Avatar (2009)

Shrneme-li fakta, zjistíme, že film je mimořádně klišovitý, děj více než předvídatelný a originalita příběhu veškerá žádná. Na druhou stranu, všechno výše uvedené je zabaleno a podáno v tak parádním hávu, že je to vlastně jedno. Ještě k tomu film splňuje základní předpoklad zajímavého snímku, a sice je to sci-fi. Splňuje i druhý předpoklad: místo, kde se děj odehrává, je perfektně vymyšleno a naprosto detailně zracováno. Člověk má skoro pocit, jako by tam byl (tim spíše ve 3D). Zkrátka a dobře: nejedná se o hlubokomyslný počin nutící k zamyšlení, ale rozhodně se jedná a skvělé audiovizuální orgie podtržené občasným humorem a hutnou akcí. Téměř by se mi chtělo mu nějaké ty nedostatky prominout, ale tak docela to nejde. Na solidních 90% ale tenhle film určitě stačí.

Smrt přichází v bílém (2003)

Vcelku solidní horor s poměrně tísnivou atmosférou. Snesl bych sice ještě tísnivější, ale člověk nemůže mít všechno :)

Memento (2000)

Dvěma slovy: perfektní krimi. Naprosto originální záplatku dokonale obohacuje vynikající režie i solidní výkon Guye Pearce. Nic menšího než 5* nepřipadá v úvahu.

Strážci - Watchmen: Příběhy Černé lodě (2009)

Silný, velice silný animák, který v krátkém čase vypráví zajímavý příběh potvrzující rčení "každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán". Upřimně jsem něco takového nečekal a byl jsem příjemně překvapen podobou tohoto filmečku.

Identita (2003)

V úvodu velice napínavý film, který rychle vtáhne do děje. Atmosféra vyvražďovačky je také velmi dobrá a film je stále velice zajímavý, ovšem ve chvíli, kdy se se člověk prvně dozví hlavní pointu filmu, začíná snímek ztrácet na mysterióznosti, tedy i na hutnosti atmosféry a tím pádem i na zajímavosti a kvalitě. Závěrečné rozuzlení je pak více než čitelné a poměrně nezajímavé a pramálo překvapivé. Zprůměrujeme tedy výtečný začátek a podprůměrný konec a zaokrouhlíme krapet nahoru, dostaneme 3*

Gran Torino (2008)

Tento film si mě naprsto získal nejen mimořádně hlubokým poselstvím, ale také tím, že je schopen ho dokonale předat divákovi. Ohromné množství emocí a bravurní výkon C. Eastwooda mě naprosto ohromily. Skvělé, skutečně skvělé.

G. I. Joe (2009)

Film se dá klasifikovat jedině jako veskrze akční podívaná bez mozku s často velmi předvídatelným dějem a minimem překvapivých děkových zvratů. I přesto to ale neni uplná tragédie, protože film sází jen a pouze na hrubou akci (ve stylu ničení, přesun jinam, ničení tam, přesun jinam), které obsahuje skutečně ohromné množství a na to, že téměř každou minutu přibude ve filmu několik skvělých hi-tech vychytávek, kterými bojují jak ti dobří, tak i špatní. Pokud tedy od filmu očekáváte propracovaný děj, dobré herecké výkony a zajímavou zápletku, budete rozhodně zklamáni. Očekáváte-li však neutuchající akci bez velké (vlastně i malé) špetky rozumu, "náklad" sci-fi vychytávek a jednoduchý děj s odhadnutelným koncem, pak se budete náramně bavit. Já osobně jsem očekával spíše tu druhou variantu, ale nikdy nedokážu "plně" docenit takové bezuché akční řádění: 3*.

Šifra mistra Leonarda (2006)

Velice pěkný film, podstatně lepší adaptace Brownovy knižní předlohy než Andělé a Démoni. Vzhledem k délce celého filmu se toho do něj z knihy vešlo poměrně dost (což je dobře, protože kniha je skvělá), pročež má film solidně ubíhající, ale nikoli přeakčněný děj, zajímavý příběh, kvalitní atmosféru i možnost spoustu věcí jakž takž vysvětlit (člověk, který nečetl knihu se necítí tak moc mimo mísu jak u Andělů a Démonů). Spolu se slušnými výkony zajímavého hereckého obsazení tvoří dobrý dojem z tohoto filmu i povedený hudební doprovod. Zasloužené 4*.

District 9 (2009)

Vynikající, skutečně vynikající film. Dokumentová forma tomuto dílu skutečně sluší a je zpracována tak perfektně, že má člověk pocit, že se dívá na skutečný dokument. Téměř všechno ve filmu je uvěřitelné a (bohužel) snad naprosto odpovídající realitě. Včetně věcí, které bychom jako lidi na mimozemšťanech dozajista rádi páchali. Film tedy překvapí nejen netradičním a skvěle zvádnutým zpracováním, ale také (i v rámci sci-fi) originálním námětem dostaženým do detailu, jistým obsahem nutícím k zamyšlení i schopností vtáhnout do děje. Nikdy bych byl nevěřil (po tolika shlédnutých dokumentárních filmech), že je možné natočit parádní sci-fi s neotřelým námětem a množstvím povedených triků ve formě realistického dokumentu. Všechna čest režisérovi.