Let's Dance (2006)

Skvělá hudba, výborná choreografie, herci zvládli s odřenýma ušima, scénář moc prvoplánový a nenápaditý. Nebylo to špatné, ale ubral bych trochu zápletky a přidal víc těch opravdu cool tanečních scén, u kterých jsem se rozhodně nenudil :-)

Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002)

Nevim nevim, ten příběh je nic moc. Táhne to svár dvou protikladných sil v Anakinovi a vizuálně skvěle vypadající akční scény. Další hvězdičku tomu určitě přidává herecké obsazení. Padmé je hezká, Anakin vypadá jako nabušenej, ale nevyrovnanej fracek, na jehož "lumpárny" s nelibostí dohlíží vousatej strejda McGregor. JInak z hlediska logičnosti by se ten film dal rozstřílet, ale o to mi při sledování nejde :-)

Nebezpečná známost (2002)

Ohraný scénář, spíš slabší hraní herců, přílišná transparentnost příběhu - nechat tam víc věcí pouze v náznaku, přidalo by to i tak ujdoucí atmosféře, kterou dělá soundtrack a kamera. Celkově dost slabé, ale když by nebyly slabé filmy, nebyly by ani ty silné, takže ...

Pán prstenů: Dvě věže (2002)

Opět je to neuvěřitelně silný zážitek. Tento díl je doslova nadupaný úžasnými dobrodružstvími, neuvěřitelně krásnými krajinami, strhujícími bitvami, poetickými monology s průhledem do dění Středozemě, ale i vtipnými momenty kolem mistra trpaslíka. Glum je mistrovská práce. Jistě - najde se mnoho chyb. V tomto díle mě ještě více rmoutil nesmyslný průběh bitev a nerealističnost boje. Když však srovnám Dvě věže s jinými fantasy, které jsem viděl, a vůbec s ostatními filmy, je to nesmírný rozdíl. Po roce čekání jsem strávil dalších 179 minut v náruči fantazie, zažil jsem neopakovatelné dobrodružství, které se vymyká čemukoliv v našem světě.

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Nemám slov. Jsem velkým fandou fantasy. Ale i kdybych nebyl, Pán prstenů by si asi stejně získal mé srdce. Když k filmu přistoupím objektivně, tak scénář je výbroný a hlavně vyvážený, vizuální stránka filmu je pastva pro oči - úžasné exteriéry (Nový Zéland), provedení hobitů, elfů, skřetů, Balroga atd., herci byli skvěle vybráni a zvládli to na jedničku, hudba je neuvěřitelně hluboká a poetická. Stejně tak nezapomenutelný je hlas nadpozemsky krásné Galadriel (Cate Blanchett), vyprávějící nesmrtelný příběh. Navíc jsem se nemohl nesmát při takových scénách, jako když elf tahal trpaslíka za vousy z propasti. Avšak shlédnuto kritickým okem to není bezchybné. Vyskytuje se tam mnoho chyb typu auto v pozadí apod. Dále mi vadila absolutní nerealističnost bojů. Nebo některé nelogičnosti v jednání postav nebo i ve vlastním příběhu. Ale všechno toto je tak mizivé oproti celku, že to často ani nevnímám. Nechávám se jen očarovat kouzlem Pána prstenů a na 3 hodiny absolutně opouštím reálný svět.

Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže (2006)

Zbytečně dlouhé, nezajímavý příběh, málo ucelené a vybalancované, neukončenost příběhu je spíš na škodu. Ale na druhou stranu to skvěle vypadá - propracované prostředí, kostýmy, herci zvládli (Depp pobavil - když se jeho nalíčená držka poprvé objevila přes celé plátno, tak mi to doslova rvalo oči). K tomu se přidaly skvělé efekty z počítačových dílen a nemálo výtečných a neokoukaných nápadů. Deppovy útěky a kousky mě dost pobavily, scéna s mlýnským kolem byla geniální. Noví Piráti z Karibiku jsou opět zábavnou směsí komedie a akce.

Rio Bravo (1959)

Velké zklamání. Scénář mě nezaujal, atmosféru nijaká, herci odvedli pouze "povinný" výkon. Navíc to bylo dost nelogické, vůbec mi tam nesedělo spoustu věcí a kazily mi dojem, i když jsem se chyby nesnažil hledat. Už jenom kostýmy, exteriéry, chování lidí... Ten film mě nezaujal, nebyl jsem vtažen do jeho "hlubin", nějak pro mě neměl kouzlo. Možná je to tím, že jsem nedávno viděl Hodný, zlý a ošklivý. Tohle je typově jiný western (pokud se to tak dá ještě nazvat) a nenacházím v něm pro sebe mnoho zábavnosti.

Sin City - město hříchu (2005)

Zklamalo to má očekávání. Zdálo se mi to příliš loudavé - možná to bylo snahou navodit onen "komiksový dojem", takže se tam místy dost zbytečně "komiksově" řečnilo apod. Jinak scénář mi moc nápaditý nepřišel. Na druhou stranu vizuální stránka filmu se mi líbila - jak hry s barvami, tak celková atmosféra, dekorace, exteriéry, a hlavně herci to zvládli solidně. Takže celkově lehce nadprůměrná podívaná, kterou od horšího hodnocení zachránila jistá originalita a neobvyklost. Jinak samozřejmě uznávám, že pro lidi více znalé komiksů to je asi silnější zážitek.

Toyen (2005)

Velmi zajímavé. Na jednu stranu obdivuji schopnosti a cit Jana Němce pro podbné projekty, ale zase příliš nadšený jsem z toho nebyl. V některých okamžicích se mi v kině zřejmě podařilo dostat se do takového stavu, že jsem se jen volně vznášel v obrazech s všelijakými zvuky na pozadí. Ale přiznám se, že větší část filmu jsem se trochu nudil. Záleží to i na náladě, třeba jsem jen nebyl naladěn na tu správnou surrealistickou frekvenci :-) Podle mě by prospělo zkrácení zhruba o 20 minut. Avšak celkově velmi zajímavý kousek, který alespoň jednou v životě určitě stojí za to vidět.

Hvězdná brána (1994)

Lehce nadprůměrný film s nevýraznými hereckými výkony, ale s propracovanými vizuálními efekty. Hudba je též výborná a několik dobrých originálních nápadů tam bylo. Líbila se mi atmosféra pouště, pyramidy apod. Jinak seriál se mi zdá mnohem lepší (herci i nápady).