Zvíře (1977)

Skvělá komedie, kterou táhnou dobré nápady, ale hlavně pan herec Jen-Paul Belmondo. Když vidím Belmonda v tomto filmu, tak v podstatě věřím že prostě takový je, že to ani nehraje:) Opravdu jsem se pobavil.

Život Briana (1979)

Komedií je moře. Těch dobrých je louže. Těch dobrých, které kvality dosahují nteligentním humorem a nikoliv jen jakousi potrhlostí, šíleností, nebo běžnými typy žertíků, je kapka. Život Briana do té kapky bezesporu patří. Opravdu mě to moc pobavilo a zároveň jsem obdivoval chytrost, možná až genialitu, s jakou je film udělán.

Hodný, zlý a ošklivý (1966)

Pro mě je to nejlepší western vůbec. Může za to několik faktů. Jsou to excelentní herci - hlavně Clint Eastwood se do této role snad narodil, ale Van Cleef s Wallachem také smekám. Zadruhé je to naprosto úžasná hudba, která spolu s povedenými záběry krajiny a drsných chlápků dělá s atmosférou přímo kouzla. I teď se mi ta melodie jasně vybavuje. A samozřejmě dobrý scénář s mnoha vtipnými momenty a překvapivými pointami. Všechno to tvoří v rukou S. L. naprosto kompaktní vyvážený celek. Prostě dobrý western ve smyslu atmosféra, střílečka, drsňáci, poklad apod., ale zároveň velmi vtipné a zábavné. Jasných 5 hvězd a pochybuji, že ještě někdy uvidím lepší film v této kategorii.

Zelená míle (1999)

Pěkně udělaný film s nádechem magického realismu. Příběh se mi líbil, i když byl poměrně průhledný. U tohoto filmu to však nebylo na škodu díky jeho poklidnému toku. Tom Hanks a ostatní herci zahráli skvělou partii a sekundovala jim režie, kamera a hudba vysoké úrovně. Stejně jako Vykoupení z věznice Shawshank je to ohromně lidský příběh, navíc také převzatý z knihy S. Kinga, avšak neučinil na mne takový dojem. Nevím čím to bylo, ale něco mi v tom filmu chybělo, chvílemi jsem se nudil, a trochu mi vadilo, že hlavním pilířem děje jsou nadpřirozené schopnosti. Nevím, prostě u tohoto filmu mě to vadilo. Celkově ale samozřejmě skvělý film právem patřící na vrcholy toplistů.

Kmotr III (1990)

Hmm, po šestnácti letech zde máme závěr. Nemohu si pomoci, ale i třetí Kmotr je pro mě opět filmem sahajícím na nejvyšší posty. Schématicky se předchozím dílům podobá jen velmi vzdáleně a možná je to i dobře, sága tak dostala novou tvář, stejně jako starý Al Pacino s vlasy nahoru a strhaným, zničeným, ustaraným výrazem, ve kterém však stále doutná plamen démona. Nyní má velké děti, musí se vyrovnat s tím, že jeho syn jde vlastní cestou. Dále je mu trnem v oku láska dcery s bratrancem, který si vybral cestu mafiosa. Michael je už postarší muž a snaží se svou rodinu očistit, zbavit bahna, ochránit před mstami a útoky, před zlou krví. Zároveň se snaží zlegalizovat zdroje svého bohatsví a moci. Jenže mafiánské peklo své lidi již nikdy nepustí zpět na povrch. Michael je tak znovu vynuceně vtažen do špinavých her a nabídek, které nelze odmítnout. Pomáhá mu Vincenzo v podání excelentního Andyho Garcii, kterému později Michael předá žezlo Dona. Takže v závěru se celkem šťastný Michael Corleone dívá z lóže na vystoupení svého syna, zatímco Vincenzo dodělává špinavou práci a zničí všechny protivníky. Jenže se nepodařilo eliminovat najatého vraha, který místo Michaela zastřelí jeho dceru Mary. Al Pacinův následný škleb je výrazem nejhlubší ztráty a absolutního zoufalství - takto se tváří muž, který ztratil všechno a už nemůže znovu získat i přesto, že se celý život snažil této situaci zabránit. Pak už jen vidíme staříka Michaela sedět bezmocně v křesle, jak si přehrává v hlavě vzpomínky na svou první ženu a jeho dceru, které obě zemřely místo něj. Naposled si představí, jak je držel za ruce a tančil s nimi, pak si nasadí černé brýle a mrtvý se sesune s židle. Závěr filmu na mě dost zapůsobil, i já jsem si vzpomněl na ty scény z předchozích dílů. Velmi dojemný konec nejlepší filmové mafiánské ságy všech dob - alespoň pro mě.

Kmotr II (1974)

Opět nádhera i když řeknu rovnou, že pro mě osobně to jedničky už nedosahuje. Kmotr II má opět pozvolný rozjezd, skvělou atmosféru a dynamický silný závěr. Herci zůstali a opět odvedli úžasnou práci - zvláště bych upozornil na Al Pacina, Keatonovou, Cazaleho a De Nira. Několik nových tváří bylo vybráno skvěle. Příběh je asi trochu složitější než v jedničce, ale to podle mě není na škodu. Co se mi na dvojce opravdu líbilo byla retrospektiva s Vitem Corleonem v podání výtečného Roberta De Nira. Celý film to pozvedlo na vyšší úroveň. Jinak schéma jedničky bylo zachováno i v závěru, takže nepřátelé a zrádci "plavou s rybami" - ale tentokrát zůstává jizva v rodině, tudíž i v samotném Michaelovi, která se již nikdy nezhojí.

Kmotr (1972)

Velefilm, šup s ním do top 10. Kmotr je velmi vydařeným obrazem života tehdejší mafie - vše mi tam bezvadně ladí, ta atmosféra je nezapomenutelná - zvláště potom Sicílie. Dobrý příběh se odehrává tak pozvolna, rozvážně - to je přesně ono, kontrastuje to s tím, co se ve skutečnosti děje v prázdných barech se zataženými závěsy a v myslích mafiosů. Když sledujete typický americký akční film, vše se odehrává v obrovském tempu, je tam mnoho akce atd. Ale v Kmotrovi je to jiné. Atmosféru tam nedělá kolosální výbuch a bojové sekvence, ale hluboké pohledy dokonale "mafiósních" tváří jako Al Pacino aj. Je ukázána oslava, lidé se baví, svatba, pohoda, jen občas někdo někde umře, stane se nehoda... Tento styl má pro mě neuvěřitelné kouzlo. No a ti herci - na Marlona Branda jsem se těšil a nezklamal mě. Je to muž na pravém místě - hned v prvních záběrech s ním jsem jako divák získal dojem, že ten muž má obrovskou autoritu, obrovský respekt - ten klid a ledabyloost s jakým mluví a pohybuje se... Duvall v roli chytrého rádce a právníka s dobrým sebeovládáním dokonalý. A Al Pacino - ten má v sobě asi mafiánský gen (herecký také). Jinak je film udělaný ve všech ohledech velmi dobře. Možná budou nějaké chybky, ale já jsem je v prvním shlédnutí nehledal a ani nenašel. Závěr filmu je velmi silný. Michael Corleone na křtinách poslouchá latinské proslovy kněze, za jeho temným pohledem je však vědomí toho, co se paralelně děje - nepřátelé a zrádci jsou "uklízeni". Závěrečné upřímné zalhání manželce Kay a temný konec v temném pokoji, do kterého kamera kouká skrz temné dveře, což ještě posiluje pocit odcizenosti a vzdalování se manžela ženě - a nakonec jejich zavření jasně symbolizuje který svět si mladý Corleone vybral. Co říci závěrem? 5 hvězdiček je jasných - film Kmotr je prostě nabídka, kterou nelze odmítnout:) Takže i já nakonec klekám a líbám ruku se slovy "Don Coppola".

Tanec s vlky (1990)

Pěkný film, ale také pěkně dlouhý. Nejdřív ho zkritizuji, potom pochválím. Příběh poručíka Dunbara se odvíjel pomalu, místy až zdlouhavě. Navíc postrádal napětí nebo nějaké větší zlomy a ještě byl navíc příliš prvoplánový. Prostě to nemohlo dopadnout jinak, než jak to dopadlo - jen jsem myslel, že Costner vsadí na emoce a udělá ubrečený konec, což by zde jistě nebylo problémem. - - - Ale na druhou stranu je to příběh velmi lidský, hluboký, ukazující mnoho věcí, které si člověk dnešní doby ani neuvědomuje. Film je prorostlý povedenými záběry nádherné krajiny. Všichni herci odvedli skvělou práci - mám na mysli hlavně indiány, kteří mě překvapili. Jinak "Hledal smrt a našel sám sebe." je velmi přiléhavý slogan.

Saw: Hra o přežití (2004)

Kvalitní film stavící na skvělém scénaři který doslova hýří důmyslnými a hlavně neokoukanými nápady. Pro Saw je typická také velká dynamika. Bavil jsem se celých 100 min a možná že si teď začnu více vážit života :-)

Saw 2 (2005)

Průměrný thriller. Několik skvělých nápadů - hlavně co se mechanismů a úkolů týká, chvílemi dobrá atmosféra, skvělý Jigsaw, občas chyběl spád, občas logický nesmysl, občas horší herecké výkony.