• Krátkometrážní

Obchodní dům (1941)

Kdybych měla hodnotit jednotlivé kousky filmu zvlášť, šla bych určitě výš, ale jako celek mi tento snímek připadal slabší. Možná je to tím, že jsem zdaleka nepochytila všechny slovní hříčky, zato jsem pochytila hodně muziky. Ne že by byla špatná, ale měla jsem pocit, že se mi hlava rozskočí. Nicméně slibuji, že jsem to neviděla naposled!

Obsluhoval jsem anglického krále (2006)

Jste-li Češkou v Srbsku, takřka denně se vás někdo snaží oslnit tím, že viděl Služio sam engleskog kralja a je to podle něj nejvtipnější film na světě (Pokud zrovna neviděl Povratne boce.). Tak jsem byla nucena se na to také konečně podívat, ačkoli už při četbě předlohy jsem tušila, že z ní nevznikne dobrý film. Tedy určitě ne v režii Jiřího Menzela, který sice kdysi natočil pár slušných až výborných adaptací, ale ne proto, že je génius, ale proto, že byl ve správný čas na správném místě. Teď už je naopak úplně mimo. I když se nějak vyrovnám s tím, že z hrabalovsky mrazivé a oplzlé knihy vzniklo uhlazené leporelo, se závěrem, jenž je regulérní reklamou na Prazdroj, která navíc vypadá jak z 90. let, se smiřovat nehodlám.

Obyčejná koňská historie (1990) (seriál)

V dětství to byl můj nejoblíbenější seriál. Ale když jsem viděla pár dílů po letech, už mě to tolik nebralo. Je to dost naivní, skoro bych řekla primitivní. Nejlepší herecké výkony podávají koně. Naštěstí je jich tu dost:-)

O dve slabiky pozadu (2004)

Pokus o jakousi godardovsko-tykwerovskou svěžest. Ne, že by mě přímo naštval, ale chybělo mi cokoli originálního, nápaditého, postavy mě nezaujaly. Dialogy mě nudily. Opravdu jsem se pobavila snad jen při vzpomínce na kapitána Spoka. Je vidět, že tvůrcům nechybí píle ani ušlechtilé záměry, ale tentokrát to prostě nevyšlo.

Ohlédni se v hněvu (1958)

Tak jsem si pořád říkala, jestli je Jimmy spíš labilní chudáček, protivný hnusák nebo postavička s teatrálními manýry. Samozřejmě existuje jediná odpověď: angry young man. A Richard Burton ho zahrál skvěle. Je to dobrý film, ale nezdál se mi vztah s Helenou, nezdál se mi konec a do takové Osamělosti přespolního běžce to má ještě hodně daleko.

Ohlédnutí (1968)

Slyšela jsem, že Antonín Máša stavěl odvážnost svých sdělení vysoko nad filmařské ambice. Myslím, že je to znát. Každopádně doporučuji (i sama sobě, po jednom zhlédnutí jsem určitě nepobrala zdaleka vše).

Okres na severu (1981) (seriál)

Jo jo, terapie Pláteníkem byla jedna z nejúčinnějších, co jsem zatím podstoupila.

Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka (2012)

Já vím, že o tom, jak je tenhle film výjimečný mezi současnými českými komediemi, psalo už sto padesát milionů lidí, ale když člověk před ním v kině zhlédne trailery na Svatou čtveřici a Líbáš jako ďabel, tak to prostě strašně chce napsat taky. Okresní přebor nevyniká ani tak nějakou extrémní vtipností, ale tím, že jeho humor je nastaven na chápání normálního, nikoli retardovaného člověka. Něco takového jsem zaregistrovala už u děvkaře Františka, ale tehdy si mě nějak nikdo nechtěl všímat a toho filmu taky ne. Přebor má naštěstí oporu v seriálu. Akorát si říkám, jestli se o něj neopírá až moc. Některé postavy a pojmy (Ludva, Jarda, Kostomlaty,...) asi nelze bez znalosti televizního předchůdce docenit.