15 minut (2001)

Svou netradičností a skvělým hereckým výkonem K. Rodena se film dostal lehce nad průměr.

Pán prstenů: Návrat krále (2003)

Tenhle díl je nejlepší, ale je na něm jedna věc, která mě bolí. Je závěrečný, prostě konec - padouch zničen, koruna na hlavě krále, elfové fuč, kniha dopsána. Možná že právě ta závěrečnost ještě umocňuje pocity z filmu, které jsou slovy těžko popsatelné (ani elfština by to nevyhmátla). Jistěže jsou lidé, kteří na tom nic nevidí a 3 hodiny se nudí. Ale pro mě jako pro snílka a dobrodruha je Pán prstenů: Návrat krále nesmírně silný zážitek, tříhodinová ozvěna z jiného světa, který je vně a zároveň uvnitř našeho. Prožít velesilný příběh bez jediného šrámu na těle. Ten film je prostě nezapomenutelný, stejně jako předchozí díly mě dokázal na 3 hodiny vyrvat ze Země a vrhnout mě do rozbouřené Středozemě. Skvělý scénář, herci, efekty, hudba - nemá cenu to tady všechno vyjmenovávat. Bylo tam mnoho silných okamžiků, které se mi budou nejspíš do konce života ve snech promítat před očima, nechci se probudit. Ale přiznávám, že to není dokonalé. Opět mi vadila absolutní nerealističnost bitev a i dalších scén (třeba sopka). Je to fantasy - dobře, prsten má moc, Gandalf umí kouzlem zahnat nazghůly, ale jinak by měla platit pravidla našeho světa. Na druhou stranu si většina diváků drtivé většiny těch nedostatků vůbec nevšimne. Tyto mouchy však nikdy nemohou ohrozit celek, zvlášť ne takový, jako je Pán prstenů. Ten film se naprosto vymyká z řady, je to jako výbuch sopky mezi bubnováním kapek deště na okno ... což mi připomíná, že bych ho měl zavřít a jít vynést koš.

Test (2003)

Celkem kvalitní thriller se skvělými herci. Scénář působí místy trochu křečovitě, ale na druhou stranu je poměrně dynamický. Test určitě nenudí.

Osvícení (1980)

Ještě teď mi běhá mráz po zádech. Důvodem není zimní bouře, ale pán herec - Jack Nicholson, který vlastně šílenství ani moc hrát nemusí. Jeho obličej je schopen nesmírného množství tvarů, ale hlavně i v normálním stavu vypadá už dost "zcvokle". Kamera ho navíc zabírá ze všech možných úhlů a přes zrcadlo apod., no prostě si s tím vyhráli. Film The Shining je typická Kubrickovina. Nejspíš v něm nejsou chyby a samozřejmě má velmi silně sugestivní atmosféru a vůbec celé dílo je velmi inteligentně poskládanou skládačkou. Nejsou tam zbytečné dialogy, zbytečné scény. Asi každý detail má nějakou souvislost. Kubrick od diváka vyžaduje zapnutý mozek po celých 119 minut. Nutí ho váhat mezi různými vysvětleními atd. Nechává ho procházet tísnivými chodbami hotelu. A ke konci filmu vyvolávají úzkost a tísnivé pocity dokonce i ty největší sály v hotelu. Stačí, aby v nich byl Nicholson s rozcuchanýma vlasama a nevypočitatelným pohledem. Strach není tvořen tmou, nejsou tam lekačky. Strach pochází z Jackovy přeměny. Změnil se v něco neznámého a šíleného, rodina se ho bojí. Kubrik to navíc prokládá dost naturalistickými stylizacemi, a když si k tomu připočtete zděšený výraz Shelley Duvallové, zamrazí to. Už na začátku filmu asi každý uhádne hlavní děj až do konce, ale i přes to je to udělané tak zajímavě, že to nevadí. Naopak je to zvýraznění jakési nevyhnutelnosti toho, co se má stát. The Shining je pro mě jeden z nejlepších filmů - a to i přes to, že používá nadpřirozeno, což osobně nemám moc rád.

Duch (1990)

Dokáže to dojmout, ničím jiným mě to nezaujalo.

Lovci lvů (1996)

Kvalitní dobrodružný film s dobrým hereckým obsazením a celkem silnou atmosférou. Vadila mi nelogičnost, či velmi vysoká nepravděpodobnost mnoha momentů. Dále některé hlášky zcela mimo (např. Douglas v jeskyni v náhlém záblesku intelektu prohlásí, že tihle lvi zabíjejí pro potěšení, přičemž již předtím zabili asi 40 lidí, což asi nebylo jen kvůli hladu, že?).

Incident (2002)

Zajímavý film, který vyčnívá z masy. Afleck s Jacksonem podali velmi kvalitní herecké výkony, jimiž podpořili dobrý scénář. Co mi na filmu vadilo byl občas nedostatek dynamičnosti a některé horší dialogy. Celkově je to lepší průměr, tzn. ***.

Vyvolávač deště (1997)

V podstatě po všech stránkách film na úrovni, ale pro mě tomu něco chybělo. Nějaký větší náboj, něco, co by mě vtáhlo do filmu, nevím.

Super náhradník (2006)

Ano, je to banální, ale mě to dost pobavilo. Ať hodí kamenem ten, koho ne. Amanda Bynes je takovej živej typ, docela se pro to hodila a zvládla to tak chvalitebně. Ostatní herci taky nebyli žádná tragédie. Scénář byl propadák, ale na druhou stranu dal mnoho prostoru pro fórky. A že jich tam bylo. Prostě přivřete oči, vypněte mozek a zasmějte se - takhle je to pro mě 4* komedie s odřenýma ušima. Ale pokud od She's the Man chcete něco víc, asi budete zklamaní.

Fahrenheit 9/11 (2004)

Demagogie na n-tou, o objektivitě nemůže být řeč. Fahrenheit 9/11 je vlastně taková komicko-tragická rebelie, začínající ani ne moc vtipným kydáním hnoje na hlavu největšího teroristy všech dob, totiž G. W. Bushe, a končící srdcervoucími vzlyky správných špekatých amerických matek, jejichž nejlépe multikulturální rodiny jsou onou pevnou páteří Ameriky. Naštěstí je to prošpikováno různými žertíky a zhruba uprostřed filmu se nachází dokonce několik silnějších jokeů, které u mě dosáhly upřímného smíchu. Dokumentární hodnota filmu je prachmizerná, tragično a komično jsou slabšího rázu, takže co ten film vlastně táhne? No přece herec v hlavní roli! A to, že je film revoltou proti obecně prezentovanému. No rozhodně je to zajímavé, ale díru do plátna to neudělá.