Čtvrtý druh (2009)

Zatraceně, to bylo něco! Už podle popisného textu jsem čekal, že to bude zajímavý film, ale on je ještě zajímavější. Po akurátně pomalém rozjezdu najednou nastoupí mimořádně hutná atmosféra, kterou více než dotváří místy dokumentární zpracování. Osobně si myslím, že jsem si tento film užil hlavně proto, že ve věcech, jimž nerozumíme (což je hlavní téma tohoto snímku) jsem značným způsobem liberální a dokážu si představit, že se něco takového skutečně stalo (a v případě že jsou ty "autentické" záběry takové i bez uvozovek, pak bych sakra nechtěl bydlet na Aljašce). Ať už tedy film nabízí nevysvělenou pravdu nebo jen skvěle podanou fikci, tak ve mně zanechal přesně ten zvláštní pocit, který měl. Jsem tedy ze snímku nadšený a zároveň rozhozený...a tak to má být.

Wanted (2008)

Tenhle režisér má zatracenou kliku! Nebýt toho, že je film podle komiksu, dal bych "odpad!" nebo možná jednu hvězdičku, ačkoli je pravdou, že jsem se královsky bavil. Připsat do zařazení slůvko "parodie" by samozřejmě znamenalo okamžité udělení plných pěti hvězdiček, protože podíváte-li se na tento snímek jako na parodii či komedii, pak je to jeden z nejlepších filmů žánru, ovšem jako akční krimi thriller je to ta největší zhovadilost, jakou jsem kdy viděl. To mi ovšem nebrání, abch film hodnotil jako solidní nadprůměr, protože všudypřítomná, narosto nereálná a za vlasy vykrákaná akce přebije tragický děj, ještě horší nelogičnosti a jedno klišé vedle druhého. Nakonec jsem tedy rád, že je film podle komiksu a není to výmysl pomýleného scénáristy, díky tomu snímek zasluhuje solidní 4*.

Apollo 13 (1995)

Brilantní snímek. Naprosto věrohodný "dokument" o (ne)úspěšné misi na měsíc, kterou zná snad celý svět. Mimořádně dobré herecké výkony Toma Hankse a všech zúčastněných ještě přispívají k už tak skvělému zpracování tohoto vynikajícího snímku. Neobyčejně povedený film, na nějž se rád vždy zas a znovu podívám, ač jsem ho viděl už mnohokrát.

Cedulky (2008)

Naprosto parádní snímeček, který dokáže vystihnout úplně všechno v pouhých 12 minutách. Hlavní hrdina přímo vyžaduje soucit a scéna se stěhováním (alias zákon schválnosti) dělá celý příběh ještě mnohem reálnější. Nakonec, jestli se takovéhle věci skutečně stávají, pak je to jedině dobře :)

Vesnice (2004)

Zařazení horor mi k tomuto filmu příliš nesedí a to z jednoho prostého důvodu: Vesnice, ať už je preznetována jakkoli, nemá být dalším filmem tohoto režiséra, který by diváka nemilosrdně napínal a ničil svazující atmosférou, ale smyslupným a oduševnělým filmem, který má vyprávět příběh o tom, co všechno je člověk udělat, aby ochránil to, na čem mu záleží. To je ale určitě nejvetším "problémem" tohoto snímku, protože i já, stejně jako mnoho jiných, jsem do něj šel s očekáváním tísnivé a strašidelné atmosféry a převratného konce, avšak ani jedno se v tomto směru nedostavilo. Ovšem dostavil se jiný, zamyšleníhodný příběh s vlastní atmosférou a vlastní pointou. Pokud jste jako já a dokážete se v takovém případě oprostit od očekávání a objektivně zhodnotit skutečnou podobu tohoto snímku, pak nebudete zklamáni, ovšem pokud ne, pak s nejvyšší pravděpodobností nebudete spokojeni. P.S.: Připomínka k hereckým výkonům: J. Phoenixe mám moc rád a on mě opět nezklamal, zahrál výborně a neméně spokojený jsem s výkonem B.D. Howardové.

Ospalá díra (1999)

Horor...Mysteriózní...Thriller...Krimi... jeden má skoro pocit, že mu lžou. TZ tohoto zařazení by se skoro dalo očekávat, že se bude jednat o strašidelný a napínavý snímek, ovšem problém je v tom, že v uvedeném výčtu chybí "komedie." Upřimně jsem od filmu s takovýmto hodnocením čekal víc. Děj mi nepřišel příliš zajímavý, rádoby strašidelné scény byly spíše (a místy vyloženě) komické, až jsem se občas zasmál. Nejsem si ovšem tak docela jist, jestli to byl záměr, nebo ne. Johny je samozřejmě skvělý a tomuto filmu přidává minimálně jednu hvězdičku, ale ten zbytek už za moc nestojí.

Blade Runner (1982)

Jako fanoušek žánru jsem tento film z povinosti shlédl, ale bohužel musím konstatovat, že nemám nejmenší tušení, co by z něj mohlo dělat kultovní snímek. Zápletka není, přiznejme si, nikterak příliš originální, děj je extrémně a naprosto zbytečně rozvláčný, takže má člověk pocit, že se pořád nic neděje a celou dobu se nudí (ano, skutečně jsem skoro od začátku do konce nudil a čekal jsem, kdy už to skončí a to i v rádoby akčních scénách). Jediná zajímavá část přijde před koncem filmu, ovšem je okamžitě zadupána klišovitým, předvídatelným a nudným závěrem...Když jsem to teď všechno shrnul, tak mi připadá, že snad ani ty dvě hvězdičky si tento film nezaslouží.

Evangelium: 1.11 Monstrum (2007)

Paráda! Sci-fi, neblahá budoucnost lidstva, obří bojoví roboti...co víc si přát? Něco by se možná našlo, a sice znalost seriálu. Vzhledem k tomu, že jsem seriálem nedotčen, zdál se mi film poněkud příliš rychlý a příliš komplikovaný (zůstalo mnoho nezodpovězených otázek, včetně té nejpalčivější: co se to sakra děje?), ale doufám, že další pokračování tento nedostatek napraví, ovšem ani toto očekávání nemůže vynahradit pocit nevědomosti a příležitostného zmatení, který jsem při filmu pociťoval. To je ovšem asi jediná vada na kráse.

V (2009) (seriál)

Z počátku jsem čekal, že to bude super. Solidní rozjezd, neméně solidní vizuální efekty (což mám u sci-fi moc rád) a vůbec možnost začátku dalšího kvalitního a sledovatelného seriálu. Ale jak přibývaly další díly (a ani jich nemuselo být příliš mnoho), postupně jsem zjišťoval, že to počáteční okouzlení se poměrně rychle vytrácí a seriál začíná být nudný. Nedá se říci stereotypní, ale zkrátka nebyl s to mě pohltit (jako třeba Defying Gravity) nebo alespoň oslovit dostatečně na to, abych se těšil na každý další díl, ba dokonce mě ten seriál (znovu upozorňuji: během necelé první série!) natolik omrzel, že jsem na něj přestal koukat. Myslím, že to je co říct, protože sci-fi je můj šálek kávy a tenhle seriál (rozhodně aspoň ze začátku) měl značný potenciál. Škoda, že hned v úvodu dali najevo, že ho nehodlají využít. Ale třeba se to ještě rozjede a já s chití odvolám co jsem odvolal a slíbím co jsem slíbil :) Za tuto šanci a moc pěkné technické zpracování dávám 3*.