Orphan (2009)

Neskutečné! To je pocit, který ve mně převládl po dokoukání tohoto filmu, a to zaslouženě. Od první chvíle až do úplného konce děj postupně graduje a je čím dál tím temnější, přičemž nevrcholí nikterak nepatřičně pompézně, ale tak, jak je to vhodné. Celý film je naprosto uvěřitelný a bez jediného slabého místa. Zápletka, ač se zdá na první pohled očividná, či alespoň skoro jasná, nakonec není a "You'll never guess her secret" se tak jeví jako slogan nanejvýš výstižný. Své také dělají výborné výkony obou rodičů, kteří působí patřičně přirozeně. Snímek jako celek ve mě zanechal skutečně silný dojem, protože naprosto dokonale předává divákovi všechny emoce, které se v ději zrcadlí (jako bezmoc, strach, povýšenou sebejistotu apod.). Zkrátka film, na který člověk asi jen tak nezapomene.

Pink Floyd: The Wall (1982)

Kdyby nic jiného, tak hudba je vynikající a nesmrtelná a nižší hodnocení si nezasouží.

Training Day (2001)

Nevím jestli to tím, že mi prvních pár minut filmu uteklo, ale po celý zbývající čas mě ani jednou nenapadlo, že by tohle mohl být nějak oceněný ba dokonce kvalitní film. Popravdě jsem pořád čekal, co z toho vypadlne, případně kdy se děj pořádně rozjede, ale nestalo se tak. Tím se tento film zařadil do průměrné (hodnocením sice podprůměrné, ale všechny tyto filmy jsou skoro stejné, proto tento slovní obrat) šedi snímků tohoto žánru, které obsahují jednoho nesmrtelného klaďase, jednoho zdánlivě nedotknutelného záporáka a happy end ve stylu "dobro vždy zvítězí". Zkrátka a dobře mě tento film vůbec ničím nenadchnul, neoslovil ani nezaujal. Hodnocení je tedy odpovídající.

Letec (2004)

V mnoha ohledech jistě zajímavý film. Zcela určitě se jedná o kvalitní snímek, značně výpravný a solidně natočený, ale asi bych si ho víc užil, nebýt toho, že o Howardu Hugesovi jsem nevěděl (a stále skoro nevím) vůbec nic. Jistě, film ho dost věrohodně ukazuje jako snílka a excentrika, který si jde za svým a postupně přichází o rozum, ale stejně mi připadá, že to "tak docela nebylo ono". I tak jsem ale po shlédnutí spokojen a klidně hoddnotím jako solidní nadprůměr.

Skrytá identita (2006)

"No, to byla docela solidní jízda," řekl jsem si po tom, co jsem dokoukal Skrytou identitu. Skutečně svižně ubíhající děj ani na chvíli nepolevuje a člověk nemá ani sebemenší šanci se nudit. Zamotaná zápletka způsobená prohozením "rolí" je dostatečně komplikovaná na to, aby bylo zajímavé sledovat hlavní hrdiny, kterak potupně pronikají dál a dál na "druhou stranu" a zároveň dostatečně sledovatelná, aby si s ní člověk nemusel příliš lámat hlavu. Film není příliš hlubokomyslný a ani si na to nehraje, což je jedině dobře. Snad jediné poselství je to, že každý nakonec dostane, co zaslouží. Celkové hodnocení: jsem více než spokojen.

Million Dollar Baby (2004)

Upřimně nemám box moc rád a proto jsem nevěděl, co můžu od filmu očekávat. Jisté je jen to, že tohle jsem nečekal. Promyšlený, skvěle zkonstruovaný a dojemný příběh o naději, touze, snech a jejich plnění, ale i o citu, uznání a důležitosti vlastního rozhodování mě skutečně dostal. Skvělé herecké obsazení a především skvělé herecké výkony dělají z tohoto snímku skutečně nezapomenutelný zážitek. Bravurní!

Sirotčinec (2007)

Pokaždé mě naštve a znechutí, když se objeví film vydávající se za horor, který krom hektolitrů krve, několika lekaček a rádoby strašlivých monster nenabízí nic. Toto naštěstí ani zdaleka není ten případ. Jsem tedy velmi potěšen, že stále ještě vznikají skutečně strašidelné filmy založené na pečlivě budované atmosféře s minimem "děsivých" triků, které jsou schopny vyvolat běhání mrazu po zádech. Přidejte solidní námět a kvalitně ztvárněnou hlavní postavu a dostanete Sirotčinec. Velmi slušná podívaná zakončená přijatelným logickým vysvětlením pro ty, kteří "nevěří, aby uviděli" :)

Cesta do Ameriky (1988)

Tento film mám rád hned z několika důvodů, zaprvé: hraje v něm Eddie Murphy a hraje v něm skvěle. Zadruhé: ohromně se mi líbí námět i zracování tohoto filmu a za třetí: nikdy se mi neomrzí pohled na prince Zamundy, který rozzářeně vytírá podlahu fastfoodu :) Je to zkrátka uvolněná komedie, na kterou se vždy rád podívám.

Mlha (2007)

Docela pěkný film. Sice nepříliš strašidelný ani přehnaně originální, ale poměrně slušně zpracovaný a zajímavý. Některé pasáže mi přijou více než věrohodné (například náboženský fanatismus), ale jinak je film solidním průměrem. Ovšem díky velmi solidnímu zakončení je nakonec moje hodnocení nadprůměrné.

Náhradníci (2009)

Mám-li být stručný: čekal jsem víc. Nápad není špatný, ale jeho potenciál není docela využit a nebýt toho, že je to sci-fi s poměrně solidními efekty (což mne, když nic jiného, vždycky potěší) a Bruce Willise, neměl by tento film snad ani na ty 3 hvězdičky.