Pyramidy (2002) (TV film)

Zábavný hraný dokument bez informační hodnoty.

Šéf (2011) (seriál)

Boss vyšel v době, kterou považuji za zcela nevhodnou pro seriál z politického prostředí. Čas od času je to v seriálu vidět, když se z politiků stávají naprosto nesmyslně větší monstra, než by nutně museli být. Komentář k první sérii: Ze začátku je Boss nuda... velké množství rozhovorů, všichni se tváří velmi vážně a čas od času někomu ujedou nervy... Nemoc Toma Kanea se projevuje po celou dobu velmi okatě jen v okamžicích, kdy se to hodí. První čtyři díly považuji za naprostý průměr, který mě nijak nenadchl a klidně bych si je odpustil. Následující dva díly úroveň dokonce poklesla, ale přesto jsem chtěl vědět, jak se celý seriál vyvine. Poslední dva díly se rozjela akce. Předchozí díly připravily úrodnou půdu a vše se tak mohlo spustit. Dialogy z ničeho nic začaly dávat skutečný smysl, již se nejednala o rádoby moudré "kecy". Pozorný divák sice vždy věděl, co bude následovat, ale přesto jsem si děj vychutnával. Závěr samotný (poslední dva díly) bych hodnotil 100%. Kelsey Grammer ukázal, že dokáže hrát i vážné role (v druhé polovině série), ale nejlepší herecký výkon podle mě předvedl Martin Donovan. Začátek druhé série (prvních šest dílů) je celkově více vyrovnaný, zábavný a docela i napínavý. Následující čtyři díly jsou bohužel opět slabší. Nejprve jsem zvažoval zvednout moje hodnocení na ****, ale vzhledem k snadné předvídatelnosti, "lacinému" sexu a často i neracionálnímu chování nemohu.

Jak funguje vesmír (2010) (seriál)

Moderní dokument, nabitý informacemi a počítačovou vizualizací pro lepší pochopení probíraných jevů. Rád bych dal pět hvězdiček, které by si plně zasloužil. Bohužel, vzhledem k dnes módnímu boomu zejména amerických dokumentů vše alespoň pět krát zopakovat nemohu. Hodnocení jednotlivých dílů: 9/10, 6/10, 9/10, 10/10, 7/10, 10/10, 8/10 a 7/10. Body jsem ubíral kromě již zmíněného opakování také za příliš bujnou fantazii ve druhém dílu. Pro sledování doporučuji větší časové rozestupy mezi jednotlivými díly.

Metropolis (1927)

Avatar 20. století, technické zpracování a doprovodná hudba vynikající, ale příběh je otřesný. Zdlouhavé scény pro navození správné atmosféry často přivodí znechucení. Pro fanoušky filmů, kde se chudina obrátí proti vládnoucí třídě doporučuji raději velmi zdařilý Příběh dvou měst. Obsahuje také lehce romantickou zápletku, ale vyhnul se náboženským motivům a oblbování lidí.

Indiana Jones a Poslední křížová výprava (1989) odpad!

Neuvěřitelně přeceňovaný filmový brak. Naprostá nepromyšlenost, demence a velmi iritující, opakující se hudba, kdykoliv bůh, pardon, Indian Jones předvede zázrak. Absence fyzikálních zákonů zde nebije tak do očí jako naprostý amatérismus nadšeného archeologa, který si vůbec neváží žádného kulturního dědictví (například několik století starou knihu dobrovolně ničí svými mastnými pařáty). Dále v době, kdy jsou nacisti od Berlína až po Řím se Indy bez mrknutí oka (Spielberg radši vynechal) dostane z Itálie až do Berlína. Naproti tomu jak ve dvou přemoci jediného staršího vrátného a dostat se do rakouského zámku okupovaného nacisty vynecháno být nemohlo, neboť by divák nemohl poznat jaký frajer ten Indy vlastně je. Ani poznámka německého sluhy o Mickey Mousovi mě moc nesedí... Bohužel, tak by se dalo ještě dlouho pokračovat.

Einsteinova velká myšlenka (2005) (TV film)

Hraný populárně naučný dokument, který dává přednost formě před obsahem. Většina diváků se pravděpodobně z fyziky nic nového nedozví, ale netradiční podání si mě dostalo svým silným příběhem.

Je to soda (2005) (seriál)

Je to soda je na ČSFD velmi často srovnávaný s Kanclem a Jistě, pane ministře. Zatímco první jsem neviděl, druhý patřím k mým nejoblíbenějším komediálním seriálům. Z tohoto důvodu jsem měl velká očekávání, která bohužel zůstala nenaplněna. Po čtvrtém díle jsem sledování zanechal, neboť si svého času vážím příliš na to, abych tento seriál shlédnul celý. Sir Humphrey Appleby se musí v hrobě obracet, jeho inteligentní monolog je zde nahrazen výrazně slabším většinou založeným na vulgarismech a křičení.

Uvnitř lidského těla (2011) (seriál)

Vynikající animace se spoustou zajímavých informací je v tomto dokumentu sražena velkým množstvím hluchých míst. Vznik lidského života doplněný o záběry dobrovolníků zdarma operující rozštěp v chudších částech světa mě dohromady moc nenadchnul. Škoda, že si tvůrci více nevytyčili cíl svého snažení. Po odstranění zbytečných záběrů (např. usmívající se lidé snad z každého koutu planety země) bych celý dokument hodnotil *****.

Zatímco spíš (2011)

Zvrhlá černá komedie, která mně ukázala, že domovníka si musím vybrat velmi pečlivě... Originální téma a dobře zahrané vedlejší postavy z Mientras duermes dělají film, který minimálně za jedno podívání stojí (nejste-li slabší povahy).

Cestování červí dírou s Morganem Freemanem (2010) (seriál)

Tento dokument je omyl. Pokud pominu první díl, kdy se hledá stvořil a druhý díl, který je pohledem z jedné strany na zkoumání moderní fyziky (pohled z druhé strany je v také docela slabém dokumentu Hawkingův paradox), tak je zde několik věcí, které zde nemají co pohledávat. Morgan Freeman je zde jen jako reklama. Dále je zde všudypřítomná snaha vysvětlit moderní fyziku pomocí náboženství (nejen v prvním díle). Příliš mnoho času je věnováno fyzikálním teoriím, které jsou nesprávné a u těch správných je bohužel velká míra zjednodušení.