Slídilové (1992)

Martin Bishop (Robert Redford) má bezpečnostní firmu, specializující se na objevování chyb v bezpečnostních systemech, jinými slovy se vždycky nabourají do systému nějaké firmy a pak něco ukradnou, ale Martin nemá, tak úplně čistou minulost a tak jednoho dne za ním příjdou pánové a nábidnou mu, že buď pro ně ukradne malou černou skříňku nebo půjde sedět, Martin příjímá nabídku, ale tím si na sebe a své spolupracovníky upletl pořádný bič. Příběh navíc doplňuje výborné herecké obsazení, které celkový dojem z filmu notně zlepšuje. Místo již zmíněného Redforda je tu Sidney Poitier, Dan Akroyd, David Strathairn a River Phoenix jako členové Bishopova týmu, dále Mary McDonnel jako Bishopova láska a Ben Kngsley jako Bishopův dávný parťák. Navrch se nám na konci ještě ukáže J. E. Jones jako agent NSA. Právě tito herci vyzdvihují film nad vlny průměrnosti a dávají ten potřebný šmrnc. Nad vtípky a slovními přestrelkami se spíše jen pousmějete než, že byste se plácali smíchy, ale jen dotváři celkovou pohodu filmu.

Kantonský kmotr (1989)

Zajímavý příspěvek do bohaté kinematografie Jackieho Chana. Je to především proto, že tentokrát jsou příběh a postavy nadřazeny gagům a bitkám, což se u Jackieho moc často nestává. Mladý Cheng Wah Kuo příjíždí do Hong Kongu, ale jeden podvodník ho připraví o všechny peníze, za posledních pár centů si koupí od madam Kao růži pro štěstí. Poté pomůže bandě místních mafiánů a jejich umírající šéf ho jmenuje novým vůdcem. Cheng se tak stane bohatým, ale musí řešit potíže s gangsterem Tygrem a jeho partou.Do tohoto příběhu se, ale pomalu vkrade další zápletka, protože madam Kao, má přijet po několikaletém studiu v Šanghaji dcera se svým nápadníkem a jeho otcem, magnátem Wongem, což je problém, jelikož dceři psala, že je bohatá majitelka hotelu, jehož majitelem je, ale Cheng, který se rozhodne madam Kao pomoct a společně předstírají, že je madam Kao bohatá dáma. Ale Cheng se musí hodně ohánět, aby to neprasklo. Jackie zvolil poněkud jiný přístup kdy sází na příběh, který je zajímavý a místy i velmi zábavný, bitek je méně, ale ta závěrečná opět stojí za to. Kantonský kmotr je film, který stojí za to shlédnout, pokud nechcete vidět "klasického" Jackieho Chana.

Černý jestřáb sestřelen (2001)

Válečný velkofilm, jak má být. Ridley Scott natočil opravdu působivé surové a realistické drama o elitní jednotce USA, která uvízla v Mogadishu v roce 1993, uprostřed města plného nepřátel. Herecké obsazení je více než solidní (Harnett, Bana, McGregr, Fichtner, Isaacs), ale mě se nejvíc líbil velitel jednotky Hummerů McKnight v podání Toma Sizemora. Kvalitní zpracování jenom podtrhuje výborná kamera a hudba. Ridley ukázal, že právem patří do první ligy.

Indiana Jones a Království křišťálové lebky (2008)

Indy si dal na 19 let pauzu od filmového plátna, aby se zase mohl vrátit a bavit nás. A pořád mu to jde víc než dobře. Sice má už plno vrásek a šedin, ale, když nasadí klobouk a usměje se, tak je to pořád on. A stejně je to i s jeho dobrodružstvím. Doba se posunula, máme tady 50. léta alias motorky a rock and roll, stejně tak Indyho už nezlobí náckové, ale komouši. A artefakt o který teď půjde, tedy křišťalová lebka, možná nepochází z tohoto světa. Jinými slovy pořád je to velká zábava, protože nám zůstávají stejné, i když trochu inovované ingredience. Harrison je tradičně výborný, Cate Blanchett jako zaporačka Irina Spalko obstojná, stejně tak Mutt Williams v podání Shii LaBeoufa a kvalitní je i obsazení dalších postav (navrátivší se Karen Allen, Ray Winstone, John Hurt nebo Jim Broadbent), režie Stevena Spielberga je správně akční a dobrodružná, samozřejmě našli bychom v ději několik nelogičností a akce je místy poněkud přepálená a předigitalizovaná, ale vše je podřízeno tomu hlavnímu pobavit diváka bez rozdílu věku. A já se bavil velice dobře.

Gran Torino (2008)

Výborný film skvělého herce a režiséra Clinta Eastwooda. Clint zde ztvárnil nerudného dědka, veterána z korejské války Walta Kowalského, který se seznámí se svými sousedy Hmongy aneb jak on sám říká "bambusáky", tím že odežene místní partičku grázlů. Poté co mu málem ukradne jeho milované Gran Torino se spřátelí s Thaem, neprůbojným mladíkem a stává se jeho průvodcem po světě, který zná jako své boty a postupem času se pro něj Hmongové stanou opravdovou rodinou, mnohem víc než jeho skutečná rodina, kterou opovrhuje. Ale žádná idylka netrvá věčně. Clint svůj snímek pojal značně komorně a civilně, postav ve snímku není mnoho, ale aspoň usnadňují orientaci a také je můžeme lépe poznat. Ale všechny zastiňuje postava Walta, člověka tak nepříjemného až je to krásné. Odcházet se má na vrcholu a toho se Clint držel. Podal jeden z nejlepších výkonů ve své kariéře a, že je hodně bohatá a stvořil silný snímek, který se prostě musí vidět.

Návrat Růžového pantera (1975)

Peter Sellers se vrací ve své ikonické roli inspektra Clouseau, stejně tak nás čekájí náhlé útoky jeho sluhy Cata (Burt Kwouk), šílené výlevy vrchního inspektora Dreyfuse (Herbert Lom) a také samozřejmě krádež Růžového pantera. Tentokrát je v podezření Sir Charles Litton (Christopher Plummer). Sellers opět dokazuje, že se v roli policajtského nemehla našel a svými eskapádami prakticky táhne celý film sám. A, že je to velká sranda, to snad nemusím ani dodávat.

Agent bez minulosti (2002)

Agent bez minulosti je sympatický počin na poli špionážních thrillerů. Matt Damon zde ztvárnil muže, který je vyloven z moře a nepamatuje si, kdo je, jediné co má u sebe je číslo konta v curyšské bance, V bance se dozví, že Jason Bourne a s pomocí dívky Marie (Franka Potente) se dostane do Paříže, kde má byt. A právě v Paříži se rozotčí spírala útěků, soubojů a skrývání před policií. Jason Bourne totiže není jen tak někdo, je to nájemný zabiják CIA, co nesplnil svou poslední misi a CIA ho chce mrtvého. Ale Jason se ještě necítí na to, aby si odpočinul v pytli na mrtvoly, Vznikl, tak snímek plný napětí, přiměřené akce (Jason není John Rambo) a kvalitních hereckých výkonů, především dvojice Damon-Potente, ale potěší také Clive Owen jako mlčenlivý zabiják.

Manželé z roku II (1971)

Svěží historická komedie z porevoluční Francie. NIcolas Phillliebert se musí z Ameriky kam utekl, vrátit do rodné Francie, kde se chce rozvést se svou manželkou Charlottou, ale tak jednoduchý úkol to nebude a Nicolas zažije nejedno dobrodružství. Nicolase nehraje samozřejmě nikdo jiný než Jean-Paul Belmondo, který tu je opět tím sympatickým darebou, který dá facku jak republikánovi, tak royalistovi.

Habermannův mlýn (2010)

Film, který mi dokázal, že v Čechách ještě lze natočit film světových parametrů. A, aby se dal natočit musíte mít velké téma, dobré herce a nadprůměrného režiséra. A to vše Habermannův mlýn má. Příběh se točí kolem německého mlynáře Augusta Habermanna a jeho blízkých v letech 1937-1945 v Sudetech, Především je pak pozornost věnována odsunu sudetských Němců z ČSR, a vykonání "spravedlnosti vítězů" na Němcích bez rozdílu jestli byli stoupenci NSDAP nebo nikoliv. A velké téma je na světě, protože ještě nikdo v Českých zemích se nepokusil tuto epizodu našich dějin zpracovat. Až Juraj Herz, který zároveň dokázal, že je stále kvalitním režisérem bez ohledu na pokles kvality jeho filmů poslední doby. Je rozhodně dobré, že klíčové role byly svěřeny německým hercům, především výkony Marka Wachkeho a Bena Beckera jsou ozdobou filmu, ostatní svou troškou do mlýna přispívají k vynikajícímu diváckému zážitku. Samozřejmě o výpravě a kostýmech netřeba mluvit ty jsou jak už to bývá na vysoké úrovni. Habermannův mlýn je rozhodně jedním z nejlepších českých filmových počinů za poslední léta, ne-li tím úplně nejlepším.

Zelený led (1981)

Hlavní hrdina Joseph Wiley (Ryan O'Neal) se seznámí s kránou Holbrook (Anne Archer) a poté i s jejím snoubencem Mennem Argentinim (Omar Sharif), který obchoduje se smaragdy v Kolumbii a právě tyto smaragdy chce Joseph ukrást. Zelený led není rozhodně film špatně natočený nebo zahraný. Ale po stránce příběhové se mi zdál lehce povrchní, místy nezajímavý s nedostatkem napětí, ale tyto výtky směřují především k první polovině filmu, ve druhé naštěstí došlo ke zlepšení, což zkvalitnilo můj divácký zážitek. Z tří hlavních herců podal nejlepší výkon Omar Sharif, což ale k jeho hereckým kvalitám není zas takové překvapení. V celkovém hodnocení musím konstatovat, že film nebyl k zahození, ale mohlo to být lepší, nebýt slabšího úvodu, potenciál tu byl.