiemu, preto berú všetko tak, ako to príde. Nemajú žiadne ilúzie o svojej práci, ale vykonávajú ju svedomito. O tom, čo sa im podarí (oslobodení zajatci) sa však ani nedozvedia. Celá ich činnosť tak vyzerá ako boj s veternými mlynmi. Nemajú ani rešpekt, ani uznanie miestnych ľudí, ktorým vlastne prišli pomáhať. Film má triezvy štýl. Žiadne veľké boje alebo akcie. Všetko sa deje intímne a s čo najväčšou rozvahou. Členovia týmu sú rozdielni, a tak sa skvele dopĺňajú. Film nenudí ani chvíľu. Aj dialógy zdanlivo o ničom majú dobrú formu a spád. Viem si predstaviť, ako taký človek deprimovaný bezmocnosťou v práci si hovorí, že o tom určite napíše knihu, alebo scenár. Predlohou filmu bola kniha „Dejarse Llover“ Pauly Fariasovej z roku 2005.

• 15.5.2016  18:34

Film z produkcie štúdia Walta Disneyho nebol taký sladký, ako som očakávala. Výberom scén je pomerne triezvy, skoro až dokumentárny. Je jednak o vzniku týmov cezpoľného behu na amerických univerzitách v 80-tych rokoch, ako aj o živote v hispánskych mestečkách v Kalifornii v tej dobe. Kevin Kostner ako tréner White je dobrý, ale nie je to zase mimoriadna úloha. Je skôr zaujímavé sledovať život jeho rodiny v novom prostredí. Záver filmu „podľa skutočných udalostí“ nebol až taký stopercentný happyend, a preto bol zaujímavý až do konca.

• 13.5.2016  18:40

Film, ktorý sa prvú polovicu vysmieva klišé romantických komédií a druhú polovicu ich používa jedno za druhým. Koniec je natiahnutým ničím a záverečné titulky sú vyslobodením. Na Milu Kunis (Jamie Rellis) sa dobre díva. Justin Timberlake (Dylan Harper) sa príliš snaží.

• 8.5.2016  16:07
    Šéfka (2016)

Tentokrát to Melissa komediálne prepálila. Tvorcovia si vzali malé skautky ako symbol jemnosti a nevinnosti a pridali k nim tému rodiny a priateľstva, ale i drsnosť, neslušné slová a gestá i boj o peniaze. No, a tiež kopu vtipov pre malé skautky.

• 10.4.2016  17:36
    Harvey (1950)

Čierno-biely film, konverzačná komédia ´Harvey´ je adaptáciou rovnomennej hry Mary Chaseovej z roku 1944, ktorá sa zamýšľa nad tým, či má človek rezignovať na svoju podstatu odlišnosti, alebo sa radšej prispôsobiť chladnej, netýkavej spoločnosti. Elwood P. Dowd (James Stewart) má za najlepšieho priateľa Harveya, bytosť v angličtine nazývanú 'pooka', jednoducho dobro aj zlomyselné strašidlo. Je to biely, vysoký králik, ktorý hovorí, ale vidieť a počuť ho môžu len niektorí ľudia. Ostatní ľudia si myslia, že sa dotyčný zbláznil. Harvey má rád ľudí, ktorí chcú byť svojskí, iní než väčšina. Elwwodova sestra Veta (Josephine Hull) si nie je istá, či Elwoodova posadnutosť Harveyim je spôsobená jeho pitím alebo psychickou poruchou. Pre istotu sa ho snaží dostať do miestneho sanatória doktora Williama Chumleya (Cecil Kellaway). Elwood takto vysvetlil doktorovi Chumleymu svoju filozofiu života: 'Years ago my mother used to say to me, she'd say, "In this world, Elwood, you must be" — she always called me Elwood — "In this world, Elwood, you must be oh so smart or oh so pleasant." Well, for years I was smart. I recommend pleasant. You may quote me.' Keďže všetci a všetko nasvedčuje tomu, že Harvey neexistuje, jeho prejavy sú nečakané, preto trochu strašidelné. Niet sa čo čudovať doktorovi Chumleymu. Josephine Hull získala za svoju postavu Oscara. Film má zatiaľ päť remakov.

• 3.4.2016  22:12
    The F Word (2013)

Malá konverzačná komédia o vzťahoch a práci, ktorá nie je hlúpa. Nakoniec sa všetko roztriedi do typizovaných situácií, aby sa dalo hovoriť o všeobecných problémoch. Príbeh má však stále rozvíja a nenudí. Zoe Kazan ako Chantry je zaujímavá a dokázala, že i Daniel Radcliffe ako Wallace je pri nej prirodzený a príjemný.

• 26.3.2016  13:50

Pred niekoľkými rokmi som čítala túto knihu a nevedela som si predstaviť, ako by sa dala sfilmovať. Všetko je to o pocitoch. Človek si myslí rôzne veci o druhých, o rodine, o všetkom okolo seba. A nič sa nedeje. Človek si žije so svojimi myšlienkami a nikto mu nič nehovorí, pretože nie je na čo reagovať. Ostatným môže pripadať zamyslený, melancholický. Keď však človek začne hovoriť nahlas o tom, čo si myslí, druhí môžu byť poriadne zaskočení tým, čo sa dozvedia. A keď sa objaví poslucháč, ktorí reaguje na vyslovené otázky a pocity, človek naraz začne rozprávať o všetkom možnom a je potom ťažké odhadnúť, kedy prestať, aby sa poslucháč necítil presýtený, preťažený, vystrašený, nepríjemne. Anne (Jeanne Moreau) celý týždeň stretáva Chauvina (Jean-Paul Belmondo). Najprv sa rozprávajú o vražde, ktorá sa stala v dome, kde obaja boli prítomní, ale postupne prechádzajú na vlastné city. Jarná ešte sivá príroda neposkytuje rozptýlenie, a tak sa celý príbeh sústreďuje na postavy a ich vzťahy. Čierno-biela stránka filmu tomuto silne sústredenému príbehu pristane.

• 22.3.2016  18:31
    Thais (1917)

Tento nemý film je tiež známy pod názvom ´Perfido incanto´. Režisérom je Anton Giulio Bragaglia. Scenár napísali Anton Giulio Bragaglia a Riccardo Cassano. Scénu pripravil Enrico Prampolini. Kameru mal Luigi Dell´Otti. Film bol vyrobený v štúdiu Novissima Film v Ríme v roku 1916. Je to prvý film, ktorý Anton Giulio Bragaglia režíroval. Ako kulisy použil obrazy futuristických maliarov, ktoré mali umocniť dej príbehu a vzbudiť v divákovi pocity silnejšie než obyčajné filmové zábery. Toto dielo sa môže považovať za prvý pokus o futuristický film.

• 22.3.2016  15:05
    Pátá vlna (2016)

V tomto filme je všetko, čo býva v katastrofických filmoch, a predsa je o ničom.

• 22.3.2016  14:16

Tento film je remakem filmu ´One Million B.C.´ z roku 1940. Ide o dva odlišné kmene, ktoré o sebe ani nevedeli. Divokejší kmeň žije na úpätí sopky. Akoba (Robert Brown) vyženie syna Tumaka (John Richardson) a ten stretne ďalších ľudí na pobreží. Príbeh je bez slov. Ľudia hovoria, ale sú to prehistorické slová. I keď v jednej scéne, keď majú ostatní odísť, sa mi zdalo, že dostanú pokyn – get lost. Filmovalo sa v zime na Kanárskych ostrovoch. Triky mal na starosti Ray Harryhausen. Vtedy si myslel, že nafilmované a zväčšené zvieratá ľudí v kine presvedčia. Podľa historikov dinosaury a ľudia nežili v tom istom čase. Na to Harryhausen povedal, že tieto filmy nerobí pre profesorov, ktorí zrejme na ne ani nechodia. Raquel Welch v kožušinových bikinách sa stala známou. S podobnou tematikou mám radšej film ´Cesta do pravěku´ (1955) a ´La guerre du feu´ (1981).

• 22.3.2016  11:23

Film je tiež známy pod názvom ´The Labours of Hercules´. Je jedným z filmov z talianskej produkcie 50-tych a 60-tych rokov ´meč a sandále´. V porovnaní s filmami s podobnou tématikou z americkej produkcie sa dej tohto filmu skôr zameriava na odhalenie vraha kráľa, triky pri ceste za zlatým rúnom sú minimálne. Dej je zmesou bájí s podstatnými zmenami v osudoch postáv oproti iným filmom. Film nie je zlý, ale na to, že má byť dobrodružný, je príliš jemný. [´Hercules Unchained´/´Ercole e la Regina di Lidia´ (1959)]

• 22.3.2016  08:35

Originálny film. V dnešnej dobe upíry môžu pokojne udržiavať svoje zvyky, ale už nie sú takí nápadní, ako bývali. Prostredníctvom štyroch spolubývajúcich sa dozvieme, ako to chodí na ich bytovej schôdzi, na večierku a na plese. Ako získavajú oblečenie, keď cez deň nenakupujú. A ako získavajú sluhov, ktorých v podstate vydierajú. Môžu mať aj ľudských priateľov, ale asi nie nadlho. Ak sa naučia pracovať s počítačom, s kým by sa spojili na skype. Aj ich stretne láska a ako sa s ňou vysporiadajú. Triky a masky nie sú veľkolepé, ale toto nie je veľkofilm. Nie je to typický horor, ktorý by svojou desivosťou preháňal. Je skôr znepokojivý. Je lepšie teda byť milý k ostatným, aby človek nedostal pozvanie na upíriu večeru.

• 21.3.2016  15:36

Jeden z veľkofilmov talianskej výroby žánru ´meč a sandále´. Film je tiež známy pod názvom ´Son of Hercules in the Land of Darkness´. Na úvod a na záver je upútavková melódia, ktorá práve spomína tento druhý názov. Uprostred filmu dostaneme pár ukážok toho, čo nás čaká v druhej polovici. Na začiatku ide príbeh veľmi rýchlo, problém s drakom je vybavený za minútu. Triky nie sú vzrušujúce, skôr jednoduché a zábavné. Zrejme podľa produkčných možností sa dej ponáhľa alebo zdržuje. Hlavná postava Hercules (Dan Vadis) je stvárnením niečo medzi Arnoldom Schwarzeneggerom a Chuckom Norrisom.

<< předchozí 1 2 3 4 7 14 20 26