Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Animovaný
  • Akční
  • Dokumentární

Poslední recenze (1 741)

plakát

BIMBA - příběh zapomenutého malíře (2008) (TV film) 

Neuvěřitelný životní příběh Bohumila Konečného, Petra Sadeckého a dalších, ve kterém figurují Rychlé šípy i rodokapsy, budovatelské plakáty i pornokomiksy, divoké mejdany v baťovském Zlíně i komunistické sjezdy, emigrace, STB, fiktivní kyjevské podzemní hnutí, Bowieho Ziggy Stardust i tetování Billyho Idola, přátelství, zrada, odvaha i připosranost, to je spící materiál na ten český film o dvacátém století od protektorátu po listopad, na který všichni čekáme, akorát Miloš Forman už ho nenatočí a nevím u nás v současnosti o nikom, kdo by na něco takového měl, ať už umělecky nebo producentsky (jen tiše doufám, že se toho námětu nedomákne Scorsese). — Co se týká dokumentíku samotného, přijde mi, že ze silného tématu a spousty nadšení při jeho zpracování vzešel výsledek spíš prostřední, místy zdlouhavý, místy uspěchaně utíkající od nedořečeného, většinou milý, někdy mírně protivný (ilustrování maleb reálnými ruchy asi autoři považovali za skvělý, možná i originální nápad…), nakonec spíš jen taková filmová příloha ke knížkám Ženy a dobrodružství Bohumila Konečného a Octobriana a ruský underground, které tímto vřele doporučuji.

plakát

Loď do Indie (1947) 

Vlastně to člověka skoro uklidňuje, že se i Bergmanovi mohl film takhle nepovést: Málokterá z hlavních postav drží pohromadě sama se sebou, jako by se mezi scénami proměňovaly v úplně jiné lidi; intenzita hraných emocí neodpovídá situacím; retrospektiva nefunguje, jak asi měla (drama nikde nevrcholí, protože některé informace přišly předčasně); práce na vyzvedávání vraku se už míň zajímavě natočit nedaly, rvačka je inscenovaná jak na ochotnickém divadle a ani jedno z toho nepůsobí jako záměr; atd. atp. Snad jenom volba témat a povedená kamera prozrazují, že sledujeme ranou práci budoucího mistra nad mistry; jeho prvotina Krize na mě paradoxně působila mnohem suverénnějším dojmem.

plakát

Naqoyqatsi (2002) 

Takto. Koyaanisqatsi je jenom jedno, Naqoyqatsi s velkým odstupem druhé, asi tak osmkrát působivější než Powaqqatsi a asi tak osmsetkrát než Baraka. Bohužel, na první zkouknutí jsem naprosto přízemně nerozchodil deformaci poměru stran u archivních materiálů, tj. u většiny stopáže. Někde v půlce jsem musel slibný meditační ponor přerušit a jít si vygooglit, jestli to takhle básník fakt myslel (prý ano), čímž kouzlo pro zbytek projekce notně opadlo. Takto informován zkusím někdy zopáknout, pohrávám si i s myšlenkou pustit si to navzdory autorským záměrům sražené zpátky do 4:3, abych se zbavil šíleného pocitu, že koukám někde v hospodě na film pro pamětníky roztažený na celou plazmu. Už jenom kvůli Glassově muzice mi to za to stojí. (O technofobním obsahu, proč si myslím, že je s ním Reggio vedle jak ta jedle, ale stejně mi to nebrání si film užívat, třeba zase někdy jindy.) Zatím ***1/2.

Poslední hodnocení (1 973)

Osm hrozných (2015)

08.08.2022

Pasiáns (1969) (TV film)

06.08.2022

Johnny Guitar (1954)

03.08.2022

Šimon na poušti (1965)

03.08.2022

Zlatý věk (1930)

03.08.2022

Life As It Is: Miloš Forman on Miloš Forman (2018)

10.07.2022

BIMBA - příběh zapomenutého malíře (2008) (TV film)

07.07.2022

Třpyt v trávě (1961)

05.07.2022

Saraband (2003) (TV film)

03.07.2022

Reklama

Poslední deníček (17)

Titulky s láskou III: Kolem půlnoci

To si tak člověk nabere na překlad o knížku víc, než měl, do toho přijde pár převážně neradostných nečekaností, a najednou jsou z toho tři roky, kdy jednomu na plácání o filmech, natož na nějakou práci na titulcích, poněkud nezbýval čas ani myšlenky. Ale pořád doma aspoň tu a tam na nějaký biják koukneme.

Tak třeba na tuhle pomalou krásu, která je nejenom nejopravdovějším jazzovým filmem, co znám (kam se hrabou všichni Birdové a Whiplashe), ale taky vřelým vyprávěním o všelijakých dalších věcech v lidech a mezi lidmi. Chtěl jsem ji ženě pustit léta, ale vázlo to na neexistenci titulků, s kterými by se nevytrácel kus toho kouzla, které pro mě 'Round Midnight má. Po letošním criterionském vydání už jsem si ten čas prostě najít musel – výsledek visí na obvyklém místě, snad potěší ještě někoho. Kdybyste tam našli problém nebo měli nápad, jak něco vyřešit líp, napište.

Titulky s láskou III: Kolem půlnoci

Reklama

Reklama