Shortbus (2006) odpad!

Neverím, že som to dal a dopozeral celé. Presne ten typ filmu a rozprávania, ktorý nemusím.

Špinavý prachy (2014)

Niekto sa tu chcel hrať na kriminálne mysteriozno, ale asi nevydalo. Nepomáha ani Hardy v úlohe polodementného čašníka (čo bude v závere vysvetlené, teda ako-tak). Takmer bez deja, keď prežijete úvodnú zoznamovaciu sekvenciu očakávate konečne akciu, či už s Čečencami alebo s tým stalkerom, čo sleduje Hardyho kvôli psovi. Ono to však neprichádza, film pomalinky plynie a vy zisťujete, že záver sa neodvratne blíži. Ten prinesie aspoň trochu vzrúša, ale popravde, nie ste z neho nijak vyjavení.

Pátrání (2018)

Tak tomuto presne hovorím supermoderné krimi. Keby žil Sherlock Holmes v dnešnej dobe, určite by postupoval takto. Kimovi sa v noci nevráti dcéra, od ktorej si ráno nájde tri neprijaté hovory. Polícia nemá stopy a otec začne vyšetrovať na vlastnú päsť - pomocou digitálnych stôp, od účty na sociálnych sieťach cez bankové transfery až po kontakty. Prichádza pri svojom vyšetrovaní na viacero odhalení (aký bol rodič, ľudia si vytvárajú virtuálny život - ktorý je skutočnejší? vo virtualite môžem byť kým chcem...). Príbeh (odohrávajúci sa prostredníctvom rôznych obrazoviek) prináša viacero nečakaných twistov viacero záverečného. Zároveň vás po celý čas drží v napätí a nenechá vás ani len odskočiť si na záchod.

Grace, kněžna monacká (2014)

Priznám sa, že o Grace Kelly som veľa nepočul resp. nemám naštudovaný. Bol som zvedavý, čo mi ponúkne film, ale bol som sklamaný. Podané to bolo veľmi sucho, nezáživne, i keď išlo evidentne o veľa (anexia Monaca Francúzskom, rozpor v manželstve, snaha vrátiť sa k hereckej kariére a vôbec, smerovanie v živote kňažnej).

Americká žena (2018)

Začiatok filmu, kde sa milfka Deb chystá na rande v krátkych obtiahnutých šatách sľubuje zaujímavú podívanú. Postupne sa z toho vykľuje silná dráma, ktorá rieši viaceré existenčné otázky. Deb si žije životom rebelky, v 38 rokoch je babkou, muža nemá, so sestrou sa háda a s mamou vôbec nevychádza. Že randí s mužom, ktorý je ženatý a má tri deti, to celé len dokresľuje. Raz sa jej však nevráti večer domov dcéra a film sa razom mení o 180 stupňov. Deb zostane na vnuka sama a postupne mení svoj život, názory. Akoby jej život vracal všetko bejzbolkou späť za svoje predošlé správanie. Karmický účinok má napríklad jej rozhovor s bývalým partnerom jej dcéry, s ktorým mala kedysi pokrivený vzťah. Nájde si partnera, vydá sa, ale karma účinkuje aj v tomto prípade. Zaujímavá dráma, možno až príliš pesimistická, ale pozretie nebudete ľutovať.

Kung Fu Panda 2 (2011)

Kung fu Panda 2 stráca výrazne to, čím vynikala jednotka - vtip. A to nie je dobre. Vôbec. Kung fu Panda pridáva v porovnaní s jednotkou v kung fu. A to je dobre. Celkom.

Do posledního dechu (2016)

Veľké plus: based on true story. Keď si predstavíte, že niečo podobné absolvovali borci aj v skutočnosti, navyše v roku 1952, keď technika a lode neboli tak kvalitné, klobúk dole. Samotný film je však vo viacerých momentoch nevýrazný. V niektorých pasážach vidieť, že režisér asi nemá toľko skúseností. Trochu viac pritlačiť na pílu, priniesť viac vybrúsených momentov (aj mimo more) a bolo by to oveľa lepšie. Lepšie 3*.

Only You (2018)

Nenápadný, no silný príbeh. Ústredná dvojica sa zoznámi na Silvestra a ich flirt prerastie do lásky. El, takmer o desať rokov staršia od Jakea, má jedinú prioritu - dieťa. Dovtedy im to krásne klape, ani vek nie je problém. Spomínaná túžba po potomkovi všetko začína meniť. Mení sa vášeň pri sexe, upadá romantično, pribúdajú hádky a výčitky. Úžasne realistické, cítite, ako sa El začne trápiť, keď sa im nedarí a ako to s ňou bude lomcovať. Tušíte, že postupne sa z toho zlomí aj ten optimistickejší z dvojice Jake a ono sa to stane. Aj tak vás to vezme a prežívate to s nimi na obrazovke a snažíte sa nájsť riešenie. Lenže žiadne nie je. Až na jedno, ktorým sa film končí, no je to extrémne ťažké rozhodovanie a prijatie faktu.

Diagnóza: Šampión (2015)

Spojenie športu a drámy mi vždy udrie na strunu. Mrazivo podaný príbeh o boji s veľkými korporáciami. ktorý jedinec proste nemôže vyhrať. Veľmi smutné a veľmi realistické. Až má človek pri pozeraní filmu resp, pri zvrate chuť kričať, kopať a niekomu, kto za to môže, dať do držky. Malinkú výhradu mám k stopáži.

Kung Fu Panda (2008)

Animované kung-fu so zvieratami, navyše neuveriteľne vtipné.