Kluk ve světě příšer (2015)

Další úlitba třináctiletému synovi, fandovi do všeho japonského, za to, že se mnou na letošní hradišťské filmovce bez reptání useděl všechny ty Vášně, Manily ve spárech světla a Matky Johany od Andělů. A opět jsem nelitoval – z manga filmů mám pořádně nakoukaného jenom Mijazakiho a bylo moc příjemné ujistit se, že není jediný, kdo tohle médium umí dát do služeb osobité fantazie a netradičního pohledu na mezilidské vztahy, zde hlavně na vztah učitel-žák (místo klasické dvojice dokonalého mistra a postupně se zdokonalujícího studenta tu máme dva outsidery, kteří se na cestě za neustálého hašteření nevědomky podpírají navzájem). Pozoruhodné je už i jen rozložení děje mezi lidským a „příšeřím“ světem – kluk se po raném traumatickém zážitku ponoří do fantazií a prožije v nich celé dětství, teprve na prahu dospělosti zase začne brát na vědomí realitu, pohádkové království jí musí ustoupit, ale kluk si z něj zároveň přináší sílu, díky níž dokáže skutečnost unést… To není vůbec hloupě vymyšlený rámec, ve kterém se navíc odehrávají věci zábavné, poetické i přitažlivě akční a zároveň nenásilně výchovné. Jako rodinný program můžu vřele doporučit.

Psí srdce (2015)

Krátká verze: Má-li pro mě Psí srdce nějaký příběh, je to příběh o lovu na myšlenky a vzpomínky, vyprávěný lehce poťouchlou indiánskou babkou-šamankou. Dlouhá verze: Laurie dělá vlastně to, co dělala vždycky – ze střípků reality, útržků konverzací, zvuků, vtípků a tentokrát taky vizuálních vjemů (záběry kamer od staré rodinné „osmičky“ přes ty bezpečnostní na letištích až po GoPro na psím obojku, textury z Goyi, vlastní malby i rozpohybované kresby, problikávající kusy vět na černém pozadí…), skládá ne obraz světa, ale obraz odrazu světa v mysli. Vrství je, opakuje, pootáčí, staví do nových souvislostí a její vnitřní hlas u toho nezavře pusu (takže při sledování Psího srdce s titulky dá hodně práce uvnímat verbální i nonverbální rovinu): mluví o svém psovi, o smrti, o buddhismu, o politice, technice, o vztahu k matce, o dějinách umění, tu ocituje notoricky známý Wittgensteinův výrok, tam odvypráví nemocniční historku z dětství. Nemůžu nikomu slíbit, že se u toho nebude kousat nudou, můžu jen říct, že mně se hodinu a čtvrt tajil dech – podobně jako kdysi u nekonečného opakování smyčcového motivu v Born, never asked nebo při pohledu na drobnou ženskou postavu napodobující pohyby obrovitého Radaru. Když se úvodní sen zlomí do „cítila jsem se provinile, protože jsem to vlastně celé naaranžovala,“ slyším v tom ještě mnohem naléhavější vyjádření téhož pocitu jako v někdejším Are you talking to me, or are you just practicing for one of those performances of yours? Když se z pochmurné přednášky o sledování občanů USA najednou uhne do: „Poslední lidi, o jejichž životě se vedly tak podrobné záznamy, byli egyptští faraoni – a taky si na to stavěli obrovské baráky v poušti,“ uchechtnu se, ale zároveň dostanu závrať. Snad nějaká společná vlna, rezonance celé té změti s tím, jak funguje moje vlastní hlava, z nevědomí tahané asociace, nevím. Kdybych na to měl koukat jako na politický manifest nebo naivně dojímací příběh o pejskovi jedné bláznivé ženské nebo na to jít jinak přes racionálno, budu na tom asi podobně jako Marigold. — Živý výstup po premiéře v Arše spíš zklamal, takové roztěkané kavárenské klábosení u diáků a rozmělňování dříve slyšeného (sebereference k Laurie patří, ale tady to byl místy už spíš sebevýprodej) s neustálým koukáním na hodinky, z besedování zbyla jedna otázka a odpověď meandrující svým vlastním korytem a opakující to, co jsme si všichni den předtím přečetli na webu. Škoda.

Rodinný film (2015)

Ač dobře rozumím potřebě dostat na plátno tolik chladu a měl jsem tudíž protentokrát racionální důvod přenést se přes tzv. civilní herectví, strojené texty dialogů i šedivý digitální obraz, za celou dobu jsem se neoprostil od pocitu, že koukám na šplhounský famácký absolvenťák v absurdně, neživotně přepychových kulisách, snažící se pojednávat velká témata bez adekvátní životní zkušenosti nebo aspoň představivosti. Ale za vší tou sterilitou jako by se bojácně schovával člověk s planoucím srdcem, který by mohl mít na to natočit něco opravdového, až pro něj ztratí důležitost „bytí filmařem“ a naplno se ponoří do filmování (jestli ho do té doby nesemele malý český kinematografický mlýnek).

Spectre (2015)

Hmm, historicky nejdelší úvodní scéna s rekordním počtem komparsistů, historicky největší výbuch, historicky nejzralejší bondgirl, postupující zlidšťování agenta, rozvíjení stínů minulosti, novátorské kombinace tradičních postupů, to je všecko v pořádku, ale Bond chránící křehké děvče tím, že rozmašíruje auto s únosci i s ní a spoléhá se, že ona jediná přežije? Kde je elegance a profesionalita, 007? A ty krásné káry v krásných kulisách Říma jsou nevyužité skoro stejně trestuhodně jako chudák Waltz.

Spotlight (2015)

Nečekal bych, že budu hodnotit výš než Všechny prezidentovy muže, ale stalo se: Spotlight je přehlednější, tudíž na mě líp zafungoval jako napínavé vyprávění, a zároveň je sympaticky utlumený co do filmařských ambicí (ani herectví jako z partesu, ani kamera, co dokáže udělat pastvu pro oči i ze záběru na registraturu s horami kartotéčních lístků, ani funkční muzika na sebe nestrhují pozornost, anóbrž slouží sdělovanému) i co do útočení na primární divácké pudy (žádné prvoplánové citové vyděračství, žádná plamenná emotivní obžaloba církve, žádné drastické scény: film o aféře se zneužíváním dětí, který se dá v klidu pustit dvanáctiletému dítěti a přesto je pro dospělého působivý!). O to účinněji provokuje k přemýšlení: o americké společnosti, ve které je církev, ať se nám to líbí nebo ne, pro mnohé (většinu?) pořád ještě životně důležitou morální oporou, při jejímž zpochybnění by v jejich očích nastal pád do chaosu (odtud, ne z nějakého niterného zla, pramení všechno to urputné popíračství); o naší společnosti, kde církev o tuhle roli přišla „zásluhou“ komunistického režimu, aniž by ji dodnes něco nahradilo (a teď ještě proč se v závěrečném výčtu měst nevyskytuje žádné české – k zneužívání tu nedochází, protože církev nemá tu autoritu, nebo se na ně nepřijde, protože církev není tolik na očích?); o hrdopyšném ateismu, kterému je ve filmu letmo nadhozená teze o zvýšeném výskytu pedofilie mezi kněžími jako psychologickém fenoménu potvrzením nenávistného odporu k náboženství jako takovému, a to i u jinak rozumných a empatických lidí, kteří stejně vášnivě odmítají soudit člověka podle rasy či národnosti; o samočisticích mechanismech demokracie, k nimž kromě nezávislé žurnalistiky patří i filmy, jako je tenhle. Je jich málo, ale je skvělé, že se pořád točí, a pokud dokážou vybudit takovéhle myšlenky, člověk jim odpustí i občasné deklarativní řečnění z úst některé postavy i to, že se tu vlastně opravdové, do hloubky prokreslené postavy nevyskytují, rozhodně ne mezi novináři, hlavní „postavou“ je tu spíš celý redakční tým, hlavní drama se odehrává mezi ním a světem mimo něj a o to silněji se film může soustředit na podstatu věci, nerozrušovanou očekávatelnými odbočkami do osobního života jednotlivých hrdinů. — Tl;dr aneb Tož abych to nějak shrnul: Na dnešní dobu nezvykle střídmý, cílevědomý „středněproudý“ film, vyprávějící bez dryáčnictví o velice citlivých věcech, nesený snahou sdělit cosi podstatného, ale přitom netezovitý, otevřený různým interpretacím, bavící až v druhé řadě, ale přesto skvěle. Jednoznačně za plný počet.

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

(i) Minimum dialogů plus přímočará cesta k cíli nerovná se slabší scénář. (ii) Po těch pověstech jsem to čekal mnohem zběsilejší; nejšílenější nářez je v první třetině, pak dlouhý oddechový čas a v závěru už se do toho tolik nešlape – přesná inverze všech pravidel o gradaci, a stejně to graduje. Wau. (iii) Čtyřka poponáší pochodeň zas o kus dál víc než důstojně; je samo o sobě velká frajeřina, když filmová série nehraje na jistotu a místo toho průběžně mění styl a filosofii – zářným příkladem budiž Vetřelci, jenže na těch se vystřídali čtyři režiséři, kdežto Maxe má na hrbu už od sedmdesátek Miller sám a nejen že jde s dobou, on zas jednou táhne dobu za sebou. Wau podruhé. (iv) Opravdové kaskadéry řítící se v opravdových autech opravdovou pouští pořád ještě sebelíp spočítanými pixely nenahradíš; až mi skoro přijde škoda, že se do toho pak domíchávaly ty CGI ohně, nadpřirozené barvy a poletující volanty. (v) Ale hlavně tentokrát fakt lituju, že jsem neporušil pravidlo a nevyrazil chroupat popcorn do multiplexu; tomuhle kousku je domácí kino prostě malé, i když je 3D, a dost možná právě proto si připadám uchvácen jenom čtyřhvězdičkově. Nehrají to ještě někde? Nejlíp v ČB verzi?

Birdman (2014)

Můj třetí pokus najít si k Iñárrituovi nějaký vztah (po Amores perros a Babelu) končí zase třemi hvězdičkami, přičemž ty první tři byly skoro čtyři, ty druhé tři skoro dvě a tyhle jsou někde mezi. Má to všechny vnější atributy dobrého bijáku, kameraman se vyřádil (dlouhé záběry mají ve spojitosti s divadlem dokonce jakýs takýs smysl, není to čistě jenom spartakiáda), fóry jsou vtipné, herci hrají jako o život, takže navzdory jednorozměrnosti a jednoúčelovosti většiny postav jsou jednotlivé situace vypjaté a místy i dojemné, bubenický doprovod strhující… jenže když zašátrám za touhle nablýskanou fasádou, nahmatám stejně málo života, člověka a vůbec jakékoli hloubky jako v úryvcích ze hry inscenované hlavním protagonistou (která měla být doufám takhle nabubřele blbá schválně). Rozhodně jsem u toho netrpěl, ale taky jsem si nic zásadního neodnes' – čili jsme s Iñárrituem zase tam, kde jsme byli. (Když o tom tak přemýšlím, připadají mi jeho filmy jako takoví „vysoce funkční sociopati“, úspěšně předstírající stavy/děje/myšlenky, které neprožívají.)

Grandhotel Budapešť (2014)

Moje první setkání s Andersonem, takže mu asi snáz než obeznámenější diváci odpouštím, jak se v jeho okouzlujícím dotaženém manýrismu trošku ztrácí to ostatní, co dělá film filmem, jako třeba scénář a postavy, a jsem spíš ochotný tolerovat, jak si po způsobu turisty vyzobává ze středoevropských reálií ingredience pro Američana přitažlivě exotické a patlá z nich své kulturně nesourodé cukrářské zboží – ta spousta filigránských legrácek podložených jemnou melancholií, vrcholících scénou nejspíš nejabsurdnějšího útěku z vězení v dějinách, za to prostě stojí. Stejně si ale víc cením příbuzného formálního hračičkovství Jeana-Pierra Jeuneta, groteskního světa Tajemného hradu v Karpatech (s širším rozptylem nálad od doteků nekarikované krásy až po skutečné orgie bizarnosti) nebo poučenějších historických mystifikací v podání cimrmanovské partičky; uvidím, co mi nabídnou Andersonovy starší kousky.

Chlapectví (2014)

Časosběrnou metodu bych nenazýval úplně revolucí, skoro tentýž film by se dal docela dobře natočit klasicky, ale je fakt, že dvě věci by neměl – zvláštní magii plynoucí z toho, že před námi herci stárnou doopravdy a ne pomocí maskérských triků, a pak gradaci danou tím, že příběh dospívání je zároveň příběhem filmařského vyzrávání – od prvních jalově dojímacích, schematicky nahozených kapitolek přes defilé nemožných chlapů a životních karambolů zobrazovaných stále méně banálně, s rostoucí jistotou a hloubkou, po sugestivní závěr, kde už nakažlivá energie mladého samečka na prahu samostatného života i syndrom prázdného hnízda u jeho mámy (nejzajímavější postavou filmu je pro mě spíš ona než Hawkeův otcovská moudra trousící a s léty očekávatelně krotnoucí bouřlivák) proudí z plátna suverénně, organicky, s opravdovou vřelostí. — Líbilo se mi mj. i rozhodnutí nesázet třeba ve výběru muziky příliš na nostalgii za konkrétní dobou, roky plynoucí ve vnějším světě jen lehce naťukávat střídáním technologických hračiček apod. – výsledek je o to nadčasovější, dá se na něj snadno napojit bez ohledu na to, kdy člověk prožíval svoje vlastní dospívání/rodičovství, dopřát si půvabně očistný zážitek a přivolat intenzivní ozvěnu leckterých třeba už pozapomenutých pocitů.

Leviatan (2014)

Škoda že film po formální stránce nepobral trochu z těžko čitelné urputnosti hlavního hrdiny a že tolik spoléhá na emocionální účinek křivdy, kolem které je děj vystavěný; estetizující záběry, úzkostlivě kontrolovaná barevnost, okázalé biblické a živlové metafory a další pentle demonstrující filmařskou suverenitu za mě příběhu i herectví na síle víc ubraly, než přidaly, a snad kvůli nim místy docela intenzivní dojmy rychle vyvanuly. (Můj první Zvjagincev, možná jsem měl sáhnout po něčem starším.)