Hořčice mi stoupá do nosu (1974)

Výborně jsem se bavil, přestože jsem to viděl 35 let po premiéře, řval jsem smíchy. Pierre Richard má vskutku jedinečné pohybové nadání, ve filmu se objevily skvělé vtipy, nezapomenutelné scénky (auto mezi indiány, rvačka v baru, na koberečku u ředitele, s gepardem atd.), nechybí ani něco málo "pornografických čuňačinek", jak praví pan starosta, vynikající vedlejší postavy (režisér, tělocvikářka, starosta atd.). Zkrátka a dobře perfektní komedie, u které se chlámu až mě z toho bolí břicho!

Zuřící býk (1980)

Giacobbe a Giuseppe la Motta vulgo Jake a Joey, to byli bráchové nemlich to samý, Scorseseho Zuřící býk přechází mezi scénami takovým způsobem až je násilnická povaha obou bratrů takřka komická. Jake fackuje svou manželku, která mu vyčítá, že je zvíře - a hop - Joey vyhrožuje u jídla svému malému klukovi, že když do toho jídla bude takhle dloubat, tak ho zabije. Bratři jak se patří. Není se asi ale moc co divit. Četl jsem, že starej la Motta nutil Jake v dětství, aby mlátil ostatní děcka a pak na ty bojůvky vybíral sázky od ostatních tátů v jejich čtvrti. Scéna, kterak Jakeova první žena řve na začátku na svýho manžela, se v podstatě opakuje - jen místo první ženy je tam druhá. To svědčí pro to, že při výběru partnera/partnerky děláme furt ty samý chyby - aspoň tak by to řekl Jeroným Klimeš:D. Jake la Motta jako člověk nic moc, žárlivec, cholerik, násilník, jako boxer extra klasa, poprávu patří do IBHOF. Film mohl mít větší grády, docela jsem se chvílema nudil.

Železný Schwarzenegger (1977)

Zajímavý dokument ze světa kulturistiky. Zaujal mě například moment, jak do sebe z takového vlastně oltáře mladý Lou Ferrigno sype nějaký bobulky. Zajímalo by mě co to přesně bylo, nicméně pochybuju, že B-komplex. Když Arnold vypráví o bolesti a o tom, že je třeba, aby rostly svaly jít dvě, tři, čtyři opakování za tu bolest, to je asi vcelku pravda. Ale tuhle jsem četl v Sedmičce rozhovor s našimi dvěma naturálními kulturisty, a tam stálo: "Ze cvičení s činkama vám svaly nenarostou, to důležitý je strava." Nebo tak nějak to tam bylo. By mě zajímalo, jestli měl Arnold taky takovej oltář s bobulkama. O tom už tu v pochvalných komentářích nikdo moc nepíše co? Není pochyb, že Arnold ví o kulturistice mnoho, koneckonců je to přece jen 6-ti násobný Mr. Olympia. Mě osobně je ten chlap ale velmi, velmi nesympatickej. Nějak jsem v tom filmu nemohl najít to, co tady všichni píšou - jakej to byl sympaťák a osobnost a jak to byl skvělej člověk a kdesi cosi - na mě z toho filmu působil jako arogantní člověk, zřejmě má silný vliv na lidi, ale podle toho co jsem viděl to byl spíš takovej gauner. Zato Franco Columbu - sympaťák největší, tomu tleskám. Taky se mi moc líbil Mike Katz. Toť vše.

Rocky Balboa (2006)

Skvělé! Dojemné! Dechberoucí! Smutné! Krásné! Poučné! Nádherné! Briliantní dílo Sylvestera Stalloneho. Už dlouho jsem neviděl tak hezký film. Viděl jsem sice hezké filmy, ale ne TAKHLE hezké. Osamělý Rocky, který ve svém nitru nosí běsy a žal ze ztráty milované Adrian, zvitězil sám nad sebou svojí udatností, odvahou, houževnatostí, odolností a nezdolností, silou, svojí vůlí, svojí dobrotou, svojí osobností! Vyjímečný člověk. "Seš starej blázen!" Rocky: "Taky budeš." Podívejte se na tento film a pak budete vědět, kdo je opravdu vítěz - v ringu i v životě.

Gauneři (1992) odpad!

Ptákovina největší. Nuda, nuda, nuda. Nuda proložená spoustou blbejch keců, rádoby drsným znakem těchhle gaunerů bylo to, že používají slovo zkurvit snad ve všech možných existujících tvarech. Snad závěrečná přestřelka plus neobvyklý styl propojení hlavního příběhu vyprávěného odzadu s dotvářejícími příběhy hlavních hrdinů - to by mohlo být tak za 1*. Jenže to bylo prostě celkově úplně o ničem, kdybych tomu z milosti chtěl dát přece jen tu jednu *, tak to stejně není možný, to je jako kdyby mi auto srazilo psa a já bych obdivoval tichý chod motoru toho auta. Tarantina by už konečně měli zavřít, nasadit mu omezovací kabátek a trochu ho uklidnit, nejlíp rovnou do žíly. Jediný co kdy natočil a za něco to stálo bylo Pulp fiction. Jinak je ten chlap úplně vyšinutej, páč točí samý hnusy. V kedlubně mu to pěkně huhlá, protože všecky ty sadistický fantazie, co za svoji filmařskou dráhu natočil - a to jsem ještě neviděl Inglourious Basterds, a to předpokládám bude ještě horší; už ani to nechci vidět - to může vyblít jedině chorá mysl úchylnýho člověka.

Nula od nuly pojde (2006)

Helejte, mě se to celkem dost líbilo...oproti očekávání, myslel jsem že to bude spíš romanticky laděná komedie, kterých jsem vposlední době viděl poměrně dost, ale překvapilo mě to hned jak utopil D.Schwimmer toho falešnýho faráře tak jsem se docela popadal za břicho:). A vůbec všechny ty zvraty v zápletce, jako třeba falešná Peggovo identita atd. mě moc bavili. Zkráka a dobře 4*.

Piráti na vlnách (2009)

Ale jo, docela to ušlo. Možná bych preferoval kratší délku než 129 minut u filmu, kterej byl vlastně víceméně složenej z menších scének, možná bych tam nemusel mít ten konec, ale holt to tam bylo a asi to bylo proto, že to tam bejt mělo. Některý scény se povedly, že se člověk i pousmál, ale že bych se u toho řezal, to ne. Za výrazný klad považuju to, že všechny postavy, který se postupně objevovali na plátně byli propracovaný takovým způsobem, že do děje opravdu dobře naskočili. No a ty songy co zazněli neměly chybu, to zas jo. Celkově si ale rozhodně nemyslím, že Piráti na vlnách jsou taková bomba, aby se tu všichni takhle rozplývali, nicméně pokud se to lidem OPRAVDU líbilo, tak jim to přeju. Koneckonců je to svého druhu pokračování Lásky nebeské a ta mě taky nějak extra nenadchla, ale líbila se mi víc než tohle. Zkrátka a dobře 3*.

Ďáblův advokát (1997)

Upoutalo mě několik zajímavých věcí: Ješitnost je Satanův oblíbený hřích - a ve filmu je to opravdu ďábelsky skvěle vykresleno; změnit svou osobnost byť jen v určité části vyžaduje nepředstavitelné úsilí a výsledek je v drtivé většině právě takový jako v tomto filmu, inu co dodat, holt je to na dlouho a jen opravdu málokdo vystačí s dechem do cíle; můžeme si vybrat, nezáleží na tom jak, každopádně do nitra člověka vede spletitá cesta skrze různé vrstvy, není pochyb o psychosomatických chorobách, kterým napomáháme valnou měrou aby nás sžírali (nebo zžírali?) zevnitř - Al Pacino praví v jedné scéně: "Každý potlačuje vztek. Je to poslední fíkový list." Svůj podíl na tom jací jsme má i negativní část - jak velká je, ať posoudí každý sám - křesťanství. S křesťanstvím zmizeli ze světa hrdinové, místo nich je tu až moc slabochů, uplakánků, intrikánů, podlézavců a jiných nečestných červů. Dále jsem se dozvěděl, že Satanova dcera má silikonový prsa a že když si někdo podřízne hrdlo je účinná první pomoc namasírovat mu srdce. Zkrátka a dobře Ďáblův advokát mě nadchnul tím, že nám ukazuje jací snad jsme. Doufám, že se napravíme:)

Maso a krev (1985)

Konečně film z 16. století, kde chlapi nemají nagelovaný vlasy a ženský nejsou oplácaný dnešní kosmetikou. Místo toho jsou chlapi zarostlý a špinavý a ženský jsou chlupatý až za ušima. Líbí se mi, že si film nebere servítky - když je třeba bojovat tak se opravdu bojuje, když je třeba souložit, tak se opravdu souloží, hrdinové netrpí zbytečnými skrupulemi. Středověk jak má být. Jen víc takovýchto filmů!

Ong bak 2: Pomsta (2008) odpad!

Jako příznivce bojových sportů a umění mě Tony Jaa nadchnul svým muay thai v Ong bak, kde se kolena a lokte míhaly až z toho šla hlava kolem. Dvojka: Pomsta je pro mě ale obrovské zklamání, jediné, co mě udrželo do konce byly právě bojové scény, nicméně i jejich kvalita jakož i kvalita celého filmu postupně klesala až se zastavila kdesi hluboko v bahně džungle. Nejsem sice expert, ale měl jsem dojem že jsem zahlédl i hung gar a tzv. „boj čajovou konvičkou“, nic proti tomu (i když jsem se těšil na muay thai), ale to je asi tak všechno. Nadivoko sestříháno, dějové linie se proplétaly a měnily podle nepochopitelného rámce, zápletka se zaplétala, zaplétala až se zašmodrchala, alespoň mě na konci rozesmál pohled na bandu ninjů vedených tajemným mužem s proutěným košíkem na hlavě. Zlatá jednička.